Battle Royale oyun moduna sahip oyunların popülerliğinin tavan yapmasıyla beraber, aralarındaki rekabetin de kızıştığı zamanları yaşıyoruz. Bu türün iki önemli oyunu olan Fortnite ve PlayerUnknown’s Battlegrounds ise tüm hızıyla rekabete devam ediyor. Aralarındaki  mücadeleyi mobil platformlara taşıyan iki önemli oyuna dair ilginç veriler var elimizde. Satış anlamında PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile, rakibinin iki katı oranında bir başarı yakalamış durumda. Öte yandan Fortnite mobil sürümü, rakibinin yarısı kadar talep görmesine rağmen, gelirler anlamında çok daha fazla büyüklükte rakamlar elde etti. Dilerseniz bu rakamlara beraberce bir göz atalım.

Fortnite mobil sürümü gelirleri, PUBG Mobile gelirlerini 5'e katladı

Epic Games, Fortnite ile gelir elde etmesini iyi biliyor

Piyasa araştırmaları firması Sensor Tower tarafından Bloomberg’e aktarılan rakamlara göre, Fortnite mobil sürümü, yaklaşık 11 haftalık bir süreç sonunda, 92 Milyon Dolar’lık bir gelir elde etti. 18 Haziran 2018 itibarıyla alınan verilere bakıldığında, en önemli rakibi PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile ise yaklaşık olarak 19 Milyon Dolar’lık bir gelir elde ettiği görülüyor. Bu rakamlar incelendiğinde; Fortnite mobil sürümünün çok daha fazla talep gördüğü sonuçları çıkarılabilir ama giriş kısmında da belirttiğimiz üzere, iki oyunun indirilme sayılarında, yarı yarıya bir oranda PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile oyununun lehine rakamların olduğunu söyleyelim.

Ayrıca PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile hem iOS hem de Android işletim sistemli akıllı mobil cihazlarda oynanabildiğini ekleyelim. Şu an için yalnızca iOS işletim sistemli cihazlarda çalışan Fortnite, rakibinin yarısı kadar talep görmesine rağmen, rakibinin 5 katı kadar elde ettiği gelirin büyük kısmı da Birleşik Amerika’dan geliyor. Verilere baktığımızda Fortnite mobil sürümü gelirlerinin 3’te 2’lik bir kısmının Birleşik Amerika’dan geldiğini görebiliyoruz. Aradaki farkın açılmaya başlanmasının, Fortnite oyununun Royale Pass uygulamasına geçmesiyle başladığı da açıklamalarda yer alıyor. Royale Pass çıkışının öncesindeki haftada, 1,3 Milyon Dolar gelir getiren Epic Games oyunu, bu uygulamayı kullanıma açtıktan sonraki ilk haftasında gelirini, haftalık 6,1 Milyon Dolar’a yükseltmişti.

Bu verilerin içerisinde, Çin mobil oyun piyasasına dair rakamların bulunmadığı bilgisini de verelim. Asya pazarında daha güçlü olan PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile gelirlerinin 3’te 1’lik bir kısmının Asya pazarından, yine 3’te 1’lik bir kısmının da Birleşik Amerika pazarından geldiği verilerine ulaşıyoruz. Haberimizin genelinde de anlattığımız gibi, Epic Games; para kazanmanın yolunu daha iyi biliyor gibi görünüyor. Rekabete dair iki ayrı firmanın da çalışmaları devam edecektir. Bizler de gözlemlemeyi sürdüreceğiz.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster