Forza Motorsport ve Forza Horizon 5: Hot Wheels için bolca yeni bilgi verildi

Forza Motorsport, tamamen motor sporlarına odaklanacak ve Forza Horizon 5 için de hem sıradaki sezon, hem de ilk genişletme paketi detaylandırıldı.


Xbox & Bethesda Games Showcase 2022 sırasında hem yeni Forza Motorsport oyunu gösterildi, hem de Forza Horizon 5 için ilk genişletme paketi duyuruldu. Şimdi ise Forza serisi için her ay düzenli olarak gerçekleştirilen bir canlı yayın serisinin yenisi yapıldı ve Forza Monthly | June 2022 sırasında bu iki yapıt hakkında da yepyeni bilgiler verildi. Hemen yukarıdan izleyebileceğiniz canlı yayında öncelikle iki yapıtın da Xbox & Bethesda Games Showcase 2022 sırasındaki duyuruları detaylandırıldı. Daha sonra da iki oyun için de yepyeni bilgiler paylaşıldı; Forza Horizon 5 için gelecek olan yeni sezonlar ve içerikler gösterildi.

Forza Motorsport ve Forza Horizon 5: Hot Wheels için bolca yeni bilgi verildi

Her şeyden önce Forza Motorsport için yeni detaylar verildi ve oyunun yönetmeni tarafından kurulan cümlelere göre bu yapıt, içerisinde tamamen yenilenmiş bir kariyer modu sunacak. Çok oyunculu ve çevrim içi yarışlar ise Gran Turismo serisindeki gibi pratik yapma dönemleri, sıralama yarışları, yarış stratejileri hazırlama, yarış takvimi ve asıl yarış olarak farklı kategorilere bölünecek. Tüm bu yarış deneyimleri yaşanırken, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi de sürekli aktif olacak. Yani, oynanış anında bile bu teknolojiyi deneyimleyebileceksiniz. Dinamik zaman ve hava şartları da oyundaki tüm pistlerde aktif olarak oyuncuların karşısına çıkartılacak.

Forza Motorsport, kendi serisinin en dinamik oynanışını ortaya koyacak. Dinamik zaman ve hava şartlarının yanı sıra, pistteki asfaltın sıcaklığı bile oynanışı etkileyebilecek. Oyuncular, farklı lastik tipleri seçebilecek ve bunların hem tipleri, hem de sıcaklıkları aracın kullanımını değiştirecek. Lastiklerin zamanla eskimesi ve benzin yönetimi de oyunda yer alacak. Yani, gerçekten bir motor sporu deneyimi yaşanacak. Bu oyunda tamamen yeni olarak sunulan pistler de yer alacak ve bu pistlerin tamamı öncelikle kaliteli bir oynanış sunmayı hedefleyecek, görsellik ondan sonra gelecek. Bütün oyun gerçek motor sporlarını temel alacağı için arabalar da ona yönelik olacak; oyunda Forza serisine tamamen yeni olan bolca araba olacak.

Forza Motorsport için birçok oynanış sistemi tamamen sıfırdan yapıldı ve bu sistemlerin çoğunluğu, oyunun 2023 senesindeki çıkışına kadar diğer Forza Monthly serisindeki canlı yayınlarda gösterilecek. Tüm bu bilgilerden sonra ise karşımıza Forza Horizon 5, Hot Wheels isimli yeni genişletme paketi ile çıktı. Bahsi geçen bu genişletme paketinin tamamen yeni bir ilerleme sistemi sunacağı belirtildi. Oyuncular, B sınıfı arabalarda bu içeriğe başlayacak ve zamanla daha yüksek seviyelere ulaşacak. Yani, daha ilk saniyeden itibaren oyunun en hızlı arabasına sahip olamayacaksınız. Ayrıca, bu genişletme paketini daha ilk saniyesinden itibaren eş oyunculu olarak arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceksiniz.

Forza Horizon 5: How Wheels, oyuna yeni bir başlangıç noktası da sunacak yeni oyuncular için. Genişletme paketi aynı zamanda Forza serisi için tamamen yeni olan birçok farklı arabayı sunacak. Yalnız, bu genişletme paketi, 10. sezonda oyunculara sunulacak; bu sezondan önce oyuncuların yaşaması gereken 9. sezon mevcut olacak ve bu sezon da aslında Hot Wheels için bir hazırlık dönemi olarak geçecek. Bu sezonda, genişletme paketine hazırlık yapabilmek için 5 farklı Hot Wheels arabasının kilidi açılabilecek. Ayrıca, temel oyundaki tüm hikaye görevleri artık 6 oyuncuya kadar eş oyunculu bir şekilde oynanabilecek. Her şeyden önemlisi ise artık oyundaki araba kütüphanesinde, kopya arabaları gösteren özel bir filtre olacak.