Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! incelemesi

Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!, PlayStation konsollarına renk katıyor.

Geliştirici
KLabGames
Dağıtımcı
Bushiroad
Platform
PlayStation 4
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
24 Mart 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
Ücretsiz
Tür
Ritim ve Macera
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

Love Live! School Idol Project Series, 2010 senesinde hayatımıza giren bir markaydı. Bu markaya ait birçok proje bugüne kadar karşımıza çıktı. Dergi, film, dizi ve müzik albümü derken, video oyunu sektöründe de önemli bir şekilde büyüdü bu marka. Konu, video oyunu olduğu zaman markanın adı Love Live! School Idol Festival olarak değişiyor karşımıza bir ritim serisi çıkıyor. İlk olarak 2013 senesinde piyasaya sürülmüş olan serinin ilk oyunu, mobil cihazlarda önemli bir başarı yakalamıştı. Şimdi de bu başarı, oyun konsollarına yansıyacak gibi duruyor; Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyunu çıktı!

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! isimli bu oyun aslında 2016 senesinin sonunda piyasaya sürülmüş olan bir arcade oyununun PlayStation 4 sürümü. Bu oyun, seri için bir yan ürün olarak geçiyor ama Love Live! School Idol Festival serisi de zaten global topluluğa bu yan ürünleri ile ulaşmayı seven bir seri. Mesela, 2019 senesinde sadece mobil cihazlar için çıkan bir başka yan oyun olan Love Live! School Idol Festival All Stars bence oldukça başarılıydı. Hatta o oyun sayesinde ben birazdan inceleyeceğim oyun için heyecan sahibi oldum. Aksi taktirde belki bu oyun pek umurumda olmayabilirdi de.

Şimdi, benim en sevdiğim mobil oyunlar arasında yerini almış olan Love Live! School Idol Festival All Stars yapıtını bırakalım da Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununa dönelim. Her şeyden önce beni rahatsız eden iki farklı durum oldu. Bunların ilki, oyunun ne yazık ki sadece Birleşik Devletler temelli PlayStation Store üzerinde yer almasıydı. Sürekli hesap açmaktan nefret eden bir insan olarak bu oyunun global olarak çıkış yapmaması beni rahatsız etti. Tabii kendinize Birleşik Devletler temelli bir hesap açıp, oyunu oradan indirip, kendi hesabınızda oynamaya devam edebiliyorsunuz ama böylece bazı problemler ortaya çıkıyor.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununun global olarak çıkışını gerçekleştirmemiş ve gerçekleştirmeyecek olmasının getirdiği problemlerden daha sonra bahsedeceğim. Beni bu oyunda rahatsız eden ikinci şey ise aslında orijinal arcade sürümüne verilen desteğin tamamen kesilmiş olması. Yani, bitmiş bir oyunun konsol sürümünü çıkartmak yerine, ben açıkçası Love Live! School Idol Festival All Stars oyununun bilgisayarlara ve konsollara port edilmesini tercih ederdim. En azından sürekli olarak yeni etkinliklerin ve içeriklerin yer aldığı, çevrim içi bir servis görürdük.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!
Beginner ve Standard seviyelerinde işler çok da karışmıyor; dört farklı tuştan sorumlu oluyoruz.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!!, nasıl bir oynanış sunuyor?

Her şeyden önce Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununun temel oynanışından bahsetmek istiyorum. Daha önce de dediğim gibi karşımızda bir ritim oyunu var ve görünen tuşlara, doğru bir zamanlama ile basmamız gerekiyor. Yani, Rock Band ve Guitar Hero gibi oyunları düşünebilirsiniz ama bu sefer bir metal grubunu değil de dans eden 2-3, bazen de 8-9 kızı kontrol ediyorsunuz. Mobil sürümlerde bu anlatacağım farklılık gösterebiliyor ama oyunun PlayStation 4 sürümünde zorluk seviyesine göre 4, 6 ve 9 tuştan sorumlu oluyorsunuz. Bu tuşların hangileri olduğunu da değiştirebilmeniz mümkün oluyor.

Beginner ve Standard isimli ilk iki zorluk seviyesinde sadece 4 farklı tuş var ve onlar da L1, R1, X ve aşağı yön tuşu. Dediğim gibi eğer dilerseniz bu tuşların neler olduğunu değiştirebiliyorsunuz; mesela L1, R1, L2 ve R2 ile oynayabiliyorsunuz ama varsayılan ayarlar halihazırda kusursuz bence. Kusursuz olmayan, hatta rahatsız edici olan şey bu tuşların ekrandaki dağılımı. Mesela, yine ilk iki zorluk seviyesinde X ve aşağı yön tuşu, ekranın altındayken, L1 ve R1, ekranın sağ ve sol köşelerinde duruyor. Oyunu özellikle de büyük bir ekranda oynuyorsanız, aşağıdaki tuşlara bakarken, L1 ve R1 taraflarını görmeniz imkansız oluyor.

Ben ritim oyunlarına hiçbir şekilde yabancı değilim, hatta Love Live! School Idol Festival serisini de iyi bildiğimi düşünüyorum. Markanın mobil oyunlarını severek oynuyordum ama bu tuşların ekrana çok dağılması, ciddi anlamda baş döndürücü olabiliyor. Beginner seviyesi çok rahatsız etmiyor ama Standard ve ondan sonra açılan Hyper, Adventure ve Arcade seviyeleri benim iki şarkı sonunda başımın ağrımasına sebep oluyor. Bu arada, Hyper ve Adventure seviyelerinde 6 tuştan sorumlu oluyorsunuz. Arcade seviyesi ise size 9 farklı tuştan sorumlu tutuyor ve orijinal arcade oyununun zorluğunu sunuyor. Şu anda oyundaki en zor seviye bu.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!!, temel oynanışı ile benim beklediğimden daha güzeldi. Ben aslında konsolda bu oyunu oynamanın çok kötü bir deneyim sunacağını tahmin etmiştim ama Standard ve Hyper seviyeleri gerçekten eğlenceli olabiliyor. Dediğim gibi eğer tuşlar ekranın köşelerine yayılmasaydı, belki Guitar Hero serisindeki gibi her şey aşağı doğru gelseydi daha güzel olabilirdi. Bu arada, oyun oldukça parlak ve bol efektli olduğu için ayarlardan da arka planı hafif karartmanızı öneririm. Oyunun ayarları çok detaylı değil ama ulaşılabilirlik adına çok işe yarar şeyler var.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!
Şarkı seçme ekranı bu şekilde görünüyor. Daha sonra zorluk, sahne ve kostüm seçebiliyorsunuz.

Kostümleri, kartları, yetenekleri, malzemeleri ve daha fazlasını toplamaya şimdiden hazırlanın

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununa olabildiğince kör bir şekilde girmeye çalıştım. Yani, oyunun tam olarak nasıl olacağını bilerek öğrenmedim ve bunun sonucunda da mikro ödeme ve “Gacha” sistemlerinin minimumda tutulmuş olması beni oldukça şaşırttı. Şu anda bu oyunun temel sürümü tamamen ücretsiz. Oyunu hiçbir ücret ödemeden indirip, 8 farklı şarkıya erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunun üzerine, yeni şarkılar ve kostümler açmak için ek paket almanız gerekiyor. Yalnız, bunları da eğer Birleşik Devletler temelli hesabınız yoksa alamıyorsunuz; oyun ülkemizde ne yazık ki yok.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununun ek paketlerini eğer Birleşik Devletler temelli hesabınızda satın alırsanız ki şarkı paketleri 10 USD civarına satılıyor, o lisansı ne yazık ki ana hesabınıza taşıyamıyorsunuz. Bu yüzden de en azından benim için ek paketler tamamen çöp oluyor. İşte tam olarak bu bir hayal kırıklığı. Belki her ek paketi almazdım ama deneyimimi genişletmek adına sadece 1 adet şarkı paketi satın almak gibi bir hayalim vardı. Ne yazık ki benim gibi birçok oyuncu da sadece 8 adet ücretsiz şarkı ile idare etmek durumunda kalacak. Hatta aynı şey kısmen de olsa kostümler için de geçerli.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununun en önemli noktalarından bir tanesi, kostümleri. Bu oyunda konser verip, şarkıları tamamladığımız zaman bazı materyaller alıyoruz ve onları da yeni kostümler yapmak için kullanıyoruz. Kostümlerin kendisi de kozmetik olarak kalıyor. Bu arada, şarkıların verdiği malzemeler şansa bağlı ve her şarkıda da her malzeme bulunmuyor. Yani, işin içine “RNG” dediğimiz olay da giriyor. Yalnız bu beni rahatsız etmedi. Hatta sistemi de genel olarak sevdim. Ayrıca, kostümlerin tasarımları da hoşuma gitti ki zaten hepsi markanın evreninden gelen tasarımlar.

Tuşlara bastık, malzemeler kazandık, kostüm yaptık. Peki, başka ne sistemler var bu oyunda? Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!!, aslında tahmin ettiğimden daha fazlasını sunuyor. Mesela, oyunda geniş bir koleksiyon sistemi var. Burada, öncelikle yeni ögeler toplayıp, profil kartınızı özelleştirebiliyorsunuz. Bu tamamen kozmetik bir şey ama onun yanında üyelik kartı ve yetenek kartı da bulunuyor. Bu kartları zamanla buluyorsunuz, profilinize ekliyorsunuz ve oynanış anında ek özelliklere ve daha fazlasına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca, oyunun sosyal yanı da bu noktada devreye giriyor.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!
Şarkı sırasındaki özel notaları kaçırmayarak, “Love Live!” harflerini toplayıp, fazladan puan kazanabiliyorsunuz.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!!, insanları buluşturuyor

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununa ilk başladığınız zaman koleksiyonunuz bomboş olacaktır. Buna rağmen oyun sizi bir köşede, yalnız başınıza bırakmıyor. Onun yerine, her şarkıya başlamadan önce rastgele oyuncuların üyelik kartından size yetenek artışı sağlıyor. Bu sayede, kendi yeteneklerinizi filan da birleştirerek, gerçekten malzemelerin filan havada uçuştuğu konserler verebiliyorsunuz. Bunun haricinde, oyunda yüzlerce, belki de binlerce yapılabilecek meydan okuma görevleri yer alıyor. Ayrıca, mini etkinlikler ve sıralama tablosu yarışları da oyunda sürekli gerçekleştiriliyor.

Meydan okuma temelli görevleri yaparak, kostüm oluşturma malzemesi ve daha fazla şeyi elde edebiliyorsunuz. Buradaki görevler birbirinden farklı zorlukta oluyor. Mesela, bazı görevler sizden sadece tek bir şarkıyı açmanızı isterken, bazı görevler oldukça zor seviyelerde hiç nota kaçırmamanızı filan isteyebiliyor. Etkinlik görevlerinde de karakterlerin doğum günü puanlarını kazanıyorsunuz ve belli sayılara ulaştığınız zaman koleksiyonunuz için yeni kartlar elde edebiliyorsunuz. Tüm bunlardan sonra da Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununun içeriği hakkında söyleyeceğim her şey bitmiş oluyor.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!!, açıkçası beni oldukça memnun etti. Tabii ki rahatsız olduğum noktalar oldu ve belki de tuşların ekranların çok köşesinde kalmasından ötürü oyunu biraz erkenden bırakacağım ama sizin ekranınız küçükse ve oyunu da uzaktan oynamayı tercih ediyorsanız, benim anlattığım bu problem sizi minimum seviyede etkileyecektir. Şahsen ben, 55 inçlik televizyona dibinden bakmayı tercih ediyorum. Hoş, bu oyunu bırakacak olsam bile muhtemelen ondan sonra Love Live! School Idol Festival All Stars yapıtına geri dönerim herhalde. Bu oyunu severseniz, o mobil oyunu da önerebilirim.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununda ilgimi çeken bir başka olay ise aslında sunum tarafında. Sunumdan genel olarak biraz sonra bahsedeceğim ama oyunun animasyonlarından ayrıca, burada bahsetmek istiyorum. İncelediğim bu oyun açıkçası beni animasyon tarafında da kalitesi ile şaşırttı. Tabii ki karşımızda The Last of Us Part II seviyesinde bir animasyon yok ama yine de oldukça akıcı, gerçekçi ve inanılabilir seviyede kaliteli animasyonlar var oyunda. Yani, verdiğiniz konseri daha sonradan oturup, sıkılmadan izleyebilirsiniz, o derece kaliteli animasyonlar.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!
En kolay zorluk seviyesinde SSS derecesini almak tabii ki zor olmuyor.

Şimdi de oyunun görselliğinden, performansından, seslerinden ve müziklerinden bahsedelim

Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! için hazırladığım bu inceleme yazısını bitirmeden önce oyunun sunumuna da değinmek istiyorum. Her zaman olduğu gibi öncelikle görsellikten bahsedeceğim. Sizlerin de yazımdaki görsellerden görebileceğiniz üzere oyunda anime tarzı da diyebileceğiniz bir görsellik var. Bu görsellik beni hiç rahatsız etmedi; tam tersine cıvıl cıvıl renkleri, detaylı kostümleri, hoş ana menü tasarımları ve kısmen detaylı sahne tasarımları ile çok hoşuma gitti. Sadece karakterlerin yüzlerindeki detay eksikliği beni rahatsız etti. Onun haricinde, görsellikte hiçbir problem yok.

Görselliğin yanında performans ise neredeyse kusursuz. Oyun zaten 60 FPS olarak çalışıyor ve bu yönden herhangi bir problem olmuyor. Yani, ben oyunun hiçbir şekilde bu noktada sıkıntı yaşadığını hissetmedim. Yalnız, kısmen performans ile alakalı olarak oyundaki yükleme ekranlarının sayısı beni rahatsız etti. Oyunda gireceğiniz her menü için kısa olsa da bir yükleme ekranı izliyorsunuz ve bu bir süre sonra inanılmaz rahatsız edici oluyor. Ayrıca, yükleme ekranlarının 1-2 saniye sürmesi PlayStation 5 ile alakalı da olabilir. PlayStation 4 tarafında bu ekranlar daha uzun sürüyor olabilir; uyarmadı demeyin.

Sesler ve müzikler ise zaten Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununun öne çıktığı alanlar. Ben normalde bu tip müzikleri hiç dinlemem ama eski oyunlardan filan hatırladığım müziklerin tekrardan, kaliteli bir şekilde bu oyunda yer alması çok hoşuma gitti. Zaten temel sürümde 8 adet ücretsiz şarkı bulunuyordu; bunlardan 3 tanesini halihazırda biliyordum. Kendimi yabancı hissetmedim. Bu arada, oyundaki ses efektleri ve seslendirmeler de oldukça kaliteli. Kendileri için söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ayrıca, bastığınız notaların seviyesine göre DualSense üzerindeki titreşimin de değişmesi ayrı bir hoş detaydı.

Ritim oyunlarını ve/veya bu markayı seviyorsanız, Love Live! School Idol Festival: After School Activity – Wai-Wai! Home Meeting!! oyununa kesinlikle bir şans vermeniz gerekiyor. Yalnız, yine de oyunun ülkemizde yer almıyor olması ve tuşların ekranların çok köşelere kayıyor olması gibi problemleri göz önünde bulundurmanızı öneriyorum. Yani, oyunun temeli kesinlikle eğlenceli ama uzun vadeli düşünüyorsanız, büyük ekranda bu deneyimi yaşayacaksanız, çok sıkıntı çekebilirsiniz. Bu durumda ben direkt olarak iOS ve Android tarafındaki Love Live! School Idol Festival All Stars oyununa yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!
Love Live! School Idol Festival: After School Activity - Wai-Wai! Home Meeting!!
Olumlu
Ücretsiz sürümde yeteri kadar içeriğin bulunuyor olması.
Animasyonlar çok kaliteli; konserleri sadece izlemek bile eğlenceli.
Görsellik, performans, ses ve müzik kısımları neredeyse kusursuz.
Olumsuz
Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede bulunmuyor olması.
Tuşların ekranın köşelerine doğru dağılması çok rahatsız edici.
Kısa sürseler bile yükleme ekranlarının sayısı oldukça fazla.
8