Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Judgment

Judgment incelemesi

Yakuza evreninde dedektiflik yapıyoruz!

2005 senesinde hayatımıza ilk olarak Japonya’da girmiş olan Yakuza serisi, bugüne kadar birçok farklı video oyunu ile karşımıza çıktı. Bu oyunların yarısı, ana seriye aitti. Diğer yarı ise yan oyunlardan oluşuyordu. İşte bugün de karşımızda o yan oyunların en günceli olan Judgment bulunuyor. Konu, yan oyunlar olduğu zaman yeri geldiğinde zombiler ile savaşmıştık, yeri geldiğinde de çevrim içi bir deneyim yaşamıştık. Judgment ise adından da anlayabileceğiniz gibi karşımıza dedektiflik oyunu olarak çıkıyor.

Judgment

Judgment, Yakuza evreninde dedektiflik yaptırıyor

Bahsetmiş olduğumuz bu video oyununda kontrol ettiğimiz karakterin adı Takayuki Yagami. Kendisi, eski bir avukat; yeni bir dedektif. Oyunda ise Takayuki Yagami ve dostları, dikkat çekici bir seri katilin peşinden koşuyor. Bu seri katil, insanları öldürüyor ve gözlerini tamamen çıkartıyor. Ayrıca bu video oyunu, tahmin edebileceğiniz gibi Tokyo’da geçiyor. Fakat kurgusal bir bölge olan Kamurocho karşımıza çıkıyor asıl oynanabilir alan olarak. Yani, hayali bir Tokyo ve Kamurocho var karşımızda.

Takayuki Yagami karakterini kontrol ederek oyunda yeni ipuçları buluyoruz ve dedektiflik yapıyoruz. Yalnız, buna rağmen oyun, aksiyon türünü çok başarılı bir şekilde koruyor. Yani, çok saf bir dedektiflik oyunu çıkmıyor karşımıza; aksiyon hala baskın bir şekilde oyunda yer alıyor. Tabii dedektiflik türünün çok ön plana detaylı bir şekilde çıkamaması, oyunu tam olarak olumlu bir şekilde etkilemiyor. Oyun, her ne kadar herkesi kucaklamak istiyor ve bunu başarıyor olsa da çok basit sistemler sunuluyor insanlara.

Judgment, içerisinde aksiyon bulunduran bir dedektiflik oyunu gibi gösteriliyor ama dedektiflik ile alakalı olan oynanış detayları o kadar basit ve tekdüze ki dedektiflik bulunduran bir aksiyon oyunu oynuyor gibi hissediyorsunuz. Aksiyon kısmına daha da önem verildiği, kendi dövüş tarzınızı seçtiğiniz zaman daha da ortaya çıkıyor. Bu oyunda gruplarla dövüşmeye, teke tek dövüşmeye ve parkur dövüşüne odaklanan 3 tarzdan birini seçebiliyorsunuz ve oyunda kaydedebiliyorsunuz. Bu, hoş bir olaydı.

Tabii ki her şey aksiyon değil; oyunda bir de dedektiflik modu bulunuyor. Bu mod devreye girdiği zaman iz sürebiliyoruz, kılık değiştirip veya kilitleri gizlice açıp, normalde girmemiz yasak olan bölgelere sızabiliyoruz. Bu bölgelerde ise tabii ki kanıt topluyoruz. Bazen ise şüphelileri takip etmemiz veya kovalamamız gerekiyor. Tüm bunlar, olabildiğince basit bir seviyede gerçekleştiriliyor. Yani, günümüzün diğer dedektiflik oyunları gibi ağır bir sistem ile karşı karşıya kalmıyorsunuz.

Oldukça zengin bir yan görev yelpazesi bulunuyor

Judgment oyununda bir avukat olduğumuz için ana dava adına sahip olan ana hikaye görevleri serisi yer alıyor. Bu görevleri tamamlayarak oyunu ilerletebiliyoruz. Oyunda bir de yan davalar bulunuyor; bunlar da tabii ki yan görevler. Hatta, Yakuza oyunlarındaki adı ile yan hikayeler de diyebiliyoruz. Ana davalar gayet standart bir seviyede ama yan davalar çoğu zaman hoş ve eğlenceli bir deneyim sunuyor. Ayrıca yan davalar sürekli olarak kendisini tekrar eden görev yapılarına da sahip değil.

Yakuza serisinden alışık olduğumuz aktiviteler de bu video oyununda yer alıyor iken; her şeyi topladığımız zaman bu video oyunu 30-40 saatlik bir deneyim sunuyor. Hatta, eğer her şeyi tamamen bitirmek istiyorsanız, oyunu %100 şeklinde tamamlamak istiyorsanız, bu oynanış süresi 50-60 saat civarını da bulabiliyor ve tüm bu saatler boyunca da sıkılmıyorsunuz; Judgment, Yakuza markası için bugüne kadar yapılmış olan en iyi yan oyunlardan bir tanesi bana göre.

Judgment oyununu çok iyi bir noktaya çeken tek şey, oynanış ve içerik de değil. Oyunun hikayesi de bana oldukça ilgi çekici ve hareketli geldi. Yani, diyaloglar zaman zaman sıkıcı bir hal alabilse bile hikayeye genel olarak baktığımız zaman çok ilgi çekici bir hikaye, yeterince hareketli ve tempolu bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca, hikayede bolca sürpriz ve beklenmedik anlar da yaşanabiliyor ki bu da sıkılan canınızı çoğu zaman düzeltmeye yetiyor. Yani, hikaye boyunca oyun sizin ilginizi almayı başarıyor.

Tabii bu noktada çok önemli bir olumsuz nokta karşımıza çıkıyor. Ana hikaye her ne kadar yerelleştirilmiş olsa bile oyunun diğer birçok noktası, Japonca karşımıza çıkıyor. Tabii ki oyunda İngilizce alt yazı bulunuyor ama açıkçası ben İngilizce seslendirme de görmek isterdim bu video oyununda. Yine de tabii oyun Tokyo’da geçiyor ve çoğu zaman orijinal seslendirmeler, dublajlardan ve diğer her çeşit yerelleştirmeden iyidir. Bu yüzden idare edilebilir bir durum bence bu.

Judgment

Judgment, sunum konusunda da yeterince başarılı

Judgment oyununu PlayStation 4 Pro konsolumda, 4K/HDR destekli bir televizyonda deneyimledim. Bu deneyimim sonucunda ise aldığım görsellikten memnun kaldım. Oyun, öyle çok detaylı ve kaliteli görselliğe sahip değil. Zaten görsel tasarım konusunda da Yakuza markasının izleri takip ediliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Ben bu durumdan şikayetçi değilim ve oyunun görselliğinden memnun kaldım. Özellikle oyunun atmosferi, neonlarla aydınlatılan şehir filan benim için gayet etkileyici idi.

Performans ise beni etkilemeyen noktalardan bir tanesi. Biliyorum, şimdiki nesil konsollar çok da güçlü sayılmaz ama cihazların 60 FPS değerine ulaşabildiği oyunlara baktığım zaman, bu video oyununun da 60 FPS olarak oynanabilir olmasını isterdim. Fakat Judgment buna izin vermiyor ve 30 FPS değerine kilitli bir şekilde deneyimimizi yaşıyoruz. PlayStation 4 tarafında performans problemleri olsa bile PlayStation 4 Pro tarafında benim gördüğüm en düşük FPS değeri 28 idi. Yani, hoş bir başarı var.

Ses ve müzik konusu ise grafikler için kurduğum cümlelere benziyor. Yani, ortada başarılı sayılabilecek sesler, ses efektleri ve müzikler bulunuyor ama günümüz standartlarına baktığımız zaman ortalama bir sistem görebiliyorsunuz. Yine de oyunun orijinal seslendirmelerini ve İngilizce dublajlarını başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ben bu oyunu, İngilizce alt yazılar aktif iken orijinal seslendirmeler ile oynamanızı tavsiye derim yine de. Bu şekilde duygular daha iyi belli oluyor benim için.

Her şeyi toparlamak gerekir ise Judgment oyununun başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sunum konusunda başarılı olan bu oyun, eğlenceli ve geniş bir içerik yelpazesi de bulunduruyor. Özellikle oyundaki yan görevlerin neredeyse tamamı eğlenceli ve ilgi çekici karakterlerden oluşuyor. Hikaye görevleri ise ortalara doğru kısmen sıkıcı bir hale gelse bile temel hikaye sayesinde kısa bir süre sonra oyun eski havasına tekrardan ulaşabiliyor. Yani, Judgment oyununu sizlere öneriyoruz efendim!

Judgment
Yakuza evreninde geçen bir aksiyon-macera temelli bir dedektiflik oyunu olan Judgment, her oyuncunun oynayabileceği türden bir yapıt. Bu oyunu oynayabilmek için yine de Yakuza evrenini sevmenizi, kültürüne yakın olmanızı filan öneriyorum. Oyunun hikayesi oldukça ilgi çekici ve yan görevlerin tamamı eğlenceli ve birbirinden benzersiz. Yani, içeriğe çok önem verildiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Yalnız, PlayStation 4 Pro üzerinde 30 FPS değerindeki performans ve bazı noktalardaki İngilizce dublaj çok olumsuz anlamda dikkat çekici olabiliyor. Ayrıca, hikayenin ortalarında oyun bir süreliğine sıkıcı bir hal de alabiliyor. Tabii dedektiflik ögelerinin çok basit bir seviyede olduğunu da söylemek isterim.
Olumlu
Yan görevler ve aktiviteler, eğlenceli ve kaliteli.
Hikaye ilgi çekici; gizem gayet etkili bir his veriyor.
Oyundaki neredeyse tüm karakterler akılda kalıcı.
Temel dövüş sistemi çoğu zaman eğlenceli.
Olumsuz
Dedektiflik ögeleri çok basit bir seviyede.
İngilizce yerelleştirme zaman zaman başarısız.
Oyun birçok yerde çok yavaş ilerleme kaydediyor.
Hikaye, özellikle ortalara doğru sıkıcı bir hal alıyor.
8.9
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x