Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Gaming İstanbul nedir?

Dünya üzerinde birçok oyun etkinliği gerçekleştiriliyor ve Gaming İstanbul da ülkemizin etkinliklerinden bir tanesi.

Dünya üzerinde bütün bir yıl boyunca birbirinden farklı video oyunu etkinliği düzenleniyor. Bizim ülkemiz de bu tip etkinliklerden geri kalmıyor ve oyuncuların karşısına her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Gaming İstanbul ile çıkıyor. 2019 senesinde dördüncü kez düzenlenmiş olan ve GIST olarak kısaltılan bu etkinlik, birçok oyun firması ile oyuncuları tek bir bina altında toplamayı başarıyor. Peki, bu etkinlik tam olarak nedir? Gelin, şimdi bu sorunun cevabını verelim.

Gaming İstanbul

Gaming İstanbul etkinliğine kimler katılır?

Gaming İstanbul, öncelikle her yaştan oyuncuyu, basını ve sosyal medya fenomenlerini içerisinde bulundurabilir. Tüm bu kişilerin haricinde etkinliğe; uluslararası ve Türk oyun stüdyoları, uluslararası ve Türk oyun dağıtımcıları, konsol ve donanım üreticileri, konsol ve donanım dağıtımcıları da katılabilir. Tabii mobil oyun ve donanım üreticileri, oyun dernekleri, oyun tasarımcıları ve oyun geliştiricilerini de unutmamak lazım.

Eğer sizler biraz daha profesyonel ortam arıyorsanız, arayışınızın cevabını yine bulabileceksiniz; bu etkinliğe akademik kurumlar, medya kuruluşları, teknoloji mağazaları, oyuncak üreticileri ve dağıtımcıları, yazılım geliştiricileri ve sektörün profesyonel insanları da katılıyor. Peki, bu kadar insan ne zaman, nerede buluşuyor? Hemen bu sorunun cevabını da sizlere verelim.

Gaming İstanbul veya kısa adı ile GIST, genelde Ocak sonu ile Şubat başında gerçekleştiriliyor. Mesela, 2019 senesi için etkinlik 31 Ocak 2019 tarihinde başlıyor, 3 Şubat 2019 tarihinde sonlanıyor. Etkinlik alanının kapıları her gün 10:00’da açılıyor ve en geç 20:00’da da kapanıyor. Yani, oyuncuların bu mekanda geçirebileceği bolca vakti oluyor. Etkinliğin gerçekleştirildiği yer ise Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi.

Bahsetmiş olduğumuz bu etkinliğe seneler boyunca PlayStation, Epic Games, Aral, HP, Dell ve birçok farklı video oyunu geliştirici stüdyosu katılıyor. Etkinlik alanındaki oyuncular, sadece bu markalarla vakit geçmiyor; turnuvalara, yarışmalara, alışveriş alanlarına ve daha birçok farklı noktaya gidebiliyor. Böylesine bir etkinliğe girebilmek için ise en fazla 60 TL civarını gözden çıkartmanız gerekiyor; kombine biletler 2019 senesinde 66 TL iken, tek günlük biletler 16 TL üzerinden satılıyor.

Bu etkinlikte bir geliştirici konferansı da düzenleniyor

Eğer video oyunu sektörüne daha profesyonel bir noktadan bakıyorsanız, GIST olarak da kısaltabileceğimiz bu etkinlik, bir geliştirici konferansı sunuyor. Her sene, bu konferans sırasında birbirinden deneyimli isimler konuşmacı olarak sahneye çıkıyor. Mesela 2019 senesinde Epic Games, Microsoft ve Google gibi dev şirketlerden önemli isimler, geliştirici konferansı ile Gaming İstanbul etkinliğinde bulundu.

Ayrıca profesyonellerin bu etkinliği seçmesi için birkaç farklı sebep daha bulunuyor. Gaming İstanbul etkinliğinin sorumlularının söylediğine göre bu etkinlik, Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük uluslararası B2C ve B2B fuarı haline geldi. Ayrıca etkinlik, ziyaretçi sayısını her yıl ortalama %27 artırıyor. Avrasya’nın oyun köprüsü olan bu etkinlik, Asya ve Avrupa bölgelerinin oyun pazarlarını birleştiriyor ve Ortadoğu’ya bir kapı açıyor.

Geçmişe şöyle bir dönecek olursak; Far Cry 5, Horizon: Zero Dawn, For Honor, Smite Tactics gibi oyunlar ve Playlink gibi sistemler Türkiye’de ilk kez, henüz piyasaya çıkmadan önce ziyaretçileriyle buluştu. Bunlar tabii ki Gaming İstanbul sayesinde oldu. Ayrıca dünyanın büyük oyun şirketleri Ubisoft, Blizzard Entertainment ve Tencent Games, Türkiye’de ilk kez bu etkinlik bünyesinde stant açtı.

Bahsetmiş olduğumuz bu etkinlik; genç nüfusun yoğun olduğu bölgede Türkiye’nin coğrafi konumundan yararlanıyor. Bu sayede insanlara geniş görünürlük ve erişim imkanı sunarak, marka ve ürünleri her yaştan on binlerce oyun meraklısıyla buluşturuyor GIST. Profesyoneller bu etkinlikte kullanıcı kitleleri ile buluşup, gelecekteki kullanıcılarına, “Biz de buradayız.” mesajını verebiliyor. Kariyer etkinlikleri sayesinde ise birçok marka, gelecekteki çalışma arkadaşları ile tanışıyor.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir