Video oyunları geliştiricileri ve yayıncıları tarafından harcanan paralar sürekli olarak haberlere konu olabiliyor ama bu firmaların paralarını örnek teşkil edecek biçimde harcadıklarına dair bilgilere fazlaca ulaşamıyoruz. Haberimiz; dünya çapında sevilen ve çok satanlar listelerinde uzun süre yer edinen Minecraft oyununun geliştirici ekibi tarafından yapılan önemli desteklerle ilgili. Oyunun geliştiricisi Mojang; mercan resiflerini korumaya yönelik bir çalışma başlattı ve konuyla ilgili 100 Bin Dolarlık bir bağışta bulunuldu. Yapılan yardımların yalnızca 100 bin Dolar değerindeki maddi yardımla sınırlı olmadığını belirterek, haberimizin detayları için sizi yazımızın alt kısımlarına alalım.

Minecraft cephesinden, deniz mercanları için 100 Bin dolarlık bağış yapıldı

Minecraft sevenler, denizler için iş birliğine girişti

Minecraft oyununun geliştiricisi olan Mojang, The Nature Conservancy ile bir iş birliği gerçekleştirdi ve doğaya karşı ne kadar duyarlı olduklarını da göstermiş oldu. Bu iş birliği kapsamında, yardım kuruluşuna verilecek 100 bin Dolarlık maddi bağışın yanında bazı farklı işlemlerin yapıldığını da söylemeden geçmeyelim. Minecraft geliştirici ekibi; Meksika’da bulunan deniz mercanı resiflerinin yeniden düzenlenmesi adına bazı tasarılara imza attı. Bu tasarımları, ikonik ve sütunlu tarzda yeniden inşa edilmesi için, internet alemindeki içerik üreticileri ve topluluklarla beraber çalışmalara imza atıldı.

Bir internet yazısı vasıtasıyla yapılan açıklamada, Minecraft ekibinin yaptıkları ve konuya dair görüşlerine yer verildi. Gezegenimizde suyun sürekli kirlendiğini ve canlı yaşamı tehdit ettiğinin altını çizen Mojang ekibi; özellikle mercan resifleri olmak üzere, deniz yaşamının tamamının zor durumda olduğunu, yaptıkları çalışmalarla birlikte belirtti. Ayrıca konuya dikkat çekmek adına, Minecraft evrenindeki okyanusların, gemi enkazları, balıklar, kaplumbağalar, yunuslar ve renkli mercan kayalıkları ile doldurulduğu bilgisi sunuldu.

Yapılan farklı bir çalışma da oyunun YouTube cephesinde gerçekleşti. Minecraft oyunuyla ilgili yaptıkları yayınlarla tanınan en ünlü üç YouTube içerik üreticisi, hasarlı alanların yeniden inşa edilmesi için oyun vasıtasıyla kendi yapılarını tasarladılar. Bu tasarılar, gerçek dünyada üretilerek, Meksika’daki ihtiyaç duyulan alanlara taşındı. Tabii bu güzel davranışa destekler de geldi. Üç YouTube içerik üreticisi, çevrim içi oyuncu topluluklarından destekler alarak tasarılarını tamamladılar. Özetlemek gerekirse; video oyun dünyası adına, gayet örnek bir projenin uygulandığını görmekle birlikte, dünyadaki her sektörden böylesi adımların gelmesini diliyoruz.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster