Marvel’s Avengers oyununa verilen desteğin 2023 senesinde kesileceğine dair söylentileri daha önce duymuştuk. İşte bu söylentiler gerçek oldu ve Crystal Dynamics, bahsi geçen video oyunu için son bir güncelleme yazısı yayımladı. Stüdyo tarafından yapılan açıklamalara göre bu oyun için son içerik güncellemesi, 31 Mart 2023 tarihinde gelecek ve bu güncellemenin sürümü de 2.8 olacak. 30 Eylül 2023 tarihinde ise oyuna verilen destek tamamen kesilmiş olacak. Buna rağmen oyuncular, bu oyunu çevrim içi ve çevrim dışı olarak oynamaya devam edebilecek. Yani, oyunun sunucuları şimdilik kapanmayacak ama önümüzdeki senelerde bu durum da değişebilir tabii ki.

Marvel’s Avengers oyununa gelmiş olan 2.7 sürümlü içerik güncellemesi, yeni içerik ekleyen son güncelleme oldu. Önümüzdeki güncelleme olan 2.8 ise dengelemeler sunacak. Bundan sonra oyuna hiçbir yeni içerik gelmeyecek; yeni karakterler, yeni haritalar, yeni modlar, yeni kozmetikler ve diğer her şey tamamen kesilecek. 31 Mart 2023 tarihindeki güncelleme ile oyundaki mikro ödeme satışları da durdurulacak ve oyuncuların halihazırda sahip olduğu Credit birimleri, oyun içerisindeki diğer kaynaklara dönüştürülecek. Eğer dilerseniz, hemen aşağıdaki tablodan ne kadar Credit karşılığında, ne kadar oyun içi materyal alabileceğinizi görebilirsiniz.

Marvel’s Avengers oyunundaki tüm ögeler, ücretsiz olarak oyunculara 31 Mart 2023 tarihinde hediye edilecek. Marketplace, Challenge Card ve Shipment içerisinde yer alan her öge artık oyuncular tarafından ücretsiz olarak elde edilebilecek. Atılan bu adım ile oyunculara teşekkür etmiş olacak Crystal Dynamics. Bu arada, oyuna verilen desteğin kesiliyor olması, Xbox Live Gold ve PlayStation Plus gereksinimini değiştirmeyecek. Ayrıca, 30 Eylül 2023 tarihinden itibaren bu video oyununu dijital olarak satın almak da mümkün olmayacak; sadece piyasada bulabileceğiniz kutulu versiyonlar elde edilebilir olacak gibi görünüyor.

Marvel's Avengers oyununa verilen destek tamamen kesiliyor

Marvel’s Avengers oyununda bunları hiç göremeyeceğiz

Marvel’s Avengers oyununun kapanacağını daha önce ve yapılan bu resmi duyurudan 24 saat önce tekrar sızdırmış olan kişi, Patrol Mode gibi içeriklerin hiçbir zaman oyuncuların karşısına çıkmayacağını hatırlattı ve geliştirici ekibin ne gibi içerikler üzerinde çalışmış olduğunu açıkladı. Patrol Mode, bunlardan bir tanesi tabii ki. Bu mod içerisinde oyuncular, büyük bir açık dünyada dolaşıp, farklı görevleri tamamlayabilecekti. Bu moda aktif olarak yeni oyuncular girip, çıkabilecekti. Moda ait çalışan son prototip, 2022 senesinin yaz aylarında ortaya çıkmıştı. Ondan sonra bu oyun moduna neler olduğu bilinmiyor tabii ki.

Marvel’s Avengers için Ultron karakteri de düşünülüyordu. Geliştirici ekip, aslında oyunun ilk gününden beri Ultron üzerinde çalışıyordu ve hatta kendisinin hikaye modundaki ana düşman olması planlanmıştı ama sonra bu planlar değişti. Ana kadro için ise She-Hulk, Captain Marvel, Jane Foster, Shuri ve Ironheart gibi karakterler düşünülüyordu. Stüdyodaki yönetim değişince Jane Foster, Shuri ve Ironheart karakterleri iptal edilmişti ve sadece She-Hulk ile Captain Marvel üzerinde çalışılıyordu ama She-Hulk üzerinde de maddi problemler yaşanmıştı. Sonuç olarak tüm bu karakterler kalıcı olarak iptal edilmiş oldu.

Crystal Dynamics içerisinde başka neler oluyor?

Crystal Dynamics, Marvel’s Avengers haricinde başka projeler üzerinde de çalışıyordu ve şimdi, bahsi geçen oyunun kapatılacağını inanılmaz detaylı ve doğru bir şekilde sızdırmış olan kişi, stüdyonun geleceği hakkında da konuştu. Kendisinin söylediğine göre yeni Tomb Raider oyunu, insanların tahmin ettiğinden çok daha uzun bir süredir geliştiriliyor ama geliştirilme süreci, Unreal Engine 5 isimli oyun motoruna geçilince yeniden başladı. Yine de bu projede işler çok iyi gidiyor ve stüdyonun sıradaki oyununun Tomb Raider olduğu belirtiliyor.

Söylentilere göre Tomb Raider ardından, Crystal Dynamics ekibinin destek verdiği Perfect Dark oyununu göreceğiz. İki oyun arasında en azından bir yıl olacak ve Perfect Dark, Tomb Raider gibi kusursuz bir geliştirilme sürecine sahip değil. Sızıntıları yapan kişinin söylediğine göre bu oyun, süreç boyunca birkaç engele çarptı ama işler şu anda istendiği gidiyor. Tomb Raider için 2025 senesini tahmin edecek olursak, öyle görünüyor ki Perfect Dark da 2027 civarını hedefliyor olabilir. Tabii ki yine de bu seneler değişebilir, sıkıntılar yaşanabilir ve ertelenmeler görebiliriz.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster