Bundan birkaç sene önce oynadığınız video oyunları ile şimdi oynadığınız video oyunları ne yazık ki aynı değil. Geçmişteki video oyunları, bildiğiniz video oyunları idi. Oyuncular, geliştiriciler ve dağıtımcı şirketler bu yapıtlara video oyunu diyordu. Günümüzde piyasaya sürülen yapıtlar ise artık bir video oyunu değil, çevrim içi servis olarak geçiyor. Bir firma piyasaya bu servisi sunuyor ve senelerce yeni içeriklerle destekliyor. Düzenli etkinlikler veya güncellemeler geliyor, bunların sonucunda ise oyunculardan para alınıyor. İşte bu, biraz biraz çevrim içi servis oluyor. Bugün ise bir araştırması, günümüz video oyunları ve EA hakkında bir araştırma yaptı. Dilerseniz bu araştırmalara göz atalım.

Günümüz video oyunları, oyuncular için adeta birer vergi

Video oyunları hakkındaki araştırma, EA üzerinden ilerliyor

Seekinga Alpha ekibinin araştırması direkt olarak EA şirketinin üzerinde idi. Çünkü bu şirket, çevrim içi servisleri en agresif şekilde kullanan şirket ve bu yüzden de başları sürekli ağrıyor. Yani, çok geçmişe gitmenize gerek yok, Star Wars Battlefront II ve Need for Speed Payback oyunlarını hatırlamanız yeterli. Her neyse, araştırmalara göre bu şirket, çevrim içi servis stratejileri yüzünden sürekli olumsuz yorum almaya devam ediyor, bunu biliyoruz. Fakat olumsuz yorumlar, şirketi durdurmuyor çünkü şirket bu servislerden sürekli artan bir kazanç sağlamaya devam ediyor. Hem de bu kazançlar yıllık tabloda değil, çeyreklik tabloda artışlık gösteriyor.

Peki, madem EA kötü yorumlar alıyor, nasıl kazanç sağlamayı başarıyor? Araştırmalara göre ekip tarafından piyasaya sürülen video oyunları, satış bakımından kötüye gidiyor. Yani EA, sürekli daha az oyun satıyor ama buna karşılık, oyun içerisinde harcanan para artış gösteriyor. Yani, oyunu alan kişiler az olsa da, o alan kişiler oyun içerisinde mikro ödemeler ile para harcıyor ve bu EA şirketine kazanç sağlıyor. Tüm bunların sonucunda ise Seekinga Alpha ekibi, günümüz video oyunlarını veya çevrim içi servislerini, birer vergi olarak görünüyor.

Etiketler: