Bugün, Official Xbox Podcast programının yeni ve özel bir bölümünde, 28 Mart 2024 tarihinden itibaren Xbox Game Pass içerisindeki ilk Activision Blizzard oyununun Diablo IV olacağına dair heyecan verici bir haberle birlikte, dünya çapında daha fazla insana daha fazla oyun getirmeye devam etme planları hakkında bir güncelleme, Xbox ve Microsoft tarafından paylaşıldı. Phil Spencer, Sarah Bond ve Matt Booty ayrıca oyunların platformlara özel olması, Xbox donanımının geleceği ve genel vaatler hakkındaki vizyonlarını paylaştılar. Eğer bu programın tekrarını izlemek veya dinlemek isterseniz, kendisine hemen yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Xbox takımının söylediğine göre oyuncular; Senua’s Saga: Hellblade II, Indiana Jones and the Great Circle, Avowed, Ara: History Untold, Towerborne ve daha fazlasının yanı sıra gişe rekorları kıran Call of Duty, Minecraft, Forza, The Elder Scrolls Online ve Microsoft Flight Simulator gibi oyunlar için devam eden güncellemelerle inanılmaz bir 2024 yılı bekleyebilirler.

Bu arada, Diablo IV de Xbox Game Pass için sadece bir başlangıç olacak; yapılan açıklamalara göre Activision ve Blizzard Entertainment cephelerinden hem yeni çıkan, hem de eski oyun kataloğundaki klasik oyunları oynamak için daha da fazla imkan sunulacak. Diablo IV oyununun 28 Mart 2024 tarihinden itibaren 34 milyon Xbox Game Pass abonesi tarafından hem PC, hem de Xbox konsollarında oynanabilecek. Bu durum, Xbox Game Pass üzerinden Activision ve Blizzard Entertainment şirketlerinin oyunlarının keyfini çıkarabilmesinin yalnızca başlangıcı – yakında bu konu hakkında daha da fazla haber paylaşılacak.

Microsoft ve Xbox taraflarının birleşik stüdyo ekipleri halihazırda en büyük serilerden ve eleştirmenlerce beğenilen maceralardan bazılarını birden fazla platforma getirmeye hazırlanıyor: Minecraft, Call of Duty, Overwatch, Diablo, The Elder Scrolls Online ve daha fazlası konsollarda, bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda topluluklar oluşturdu. Aynı şekilde, Xbox Game Studios ve Bethesda, lansman gününde Xbox konsollarının yanı sıra Steam platformuna düzinelerce oyun getirdi; Xbox dahilindeki ekipler; stüdyolara, konsollara ve hizmetlere büyük yatırımlar yapmaya devam ederken birden fazla platformu destekleme konusunda kapsamlı deneyime de sahipler.

Microsoft şirketinin söylediğine göre kendilerinin oyunları her zamankinden daha fazla oyuncuya ulaşıyor; Activision, Bethesda, Blizzard Entertainment, King ve Xbox Game Studios olarak konsol, bilgisayar ve mobil cihazlarda yüz milyonlarca oyuncuya ulaşılıyor. Açıklamaların devamına göre Xbox ve bir bütün olarak sektörün uzun vadeli başarısını sağlamak için gelişmeye de devam etmek gerekiyor. Bugün ise ulaşılan toplulukların genişleyeceği duyuruldu. Microsoft ve Xbox, şu anda dört farklı Xbox oyununu diğer platformlara getirmek için hazırlanıyor.

Diğer platformlar için gelecek olan bu oyunlar en az bir yıldır Xbox oyuncularına sunulan, daha geniş kitlelerce deneyimlenmeyi hak eden gizli cevherler ve toplulukları daha fazla oyuncuyu ağırlamaktan fayda sağlayacak canlı hizmet oyunlarıdır. Bu oyunlarla ilgili daha fazla ayrıntı yakında paylaşılacak. Bu oyunları daha fazla oyuncuyla buluşturarak, yalnızca bu oyunların erişimini ve etkisini genişletmekle kalmıyor, aynı zamanda bu oyunların gelecekteki sürümlerine veya birinci taraf portföyünün başka yerlerine yatırım yapılmasına da olanak sağlanmak hedefleniyor. Konsollara özel oyunlar geliştirme konusundaki yaklaşımda temel bir değişiklik yok.

Söylentilere göre diğer platformlara gelecek olan oyunlardan öncelik Hi-Fi Rush ve Pentiment yapıtlarında olacak. Daha sonra da Sea of Thieves ve Grounded oyunlarını göreceğiz. Bu dört oyun da hem Nintendo Switch, hem de PlayStation 5 için planlanıyor. Şimdilik aktif bir çalışma olmasa bile söylentilerin devamına göre Microsoft gelecekte Starfield, yeni bir Gears of War oyunu, Microsoft Flight Simulator 2024, yeni bir DOOM oyunu ve Indiana Jones and the Great Circle oyunlarını da PlayStation 5 için tartma sürecinde.

Aynı şekilde, şirketin oyun korumaya olan bağlılığı da sarsılmaz. Xbox platformunun oyuncuları, dijital kütüphanelerini Xbox ekosisteminde oluşturma konusunda kendilerine güvenmelidir. Bunu geriye dönük uyumluluk, çapraz oyun, çapraz kaydetme ilerlemesi, kullanışlı bulut oyunları ve daha fazlası dahil olmak üzere en sağlam, oyuncu dostu deneyimlerle ödüllendirmeye devam edecek Microsoft. Söylenene göre Xbox konsolları, oyuncular için amiral gemisi deneyimi sunmaya devam edecek; en iyi değeri ve rahatlığı elde ettiğiniz yer, Xbox Game Pass hizmetinin sürekli gelişen oyun kitaplığına benzeri görülmemiş bir erişim sağladığı yer olacak. Xbox Game Pass yalnızca Xbox platformlarında kullanılmaya devam edecek; diğer platformlara gelmeyecek.

Tüm bunların haricinde Microsoft, gelecekte Xbox markasının bir donanım olarak devam edeceğinin de bir sinyalini veriyor. Bahsi geçen program sırasında Sarah Bond, “Donanımda bu tatil döneminde paylaşacağımız bazı heyecan verici şeyler var ve ayrıca yeni nesil yol haritasına da yatırım yapıyoruz. Gerçekten odaklandığımız şey, bir donanım neslinde görebileceğiniz en büyük teknik sıçramayı sağlamak.” şeklinde ilgi çekici cümleler kurdu ve markanın yeni nesil konsollara çok büyük bir şekilde hazırlandığının sinyalini verdi. Ayrıca, Xbox markasının benzersiz bir donanım üzerinde çalıştığı da söylendi ki bu donanımın da Steam Deck gibi bir ürün olacağı söyleniyor.

Son olarak Microsoft ve Xbox, 2024 yılının yaz ayları için bir etkinlik planladığını da açıkladı. Bu etkinlik oldukça büyük olacak, muhtemelen yeni oyunlar ve hatta yeni donanımlar göreceğiz. Resmi açıklamalara göre bu oyun etkinliği Haziran 2024 içerisinde gerçekleştirilecek ve muhtemelen Activision, Blizzard Entertainment ve ZeniMax Media cepheleri de yer alacak.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster