Halo Infinite, bu sefer de kozmetik ögeleri ödüllendirme yolu ile eleştirildi

Bu sırada, Halo Infinite oyununun 2020 senesinde aldığı 1 senelik ertelenmenin perde arkasında neler yaşanıldığından da bahsedildi.

2020 senesinde gösterildiği günden beri eleştirilere maruz kalan Halo Infinite, sonunda beta seviyesinde olsa bile çoklu oyunculu modunu sundu. Zaten geliştirici ekip de beta filan dinlemeden birinci sezonu başlattı. Bu sezona ait oldukça kritik problemler vardı, eleştiriler geldi ve geliştirici ekip de düzeltmelerin yapılacağının sözünü verdi. Şimdi ise bu oyunun ilk etkinliği başladı ve yine aynı şeyler yaşandı. Yani, etkinliğin sunduğu sistemler oyuncular tarafından eleştirildi, geliştirici ekip ise düzeltme sözünü verdi. Peki, bu sefer ne yaşandı? Dilerseniz konunun detaylarını haberimizin devamında verelim efendim.

Halo Infinite oyununun ilk etkinliği olan Fracture: Tenrai, sonunda başladı. Bu etkinlik, oyuna yeni bir savaş bileti ekledi ve bu biletin sonunda da herkesin merakla beklediği samuray zırhı yer alıyordu. Yalnız, oyuncular öğrenmiş olduk ki savaş biletindeki ödüllerin tamamı zaman kapıları ile korunuyor. Yani, etkinliğin ilk haftasında sadece belli sayıda görev yapıp, belli sayıda ilerleme kaydedebiliyorsunuz. Kaydedilen bu ilerleme sadece 7 seviye, savaş bileti ise 30 seviyeden oluşuyor. Yani, herkesin merakla beklediği samuray zırhının alınabilmesi için daha haftalarca beklenmesi gerekiyor. Daha da kötüsü, bu etkinlik aslında 1 hafta sonra gidecek ve gelecekte geri dönecek.

Evet, Fracture: Tenrai isimli etkinlik sadece 1 hafta sürecek ve daha sonra, Ocak 2022 içerisinde gelecek. Geliştirici ekibin söylediğine göre bu etkinlik, birinci sezon boyunca toplamda 6 kere oyuncuların karşısına çıkacak. Ödülleri zaman kapısının arkasına koymak ayrı bir kötülük. Bunun üzerine bir de görevlerin karışık sistemi ekleniyor. Mesela, etkinlik görevlerine ulaşabilmek için öncelikle haftalık görevleri bitirmeniz gerekiyor. Etkinlik görevlerinin kendilerini de yapmak oldukça sıkıntılı olabiliyor. Mesela, oyun modu seçemediğiniz için 4v4 şeklindeki, büyük bir haritadaki karşılaşmada çift öldürme almak, göründüğü kadar kolay olmuyor.

Peki, tahmin edin bu etkinlik üzerinde parası olanın sözü geçiyor mu? Tabii ki evet! Halo Infinite oyununa gerçek para yatırmak istiyorsanız, bunu yapabiliyorsunuz ve daha birinci günden, herkes için kilitli ve açması imkansız olan samuray zırhını, gerçek paranın gücü ile elde edebiliyorsunuz. Tabii bu sırada oyunun tamamen mikro ödeme ile çalışan mağazası bulunuyor ve kozmetik açıdan en yüksek kaliteli olan şeyler ise orada satılıyor. Yani, bir kere daha savaş biletindeki kozmetik ögelerin kalitesi ile direkt mikro ödeme ile satılan kozmetik ögelerin kalitesi arasında dağlar kadar fark bulunuyor. Tüm bu durumlar, oyuncuları rahatsız ediyor. Geliştirici ekip ise eleştirileri duyduğunu belirtmekten başka hiçbir şey söylemeyi tercih etmiyor.

Halo Infinite

Halo Infinite, şimdikinden çok daha kötü bir durumda da olabilirdi

Halo Infinite oyununun geliştirici ekibi olan 343 Industries tarafından Joseph Staten, Game Informer ile röportaj gerçekleştirdi ve bu sırada oyunun 2020 senesinde aldığı 1 senelik ertelemenin sürecine parmak basıldı. Joseph Staten tarafından yapılan açıklamalara göre direkt olarak kendisi Bonnie Ross ile iletişime geçti ve 2020 senesindeki rezalet gösterimden sonra oyunu düzeltmek için neler yapılabileceğini sordu. Bonnie Ross, bu durumun ardından geliştirilme sürecinde çok daha büyük bir rol oynamayı kabul etti ve kendisinin attığı ilk adım ise oyunu tam 1 seneliğine ertelemek oldu.

Halo Infinite oyununun geliştirilme süreci 1 seneliğine uzatılmışken Bonnie Ross, hikaye moduna daha fazla önem verilmesini istedi ve özellikle de 10 farklı bölgeye odaklanılmasını önerdi. Bu sayede, oyunun epik seviyelere ulaşacağı 10 farklı bölge, hikaye modunda yer alabilecekti. Bölgelerden kastımız tabii ki harita değil; daha çok oyunun dikkat çekebileceği 10 sistem, mekanik veya özellik diyebiliriz. Tüm bunlar, oyunun temellerini güçlendirecekti. Bonnie Ross, daha sonra geliştirici ekibin sağlığına da önem verdi ve acelesi olmayan her şey, Forge ve eşli oyunculu mod gibi, plan üzerinde daha da fazla ertelendi.