The Elder Scrolls V: Skyrim ve The Witcher 3: Wild Hunt gibi büyük beğeni kazanan video oyunlarının izinden giden Kingdom Come: Deliverance, bilindiği üzere birinci kişi kamera açısından oynanabiliyordu. Yapıtın örnek aldığı oyunların biri zaten yalnızca üçüncü kişi kamera açısıyla oynanırken, diğeri de her iki kamera açısını desteklemekteydi. Kingdom Come Deliverance oyunundaki bu kamera açısı durumunu eksiklik olarak gören mod yapımcılarından bir tanesi de olaya el atmaya karar verdi. Geliştirilen mod sayesinde bu video oyunu, artık üçüncü kişi kamera açısından oynanabilecek. Bununla birlikte; PC oyuncuları için geliştirilen kamera ayarı modunun, pek çok sıkıntıyla birlikte geldiğinin altını çizelim.

Kingdom Come Deliverance

Mod yapımcısı Fuse 00 tarafından geliştirilen mod, oyunu TPS kamera açısından oynanmasını sağlıyor. Böylelikle PC platformu kullanıcıları için Kingdom Come: Deliverance oyununu, farklı bir bakış açısından deneyimleme imkanı sunulmuş oluyor. Tabii modun getirilerinin yanında bazı eksiklikleri ve oyuna kattığı hataların barındığını da belirtmeden geçemeyiz. Mod yapımcısı Fuse 00 tarafından belirtilen detaylara göre; oyunu mod ile gelen açıdan oynamak isteyen oyuncular kontrolcü kullanamayacaklar. Bir başka deyişle TPS açısıyla oynamaya imkan sunan mod, yalnızca klavye ve fare ikilisini destekliyor.

Kingdom Come Deliverance oyununa yeni kamera açısı gelirken, oyundan gidenler de oluyor

Kingdom Come Deliverance kamera modunun; fare desteğinin de 3 tuşlu yerine, 5 ve fazla tuşa göre desteklendiğini hatırlatalım. Öte yandan oyuna gelen modun bazı önemli hataları barındırdığını da ekleyelim. Örneğin üçüncü kamera açısı, bakış açısından genişlik sunarken, oyun içerisindeki tabakaların içinden geçiyor. Yani kamera çevrildiğinde, zeminin, çimenlerin veya nesnelere çarpıp durma gibi bir durum bulunmuyor. Ayrıca üçüncü kamera açısı modunda ana karakter; yerdeki nesnelerle etkileşime geçemiyor, bunları toplayıp, envantere ekleyemiyor.

Modun bir diğer eksikliği ise oyundaki önemli dinamiklerden birisi olan okçuluğu desteklememesi. Bilindiği üzere; oyunda birinci kişi kamera açısına göre geliştirilen ok atışları mekanikleri, üçüncü kişi kamera açısıyla uyum sağlayamıyor. Tüm bunların yanında kılıç dövüşlerinde de aksiliklerin yaşandığı belirtiliyor. Belirtilen aksiliklere rağmen Kingdom Come: Deliverance oyununu üçüncü kişi kamera açısından oynamak isteyen PC kullanıcıları buraya tıklayıp, moda ulaşabilirler. Kurulum için, hazırlanan kılavuzun takip edilmesinin gerektiğini de hatırlatalım.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster