Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Minecraft Realms ve Minecraft Realms Plus nedir?

Bir süredir oyuncuların hayatında olan Minecraft Realms ve Minecon Live 2019 sırasında duyurulmuş olan Minecraft Realms Plus sistemlerini anlattık!

Mojang ve Minecraft, Microsoft şirketinin çatısı altına girdiğinden beri farklı projelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu projelerden bir tanesi de Minecraft Realms olarak geçiyor. Aslında bir süredir hayatımızda yer alan bu sistem, Minecon Live 2019 sırasında Minecraft Realms Plus sürümü ile çıktı; bizler de bir içerik hazırlayıp, bu iki sistemi de sizlere anlatmak istedik.

Minecraft Realms ve Minecraft Realms Plus nedir?

Minecraft Realms nedir?

Minecraft Realms, temelinde çevrim içi bir sunucudur. 30 günlük ücretsiz deneme süreci olan ve ardından da aylık abonelik aracılığı ile satın alabileceğiniz bu sunucular, abonelik ücretini ödediğiniz sürece, 24 saat boyunca açık kalır. Yani, çok fazla dert sahibi olmadan, resmi yollarla kendiniz ve arkadaşlarınız için bir sunucu açmış olursunuz. Bu sunucuların oyuncu sayıları da değişmektedir.

Erişim Alanları özelliği sayesinde yalnızca davet ettiğiniz insanlar sunucunuza katılabilir. Böylece, sunucunuzu arkadaşlarınızla Minecraft oynamak için en güvenli yol haline getirebilirsiniz. Sunucularda en düşük oyuncu sayısı 2’dir ama davet sınırı diye bir şey de yoktur. Yani, toplamda 2 farklı arkadaşınız sunucuya girebilir ama 30 kişiye de davet gönderebilirsiniz.

Eğer Minecraft oyununun Windows 10, konsol veya mobil sürümlerini deneyimliyorsanız 2 kişilik sunucu 4 Euro, 10 kişilik sunucu da 8 Euro olarak geçer. Yalnız, bu oyuncu sayısına kendiniz dahil değilsiniz. Yani, sunucular toplamda 3 ve 11 kişilik olabiliyor, buna siz de dahil oluyorsunuz. Java Edition ise sadece 11 kişilik sunucular sunar ve fiyat 8 Euro üzerinden ilerler.

Minecraft Realms Plus nedir?

Minecon Live 2019 sırasında Minecraft Realms sistemi için yeni bir katman duyuruldu. Bu katmanın adı Minecraft Realms Plus olarak açıklandı. Mojang ve Microsoft, bu sistem hakkında tek bir detay verdi: Bu sistemi satın alırsanız, sunucunuzda en fazla 50 adet Minecraft Marketplace ögesini ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Bu ögeler, sadece sizin için değil, sunucunuzda yer alan herkes için geçerli oluyor.

Yani, eğer bu sistem aracılığı ile sunucunuzu açarsanız; tamamen ücretsiz bir şekilde, Minecraft Marketplace içerisinden farklı dünyalar, kaplamalar, karakter görünümleri ve daha fazlasını indirebilirsiniz. Dünyanıza yüklediğiniz her öge; hem sizin, hem de diğer oyuncular için ücretsiz olarak deneyimlenebilir. Bu ögeler, satın alınan sunucunun dışarısına da çıkartılamaz.

Bu içeriği oluşturduğumuz sırada Minecraft Realms Plus hakkında bilinen tek bilgi budur efendim. Bu sistemin fiyatı ne olacak, sistem tam olarak nasıl işleyecek, bilemiyoruz. Yalnız, işin içerisinde Minecraft Marketplace olduğu için bu sistemin Java Edition sürümlerine sunulmayacağını, sadece Windows 10 Edition, mobil ve konsol sürümlerine gelecektir diye düşünüyoruz.

Bu sistemler hakkında sıkça sorulan sorular

Farklı cihazlarda bu sistemi kullanabilir miyim?

Evet; Minecraft oyununun çoğu sürümü artık kullanılan cihaz fark etmeksizin oyuncuların bir araya gelebilmesini sağlar. Xbox One S, Xbox One X, Nintendo Switch, Android, iPhone, iPad, Windows 10, Windows Phone, Amazon Fire tabletleri veya Gear VR kullanan herkes birlikte oynayabilir. Minecraft: Java Edition oyuncuları ise şu anda yalnızca kendi aralarında oynayabilir.

Sunucu sahibinde ne gibi ayrıcalıklar bulunur?

Herhangi bir sürümdeki sunucu sahipleri davet edecekleri kişileri seçebilir ve oyun modları arasında geçiş yapabilir. Mobil cihazlar, konsol ve Windows 10’daki sunucu sahipleri ayrıca yeni üye eklemek için davet bağlantıları oluşturabilir, Sunucunun bir yedeğini indirebilir ve diğer üyelere terfi vererek oyunda eğik çizgi komutlarını kullanabilmelerini sağlayabilir.

Haritalar sunucuya yüklenebilir ve sunucudan çıkartılabilir mi?

Tüm sunucu sürümlerindeki haritalarınızı, aboneliğinizin süresi dolmuş olsa bile dilediğiniz zaman dışarı aktarabilirsiniz. Sunuculara kendi haritanızı da yükleyebilirsiniz! Şu anda boyutu 5 GB’a kadar olan dünyalar destekleniyor. Mobil cihazlar, Windows 10 veya konsoldaki Minecraft Marketplace üzerinden aldığınız bir dünya şablonunu kullanabilmek için bu şablonla yeni bir dünya oluşturup bunu sunucunuza yüklemeniz gerekir.

Sunucularda mod desteği bulunuyor mu?

Java Edition sürümü, topluluk tarafından oluşturulan ve sayıları gittikçe artan mini oyunları ve özel haritaları destekler. Mobil cihazlar, konsol ve Windows 10’daki sunucu eklentileri, Minecraft Marketplace haritalarını, dokuları ve kaplamaları destekler. Ancak ne yazık ki mod’lar için henüz tam destek sağlanmıyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
4 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
4
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x