Microsoft, Xbox Series X isimli yeni nesil konsollarını gösterdi

Xbox Scarlett, Xbox Series X oldu.

2020 senesinde karşımıza çıkacak olan yeni nesil konsolların E3 2020 sırasında gösterileceği tahmin ediyordu ama Microsoft çok büyük bir sürpriz yaparak, yeni nesil konsollarını The Game Awards 2019 sırasında gösterdi. Hemen yukarıdan videosunu izleyebileceğiniz, hemen aşağıdan da görseline göz atabileceğiniz bu yeni nesil konsolun adı ise Xbox Series X olarak açıklandı. Bu konsolu daha önceden de Xbox Scarlett ve Xbox Anaconda isimleri ile tanıyorduk. Sanıyorum o isimleri çöpe atmak gerekecek.

Xbox Series X

Xbox Series X, rüyalarınıza güç vermek için geliyor

Microsoft ve Xbox tarafından yapılan açıklamalara göre video oyunları her geçen gün daha yüksek teknolojilere ve daha iyi görselliklere ulaşıyor. Bu yapıtlar, gerçek hayattan farksız görünürken Microsoft ekibi de bu durumu destekleyebilmek için yeni nesle güçlü girmeyi planlıyor. Bu güç ise tabii ki bahsettiğimiz yeni nesil konsol ile verilecek. Açıklamaların devamına göre bu konsol, şirketin bugüne kadar piyasaya sürdüğü en ulaşılabilir, en hızlı ve en güçlü konsol olacak; üç nesil, burada toplanacak.

Xbox Series X, Xbox One X konsolundan 4 kat daha hızlı ve güçlü olacak. Ayrıca, bu konsolu hem videoda, hem de görselde dik bir şekilde görüyorsunuz ama Microsoft ekibinin söylediğine göre konsol, yan koyularak da kullanılacak. Yani, kule şeklindeki tasarımları sevmiyorsanız, bu konsol sizin için problem çıkartmayacak. Tabii bir de ana konsolun yanında, yeni gösterilmiş olan, yeni nesil bir Xbox Wireless Controller bulunuyor. Bu kontrolcü, görünüş olarak pek de farklı bir tasarıma sahip değil.

Yapılan açıklamalara göre yeni nesil Xbox Wireless Controller kontrolcüsünün üzerinde bir Share tuşu olacak. Bu tuş sayesinde, DualShock 4 ile olduğu gibi anlık görüntüleri paylaşabileceksiniz. Bu yeni kontrolcü, tüm Windows 10 destekli bilgisayarlar ve Xbox One konsolları için uyumlu olacak. Ayrıca bu kontrolcü, yeni nesil konsollarla birlikte satılacak. Yani, oyuncuların ekstra olarak yeni nesil kontrolcü almasına gerek kalmayacak. Her Xbox Series X konsoluna ait kutuda bu kontrolcü de yer alacak.

Bu konsol, 120 FPS değerlerine kadar çıkabilecek

Microsoft ve Xbox tarafından yapılan açıklamalara göre bu yeni nesil konsol, standart olarak çok kaliteli görsellikler ile 4K/60 FPS deneyim sunacak ama konsol, gerekli optimizasyon sağlandığı zaman 120 FPS değerlerini görebilecek kapasiteye de sahip. Tabii teknik noktalar bu kadarı ile sınırlı da değil; Xbox Series X konsolu doğal yollardan Variable Refresh Rate (VRR) teknolojisini ve 8K çözünürlüğü de destekleyecek. Ayrıca, ışın izleme teknolojisi de bu konsol tarafından oyunculara sunulacak.

Yeni nesil RDNA mimarisini kullanan ve AMD Zen 2 ile oyuncuların karşısına çıkacak olan bu yeni nesil konsol, Variable Rate Shading (VRS) teknolojisini de içerisinde bulunduracak ve bunun üzerine gelecek olan çok güçlü bir SSD, video oyunlarında inanılmaz bir deneyim yaşatacak. Bu konsolda yer alacak olan diğer teknolojiler ise Auto Low Latency Mode (ALLM) ve Dynamic Latency Input (DLI) olacak. Ayrıca bu konsol, bulut teknolojilerini de destekleyecek ve gelecekte video oyunları, bu teknolojiyi kullanacak.

Daha önce de söylediğimiz gibi Xbox Series X, geriye dönük uyumluluk sağlayacak ve gelmiş geçmiş tüm Xbox oyunları bu konsol tarafından oynatılabilecek. 2020 senesinin son çeyreğinde piyasaya sürülecek olan bu yeni nesil konsol, Xbox Game Pass ile oyunculara müthiş fırsatlar sunmaya devam edecek. Halo Infinite gibi video oyunları ise yeni neslin ilk gücünü, oyunculara olabildiğince erken göstermeye çalışacak. Şimdilik yeni nesil konsol hakkında daha fazla bilgi verilmedi.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x