Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

FIFA 20: Kullanılabilir tüm özel taktiklerin detayları

FIFA 20 oyununda sonsuza kadar standart taktikleri kullanmamalısınız. Eğer oyun deneyiminizi profesyonelleştirmek istiyorsanız, özel taktiklere bir şans verin.

Eğer FIFA 20 oyununda standart taktiklerin artık işe yaramadığını düşünüyorsanız, bu taktiklerin çevrim içi karşılaşmalarda yetersiz kaldığını fark ediyorsanız, özel taktikleri kullanmanın vakti gelmiş demektir. Bizler de bu yazımızda, oyundaki özel taktikler sistemini sizler için anlatmaya çalışacağız; bu sayede hangi durumlarda, hangi özel taktikleri kullanabileceğinizi anlayabileceksiniz.


FIFA 20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

FIFA 20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, FIFA 21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


FIFA 20

İşte FIFA 20 oyununda kullanabilir tüm özel taktiklerin anlatımları

Defans için gerekli özel taktikler

FIFA 20 oyununda, takımınızın nasıl bir defansif performans sergileyebileceğini belirten çok temel taktikler bulunuyor. Bu taktiklere, Team Management ve Custom Tactics sekmelerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu sekmelerde karşınıza; Balanced, Pressure on Heavy Touch, Pressure After Possession Loss, Constant Pressure ve Drop Back ayarları çıkabilecek.

Eğer Balanced taktiğini kullanmayı tercih ederseniz, takımınızın şekli değişmiyor ve oyuncular, orta saha içerisinde pres yapmaya çalışıyor. Pressure on Heavy Touch ise pres yapabileceğiniz anda devreye giriyor ve bu sayede Heavy Touch anlarında, mesela karşı takımın top kaybettiği anlarda veya kendi kalelerine yakın paslaşmalar yaşandığı anda takımınızın pres yapmasını sağlıyor.

Pressure After Possession Loss ise sizin takımızın top kaybından sonra başlıyor. Eğer Pressure After Possession Loss aktif iken topu kaybederseniz, takımınızdaki gerekli olan tüm oyuncular, 7-8 saniye boyunca topa doğru pres yapıyor. Bu durum, oyuncuları ciddi anlamda yorabiliyor. Drop Back ise takımızın genel anlamda pasif kalmasına yarıyor.

Tabii bir de genişlik ve derinlik bulunuyor. Eğer takımınızın saha dizilimindeki genişliğini 1 ile 3 arası/10 [Narrow] şeklinde ayarlarsanız, karşı takımın sahanın ortasından saldırı yapması zorlaşıyor ama bu durumda kanatlarınız boş kalıyor. 4 ile 7 arası/ 10 [Balanced] ise adından da anlaşılabileceği gibi dengeli bir sistem sunuyor. 8 ile 10 arası/ 10 [Wide] ise kanatları doldurup, ortayı boş bırakıyor.

Derinlik tarafında ise 1 ile 3 arası/ 10 [Deep] ayarını kullandığınız zaman karşı takımın hızlı atak oyuncuları etkisiz kalıyor ve uzun toplar ile defansın arkasına sarkmak oldukça zorlaşıyor. 4 ile 7 arası/ 10 [Balanced], gayet dengeli bir sistem sunarken oyunculara; 8 ile 10 arası/ 10 [High] ayarı, biraz daha saldırı temelli oluyor ama bu durumda kontra atak yeme şansınız yükseliyor.

Saldırı için gerekli özel taktikler

Defans için 3 farklı kategoride özel taktik karşınıza çıkıyor olsa da FIFA 20 oyununda saldırı yapabilmek için biraz daha fazla taktik bulunuyor. Bu taktiklerden ilkleri Balanced, Long Ball, Fast Build Up ve Possession olarak geçiyor. Balanced, takımınızı gayet dengeli bir hale getirirken, temelinde size hiçbir özel taktik vermiyor. Fakat Long Ball sayesinde uzun toplar ile saldırı yapabilmeniz mümkün kılınıyor.

Eğer Fast Build Up taktiğini kullanırsanız, orta saha ve saldırı taraflarında oyuncuların çok daha hızlı bir şekilde pozisyon aldığını göreceksiniz ama bu taktik, sizin kontra atak yeme riskinizi arttıracak. Possession ise oyuncuları daha destekli bir hale getirecek. Mesela, Possession ile orta saha, defansa; forvet ise orta sahaya destek vermeye başlayacak. Böylece daha güvenli oynayacaksınız.

Defansif tarafta olduğu gibi saldırı tarafında da genişlik ve derinlik ayarları var. Eğer genişliği saldırı için 1 ile 3 arası/ 10 [Narrow] şeklinde tutarsanız, kısa paslarla sahanın ortasında daha rahat bir oyun sergilenebilecek. 4 ile 7 arası/ 10 [Balanced] ayarı, gayet dengeli bir taktik sunarken; 8 ile 10 arası/ 10 [Wide] ayarı kanat oyuncularına önem verecek ve sahanın ortasından saldırı yapmak zorlaşacak.

Players in Box ayarı ise orta açılabilecek durumlarda kalenin yakınında kaç oyuncu olabileceğini ayarlamanıza yardımcı olacak. Corners ayarı ise korner vuruşları sırasında özellikle ceza sahası içerisinde kaç oyuncunuzun bulunacağını ayarlamanıza yardımcı olacak. Free Kicks de aynı Corners gibi, duran toplara vuruş sırasında ceza sahasında kaç oyuncunun olabildiğini ayarlamanıza yardım edecek.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x