Büyük bir heyecanla beklenen ve çıkışını gerçekleştirmesinin ardından yoğun bir ilgiyle karşılaşan Kingdom Come: Deliverance için işlerin başladığı gibi gitmediğini görüyoruz. Beklentilerin üzerinde talep gören açık dünya RPG türündeki yapıtın, çıkışını takip eden günlerde elde ettiği oyuncuları, büyük ölçüde kaybettiğine dair veriler yayımlandı. Açıklanan bazı Steam verilerine göre; birçok teknik hata, gereksiz zorluk seviyeleri ve kayıt sistemindeki zorlayıcı yöntemlerin oyuncuları bıktırdığı anlaşılıyor. Neticede; çıkış döneminde oluşan yoğun ilginin, neredeyse tamamen kaybolduğu bir tabloyla karşılaşıyoruz.

Kingdom Come: Deliverance, oyuncu sayısı olarak adeta çöktü

The Elder Scrolls V: Skyrim ve The Witcher 3: Wild Hunt oyunlarının aldığı büyük başarı sonrasında, bu oyunlara tür ve oynanış dinamikleri bakımından benzerliğiyle dikkat çekmişti Kingdom Come: Deliverance oyunu. Örnek verdiğimiz video oyunlarının uzun süre önce çıkışlarını gerçekleştirmeleri de türü seven oyuncuları, Kingdom Come: Deliverance oynamaya itmişti. Neticede; beklenilenin çok üstünde bir talep alan video oyununun, yine beklenenin üzerinde anlık oyuncu sayısına ulaşması kaçınılmaz olmuştu. Şimdiyse bu beklenti dışı oyuncuların, yaklaşık yüzde 95’lik bir bölümü, kaybedilmiş durumda.

Kingdom Come: Deliverance, oyuncularını tutamadı

Steam anlık oyuncu sayısı verilerine bakıldığında Kingdom Come: Deliverance oyununun, 96 bin anlık oyuncu sayısına ulaştığını görüyoruz. Bu da pek çok örnek aldığı video oyundan daha başarılı bir grafik seyrettiğini gösteriyor. Hatta aynı dönemde piyasaya çıkan önemli yapımları da; en yüksek anlık oyuncu sayısı bakımından geçmeyi başarmıştı bu oyun. Bu yapımlardan Far Cry 5, 92 bin anlık oyuncu sayısına ulaşarak 2. sırada yer alabilmişti. 3. sıradaki Warhammer: Vermintide 2 oyunu ise, aynı anda en fazla 73 bin oyuncuyu ekran başına kilitlemişti.

Özellikle Far Cry 5 oyununun bile geçemediği açık dünya rol yapma oyununun ortalama anlık oyuncu sayısının 66,4 bin olduğunu da ekleyelim. Bu rakam şu günlerde 3,6 bin rakamına kadar düşmüş durumda. Kısacası oyuna olan ilginin adeta eridiğini görüyoruz. Bunun sebepleri arasında, tek kişilik bir video oyunu olması, bitirildiğinde bir kez daha oynanamaması gibi etkenler gösterilebilir ama örnek aldığı oyunların hâlâ talep gördüğünü hatırlatmakta fayda görüyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu; The Elder Scrolls V: Skyrim ve The Witcher 3: Wild Hunt oyunlarının ikisi birden, Steam’in en çok oynanan 25 oyunu arasında yer aldılar.