Fallout 76 şu an birçok oyuncuyu endişelendirmiş durumda. Çünkü bu oyun, klasik bir Fallout oyunu gibi gelmiyor. Oyun, çevrim içi bir servis olmayı planlıyor ve bu tip bir video oyununu genelde Bethesda ekibinden görmeye alışık değildik. Yine de 2018 senesinde böyle bir oyun gördüğümüze hiç şaşırmadık. Çünkü video oyunu sektörü şu sıralar tamamen çevrim içi servis modeline yoğunlaşıyor. Peki; ekibin de bu modele yoğunlaşması, stüdyoların geleceğini nasıl etkileyebilir acaba? Bethesda bundan sonra sürekli çevrim içi servis yapıtları ile mi karşı çıkacak?

Fallout 76

Fallout 76 ile ortaya çıkan bu sorunun cevabı Bethesda tarafından geldi

GamesIndustry.biz ekibine konuşan Bethesda ekibinden Todd Howard, bahsi geçen video oyununun stüdyonun geleceğini göstermediğini söyledi. Yani bu ekip, gelecekte çevrim içi temelli video oyunlarına önem vermeyecek. Zaten bu durumu The Elder Scrolls VI ve RAGE 2 duyurusundan da anlayabiliyoruz aslında. The Elder Scrolls VI oyununun tekli oyuncu temelli olacağı halihazırda açıklanmıştı. RAGE 2 oyunu da zaten çoklu oyuncu modu bulundurmayan bir çevrim içi servis olacak. Bu bilgi de verilmişti.

Todd Howard, “İnsanlar bazen unutuyor fakat biz şirket olarak dengeyi bulmayı başardık. Bizim dünyanın en büyük çevrim içi oyunlarından olan The Elder Scrolls Online isimli bir yapıtımız var. Sürekli güncel tuttuğumuz bir Fallout Shelter ve Elder Scrolls: Legends var. Video oyunu dünyasının geleceğinde tekli oyuncu temelli oyunların bulunmadığını söyleyen herkesin yanlış olduğu, her geçen gün tekrar ve tekrar kanıtlanıyor. Bizler, her şeyi denemek istiyoruz. Uzun zamandır Fallout temelli, bu tip çevrim içi bir video oyunu yapmak istiyorduk. Şimdi de yapıyoruz ve korkmuyoruz.” şeklinde konuşmaya devam etti.

Todd Howard, yaptığı açıklamaların devamında, dengeli bir şekilde video oyunları üretmeye devam edeceklerini de açıkladı. Yani ekip; mobil oyunlara da, çoklu oyuncu temelli oyunlara da, tekli oyuncu temelli oyunlara da aynı özeni verecek gibi görünüyor. Zaten Bethesda da bu tip bir dengeyi sağlayabilecek seviyede olan bir ekip.

Açıklamalara bakacak olursak, gelecekte Fallout 76 benzeri video oyunları göreceğiz ama Fallout 4 ve Fallout Shelter benzeri oyunlar da görmeye devam edeceğiz. Hatta gelecekte Fallout 76 ile uygulanan formül, The Elder Scrolls serisi ile de uygulanırsa, bizler hiç şaşırmayacağız.

Etiketler:

,