Henüz çıkışını gerçekleştirmeden; ilk inceleme puanlarının açıklanmasıyla başlayan süreçten itibaren God of War, gündemden düşmedi desek yalan olmaz herhalde. Hatta oyuna dair genel yorumlara şöyle bir göz attığımızda, bu özel PlayStation 4 oyununun, neredeyse diğer tüm video oyunlarından ayrı bir yer edindiğini bile söyleyebiliriz. Hal böyle olunca da her alanda ilgi kaçınılmaz oluyor. Öyle ki God of War, yeni bir YouTube rekoruna doğru ilerliyor. Bir engel çıkmadığı takdirde bu özel oyun; YouTube üzerinden 1 milyar saat izlenme rakamına en çabuk ulaşan video oyunu olacak.

God of War, yeni bir YouTube sürat rekoruna çok yakın

God of War için yeni YouTube rekoru, çok uzakta değil

Veri analisti Marchmade tarafından açıklanan istatistiklere göre God of War; çıkışını gerçekleştirdiği 20 Nisan 2018 tarihinden itibaren, Mayıs 2018 sonuna kadar yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Rakamsal verilere baktığımızda, oyuna dair içeriklerin; belirtilen tarih aralığında, YouTube platformunda 728 milyon kez görüntülendiğini görüyoruz. Bu izleme içerikleri arasında; oyunun reklamlarından, içerik üreticileri tarafından hazırlanan oynanış görüntülerine kadar geniş bir yelpazede video bulunuyor. Kısa sürede 700 milyon rakamını aşan oyuna dair video gösterim kayıtları, 1 milyar izlenme sayısına doğru ilerliyor ki yeni rekor kavramı da burada devreye giriyor.

Eğer YouTube üzerinden, God of War oyununa dair içerik izlenme rakamları 1 milyar gibi önemli bir sayıya ulaşırsa, değim yerindeyse yeni bir sürat rekoru kırılabilir. Şöyle ki; oyunun izlenme durumu devam eder ve 1 milyar kişi tarafından içerikleri izlenirse, en hızlı bu büyük rakama ulaşan video oyunu olarak lanse edilecek. Tabii bu rakama da Haziran 2018 veya Temmuz 2018 tarihleri arasından ulaşması gerektiğini ekleyelim. Yani yaklaşık 2 ay kadar bir süre içerisinde bu rakamı geçme şansı bulunan oyunun, rekor kırma ihtimalinin çok büyük olduğunu görebiliyoruz.

Çıkışından itibaren yaklaşık 1 buçuk aylık bir süre zarfında 1 milyar rakamının yaklaşık 4’te 3’ünü tamamlayan God of War videoları, önümüzdeki iki aylık süreçte de muhtemelen kalan çeyreklik boşluğu dolduracaktır. Böylelikle YouTube platformunda; 1 milyar toplam izlenme rakamına en hızlı ulaşan video oyunu denildiğinde akla ilk olarak Kratos ve oğlu Atreus tarafından başrolleri üstlenilen yapım gelecektir. Bakalım kısa sürede bahsettiğimiz YouTube rekoru gelecek mi, ya da rekorun gelmesi ne kadar zaman alacak, hep birlikte göreceğiz.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster