Forza Horizon 5: Hot Wheels

Forza Horizon 5: Hot Wheels incelemesi

Hot Wheels, bir kere daha Forza Horizon serisine geldi.


Forza Horizon serisinin en sevilen genişletme paketlerinden bir tanesi, üçüncü oyun için hazırlanmış olan Hot Wheels temalı içerik idi. Durum böyle olunca, Forza Horizon 5 için piyasaya sürülen ilk genişletme paketinin de Hot Wheels olmasına pek şaşırmamak gerekiyor. Evet, aynı temalı bir içeriği ikinci kere, farklı bir oyunda sunmak belki çok iyi bir fikir gibi gelmeyebilir kulağa ama Playground Games, muhteşem bir iş çıkartarak, serinin en iyi içeriklerinden bir tanesini oluşturmayı başarmış benim gözümde. Şimdi, dilerseniz bu genişletme paketini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Forza Horizon 5 oyunundaki Hot Wheels deneyimimiz, bizi her şeyden önce ana oyunun haritasının bayağı bir üstüne çıkartıyor. Bu yeni haritaya, gayet güzel bir şekilde hazırlanan ve insanı gaza getiren bir sinematik sahne ile geçiş yapıyoruz. Daha sonra da bu serinin çok iyi hazırlanan açılış yarışı gerçekleşiyor. Playground Games, açılış bölümlerini/yarışlarını yapmasını çok iyi biliyor ve bu genişletme paketinin açılış kısmı da inanılmaz kaliteli. Bu bölümde haritaya güzelce göz atıyoruz ve daha sonra da operasyon merkezimize gidiyoruz. Ana haritada 1’den fazla kez merkez varken, bu haritada sadece 1 adet merkez mevcut.

Forza Horizon 5 oyununun yeni genişletme paketinin haritasında sadece 1 adet merkezin bulunuyor olmasının sebebi, haritanın da ona aynı ölçek ile küçük olması. Yanlış hatırlamıyorsam, bu haritada 170 adet yoldan oluşan 3 farklı biyom ve 1 merkez alanı mevcut. Haritanın tamamını sadece birkaç günde kolaylıkla keşfedebiliyorsunuz. Tüm yolları keşfetmek, toplanabilir ögelerin tamamını elde etmek ve genel anlamda Hot Wheels paketinin tamamını, %100 olarak bitirmek 5-6 gün gibi bir zamanımı aldı benim. Yani, bu serideki önceki genişletme paketleri ile aynı oranda, küçük sayılabilecek bir deneyim sunuluyor.

Küçük olmasına rağmen Forza Horizon 5 oyununun Hot Wheels isimli genişletme paketi, muhteşem bir haritaya sahip. Üç farklı biyomun tamamen benzersiz yapıları, bu biyomlara özel farklı yol tipleri ve bu yolların sunduğu farklı özellikler, genel anlamda muhteşem bir deneyim sunuyor. Bu harita, genişletme paketlerini göz önünde bulundurduğunuz zaman benim en çok eğlendiğim deneyimi sundu. Beni üzen tek şey, genişletme paketini bitirdikten sonra o haritada takılmak için pek bir sebebiniz olmaması. Eğer sezonluk içerikleri takip ediyorsanız, bu içeriklerin %95 kadarı oyunun ana haritasında tamamlanıyor.

Forza Horizon 5: Hot Wheels

Forza Horizon 5: Hot Wheels ile çılgın bir eğlence sunuluyor

Forza Horizon 5 oyununun Hot Wheels isimli genişletme paketi, kendisine ait içeriklere ve ilerleme sistemlerine sahip. Oyundaki deneyiminize A-800 seviyesindeki arabalarla başlıyorsunuz ve görevleri tamamlayarak S1-900, S2-998 ve X-999 seviyelerinin kilitlerini açıyorsunuz. Bu kilitleri açmadan, o kategorilerdeki arabaları kullanamıyorsunuz. Bu seri için çok şikayet edilen bir şeydi, oyunda net bir ilerleme hissinin bulunmaması, daha ilk andan itibaren oyundaki en iyi arabalara sahip olabilmek rahatsız ediciydi. Bu genişletme paketi ile belli bir ilerleme sistemi sunuluyor ve eğleniyorsunuz ama sorunun köküne inilmiyor.

Forza Horizon 5 ile sunulan Hot Wheels, yeni bir ilerleme sistemi haricinde, sözde iki yeni yarış tipi de sunuyor. Yalnız bu yarış tiplerinden biri hıza, bir diğeri de zorlu çevre şartlarına odaklanıyor. Yani, ana oyundaki yol yarışları ile toprak yarışlarının alternatif tarzları sunuluyor. Ayrıca, bu haritada sunulan yarış sayısı da öyle çok değil; net olarak hatırlamıyorum ama 10-20 adet civarı yarış, yine aynı sayıda reklam ögeleri ve 30-40 civarında da iki farklı kategoride toplanabilir öge mevcut. Bu içeriklerin tamamını istediğiniz arabalarla deneyimleyebiliyorsunuz; illa genişletme paketinin araçlarını kullanmak zorunda değilsiniz.

Forza Horizon 5 oyununa eklenmiş olan Hot Wheels, aynı zamanda EventLab kısmını da etkiliyor ve bu genişletme paketine sahip olmayan oyuncular bile bu içeriklere ait olan yol ve diğer parçaları kullanarak yeni yarış pistleri oluşturabiliyor. Bu da tabii ki oyunu olumlu bir şekilde etkilemekten başka bir şey yapmıyor. Ayrıca, çevrim içi tipteki yarışlara ilginiz varsa, bu genişletme paketine özel olarak Horizon Tour ve Horizon Open tipi oyun listeleri de mevcut. Yalnız, Playground Games ne yazık ki desteklenmiyor. Zaten o tip içerikleri destekleyebilecek şekilde bir harita tasarımı yok genişletme paketinin içerisinde.

Forza Horizon 5 oyununa eklenen yeni Hot Wheels temalı araçlar da kesinlikle birbirinden güzel ama bence yeterli sayıda değil. Bu markaya ait yüzlerce araç varken, sadece en tanıdık olan 3-4 aracın eklenmiş olması büyük bir hayal kırıklığı. Genişletme paketi ile oyuna sadece 10 adet araba ekleniyor ve bunların yarısı direkt olarak markaya ait araçlar, diğerleri de markanın tarihi için anlamlı olan araçlar. Evet, lisanslı ürünler ile iş yapmak oldukça zor, bunun farkındayım ama bir genişletme paketi ile de 10 adet arabanın eklenmesi, bunların da sadece yarısının tam olarak bir Hot Wheels aracı olması beni çok üzdü.

Forza Horizon 5: Hot Wheels

Bu genişletme paketinin en büyük sorunu içerik

Forza Horizon 5, benim gözümde inanılmaz kaliteli bir video oyunu ve kendisini çıktığı günden beri aktif olarak oynuyorum. Yalnız, yine de çevrim içi servis mantığını Playground Games, pek de sağlıklı bir şekilde yapmasını bilmiyor. Eski oyunlardan gelen eski arabalar, yeni içerik olarak tanıtılıyor. Oyuna eklenen yeni kozmetik ögeler herhangi bir yeni model sunmuyor. Haftalık içerikler de genel anlamda pek eğlenceli değil. Yani, Playground Games, pek de güzel bir şekilde içerik çıkartmayı bilmiyor ve bunu Hot Wheels içerisinde en iyi şekilde görebiliyoruz. Genişletme paketinde tabii ki yenilikler var ama bunlar minimum seviyede.

Forza Horizon 5 için Hot Wheels, 20 USD/130 TL üzerinden satılıyor. Bunun karşılığında 18 adet yeni pist tipi, birbirinin kopyası olan kıyafetler, çok basit ses efektlerinden oluşan kornalar ve sadece 10 adet araba elde edebiliyorsunuz. Evet, bu genişletme paketi ile sunulan içeriklerin tamamı eğlenceli ama sadece 3-4 günde her şeyi bitirdikten sonra daha fazlasını oynamak istiyorsunuz ama ne yazık ki daha fazla içeriği bulamıyorsunuz. Yalnız, oynadığınız içeriklerdeki fizikler de bence muhteşemdi ki fizik kurallarının tersine giderken, döngülerin içinden geçerken, ters-düz olmuş bir şekilde ilerlerken fiziklerin ön plana çıkması gerekiyor.

Daha da önemlisi, Forza Horizon 5 oyununun Hot Wheels isimli bu genişletme paketi için 8 ay kadar beklendiğini unutmamak gerekiyor. Bu genişletme paketi, sadece büyütülmüş birkaç sezon gibi hissettiriyor. Yine de bu genişletme paketi, bence Forza Horizon 3 içerisindeki aynı temalı paketten ve Forza Horizon 4 oyunundaki LEGO temalı paketten daha eğlenceliydi benim için. Yalnız, bu serinin lisanslı değil de orijinal olan genişletme paketleri beni daha çok heyecanlandırıyor; orijinal olan genişletme paketi de zaten ikinci ve son içerik olacak bu oyun için. Bakalım kendisinde nasıl bir konu işlenecek?

Durumu özetlemek gerekirse Forza Horizon 5 için çıkan Hot Wheels, gayet kaliteli ve eğlenceli bir içerik sunuyor ama paketin içerisinde ne yazık ki yeteri kadar içerik bulunmuyor. Temel oyun Xbox Game Pass içerisinde ücretsiz olarak mevcut ve eğer üzerine 130 TL ödeyip, bu genişletme paketini satın alırsanız, bence verdiğiniz paranın hakkını elde edersiniz ama bu oyunun en yüksek sürümünü satın almış bir insan olarak, çok az da olsa hayal kırıklığına uğradım. Genişletme paketindeki en orijinal şey, sunulan basit ama etkili ilerleme sistemiydi. Harita bile pek orijinal sayılmaz; benzer şeyleri üçüncü oyunda da görmüştük.

Forza Horizon 5: Hot Wheels
Forza Horizon 5: Hot Wheels
Olumlu
Yüksek hızlarda ve çılgın pistlerde eğlenceli bir oynanış sunuluyor.
Böyle bir paket için çok önemli olan kontroller ve fizikler kusursuz.
Yeni kamera açısı, lisanslı Hot Wheels renkleri ve lastik tipi güzel.
Yeni ilerleme sistemi çok basit ama güzel bir his vermeyi başarıyor.
Olumsuz
Eklenen yeni içerik sayısı, özellikle de arabalar, pek de yeterli değil.
10 saatte tamamen bitirilebilen bu paketin tekrar oynanabilirliği yok.
Yeni kozmetik ögelerin arasında hiçbir orijinal içerik/yeni model yok.
En azından B-700 sınıfına yer verilmemiş olması büyük bir eksiklik.
8