E3 2019 etkinliğinde duyurulmasından bu yana Marvel’s Avengers, çok sayıda olumsuz baskı gördü. Marvel Comics markasına dayalı orijinal bir anlatıya sahip, Destiny tipi bir canlı hizmet oyunu olarak tasarlanan bu yapıt; ayakları yere basan tasarım estetiğinden, Marvel Cinematic Universe serisinden kopmasına kadar çeşitli temel yaratıcı kararları nedeniyle eleştiriler aldı. Çıkışından sonraki haftalarda, “1000’den fazla sorun” olarak tanımlanan durumu hafifletmek için bir dizi güncelleme, oyunun zayıf tepkisini pek de iyileştiremedi. Bu sırada geliştiriciler, COVID-19 salgınını suçladı oyunun gelişimini etkileyen sorunlar olarak.

Lansman sonrası 3 içerik güncellemesi, duyurulan çıkış tarihlerini 2 ay, 5 ay ve şimdi 25 ay gibi sürelerde kaçırdığı için durum daha da kötüleşmeye devam etti ve oyunun çıkış gününden beri bahsedilen “Cloning Labs” içeriği 29 Kasım 2022 tarihinde geldi. Bu içerik aslında çok önceden bitmişti, ancak temeldeki ağ sorunları ve Marvel’s Avengers yapıtının oyuncularının çevrimiçi oynarken hedefleri tamamlayamamasına veya başka bir şekilde ilerleyememesine neden olan kalıcı hataların bir sonucu olarak Cloning Labs, piyasaya sürülmek için uygun görülmedi. Öyle görünüyor ki stüdyo, uzun vadede bu sorunların üstesinden geldi.

Marvel’s Avengers, Crystal Dynamics stüdyosunun tescilli “Foundation” isimli oyun motorunu kullanıyor; geliştiriciler, nesiller boyu süren güçlendirme ve motorun çevrimiçi ve çok oyunculu oyunlar için yeniden donatılmasından sonra büyük miktarda teknoloji borcu tahakkuk ettirildiğini ve sonunda motorun diz çöktürdüğünü söylüyor. Şu anda Crystal Dynamics cephesinde geliştirilmekte olan yeni Tomb Raider projesi, kısmen 1998 senesindeki Gex: Enter the Gecko oyununa dayanan Foundation ile tanınan stüdyo için bir yenilik gibi görünen Unreal Engine 5 isimli oyun motorunu kullanıyor.

Marvel’s Avengers

Marvel’s Avengers oyununun baş mühendisi olan Till Brenner, Unreal Fest 2022 etkinliğindeki bir panelde Foundation motorunu içerik tarafı geliştiricilerin özellikle mücadele ettiği bir şey olarak tanımladı ve kıdemli teknik tasarımcı olan Alisha Thayer ve baş teknik sanatçı olan Alyssa Reuter tarafından söylenenlere göre Foundation, yeni işe alınanların üstesinden gelmek için önemli eğitim ve uzmanlık gerektiriyordu. Bu sırada, sahne arkasında yaşanan olaylarda, oyunun geliştiricileri, önemli teknik zorlukların üstesinden gelmek için sürekli olarak mevcut kaynakların eksikliğiyle mücadele etti.

Bir kaynağın söylediğine göre, çok önemli işlerin artık feshedilmiş olan Square Enix Montreal stüdyosuna “ücretsiz” aktarıldığı, meşakkatli miktarda ödenmemiş fazla mesaiden sonra elde edildiği ya da hiç yapılmadığı görüldü. İnceleme puanları ve ardından kaybedilen ikramiyelerle ilgili anlaşmazlıklar, azalan ekibin moralini daha da düşürdü ve geliştiricilerin çoğunun stüdyodan ayrılan diğer projelere yönelmemesine yol açtı. Böylece de Marvel’s Avengers oyununun sonu yavaş yavaş yaklaşmış oldu. Peki, bu video oyunu tam olarak ne zaman oyunculara veda edecek dersiniz? Bu konu hakkında da bir söylenti var.

Marvel’s Avengers bugün, Marvel Heroes Omega oyununun eski geliştiricisi ve kendini Marvel evreninin bir hayranı olarak tanımlayan Brian Waggoner tarafından yönetiliyor. Bu kişi, oyunu bir ihtilaftan diğerine yönlendirdi; oyunun pazarına “P2W tipi senaryolarını” dahil etmeme sözünü iptal etmekten, geçmişte yapılan paylaşımlardan özür dilemelere kadar. Kendisi ayrıca ırkçılık gibi konularla da dikkatleri üzerine çekmişti. Kaynaklar, bu kişinin Crystal Dynamics içerisindeki zamanının Marvel’s Avengers ile sona ereceğini ve stüdyonun 2023 senesinde hem bu kişi ile yollarını ayıracağını, hem de oyunun kapılarını kapatacağını söylüyor.

Crystal Dynamics içerisindeki stüdyo liderliği, görünüşe göre Marvel’s Avengers oyununun lansman sonrası ömrü için hedef olarak 3 ila 5 yılı uzun süredir korudu ve görünüşe göre bu hedefe ulaşma yolunda ilerliyorlar. Söylentilere göre, 2024 senesi için herhangi bir içerik planı bulunmuyor. 2023 senesinde bu oyunun kadrosuna başka bir karakterin eklenip, eklenmeyeceği durum geliştikçe görülecek. Şu anda gelebilecek karakterler; Captain Marvel, Shuri, Ironheart ve She-Hulk gibi görünüyor. Kaynaklar, She-Hulk karakterinin 2021 içerisinde dış ortaklar tarafından geliştirildiğini ama Brian Waggoner tarafından iptal edildiğini söylüyor.