eFootball Pro Evolution Soccer 2021: Saha dizilişi açısından en iyi ve kullanışlı taktikler nelerdir?

Oyun tarzınıza göre hangi saha dizilişlerini seçmeniz gerektiğini sizler için yorumladık.

Bir futbol takımını kontrol ediyorsanız, sahaya çıkacak takımınızın dizilişinin önemini bilmeniz gerekir. Saha dizilişi, takım oyuncularınızın bulunmaları gereken bölgeden çok daha fazla anlamlar taşır. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyunun da doğru ve kullanışlı saha dizilimleri kullanarak başarılara daha rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz. Okumakta olduğunu rehber yazısında, eFootball PES 2021 ile yapacağınız deneyimlerde işinizi kolaylaştıracak en iyi ve kullanışlı bazı saha dizilimlerini sizlerle paylaşacağız. Oyun tarzınıza göre bu dizilimlerin hayati önem taşıyacağını hatırlatalım.


eFootball Pro Evolution Soccer 2021 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


eFootball PES 2021: Saha dizilişi açısından en iyi taktikler nelerdir?

eFootball PES 2021 oyununda kanat ataklarını destekleyen saha dizilişleri nelerdir?

Futbol oynarken pek çok stratejik tercihler kullanılabilir. Bu tercihlerden bir tanesi de kanat hücumlarına önem vermek ve topu kanatlar vasıtasıyla ileri alana taşımaktır. Kanatlarda yeterli oyuncunuz olmadığı zamanlarda, kanat organizasyonlarını gerçekleştirmeniz pek kolay olmayacaktır. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda, kanat oyuncularını ön plana çıkarmak istiyorsanız, takımınızın saha dizilişinin önemi bir kat daha artar.

Üst kısımda bahsettiğimiz oyun tarzını benimsiyorsanız, ihtiyacınız olan saha dizilimlerini; 4-4-2, 4-3-3, 4-5-1 ve 4-2-3-1 seçeneklerinin arasından seçebilirsiniz. Bu seçeneklerde, orta sahada veya forvette oynayan kanat oyuncularını barındırdığınız gibi sağ bek ve sol bek pozisyonundaki oyuncularınızdan da yararlanırsınız. Tabii, bu saha dizilimlerini seçtiğinizde, kanatlarda olan oyuncularınızın hızlı olmaları ve iyi orta yapabilmeleri de aranılan özelliklerin arasında yer alır.

Kanat oyununu tercih eder ve yukarıda örnek gösterdiğimiz saha dizilimlerini kullanırsanız, merkezde bulunan forvet oyuncunuzun yan toplarda güçlü tepkiler vermesi gerekir. Mümkünse uzun boylu ve iyi kafa vuruşu yapabilen merkez forvet oyuncularını kadronuzda bulundurursanız, kanat hücumlarından aldığınız verim artacaktır. Aynı zamanda, hızlı kanat oyuncularınız varsa, keleye doğru hareketlenerek farklı durumlarda gol atmaya yaklaşmanız muhtemeldir.

Hücumda kalabalık olmak adına kullanılan saha dizilişleri nelerdir?

eFootball PES 2021 oyunundaki bazı maçlarda, hücum oyuncularınızın rakip kalenin önünde yetersiz kaldığını hissedebilirsiniz. Tek forvet oyuncusu oynatıyorsanız, bu oyuncunun rakip takımın savunmacılarının arasında sıkışıp kalması ve adeta boğulması muhtemeldir. Rakip kalenin önünde kalabalık olmak istiyorsanız, saha dizilimlerinizi değiştirmenizde fayda olabilir. Bu saha dizilimleri, bazen forvet oyuncusunun sayısını artırmakla, bazen de diğer oyuncuların rakip kaleye yaklaşabilmelerini sağlamakla görevlerini yaparlar.

Kalabalık bir hücum hattına ulaşmak için saha dizilimi olarak; 4-4-2, 3-2-3-2, 4-3-3, 4-2-1-3 seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz. Bu seçenekler vasıtasıyla, hücum hattında çift forvet oyuncusu bulundurarak kalabalık oluşturabilir veya 3’lü bir forvet hattıyla rakip kalenin çevresini hücum oyuncularınızla işgal edebilirsiniz. Aynı zamanda, rakip kaleye yakın olan forvet oyuncularınızla topu aldığınızda, karşı tarafa sırtınızı dönerek kendi orta saha oyuncularınızı da forvet hattına yaklaştırabilirsiniz.

Sağlam savunma yapmak için gerekli olan saha dizilişleri nelerdir?

Takım odaklı pek çok spor dalında olduğu gibi futbolda da başarılı bir savunma yapmak galibiyetin mimarı olabilir. eFootball PES 2021 oyununda sağlam bir savunma yapmak için savunma hattınızın başarılı olması gerektiği gibi, orta saha kurgunuzun da savunmaya yardımcı olacak bir bölgede yerleşmesi gerekebilir. Aynı zamanda, savunmanın takım halinde yapılan bir futbol taktiği olduğunu unutmamakta yarar vardır. Haliyle, başarılı savunma yapabilmek adına bazı saha dizilişlerinden yararlanmamız lazımdır.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda sağlam savunma adına; 5-2-2-1, 5-2-3, 5-3-2 ve 4-2-3-1 şeklindeki saha dizilimlerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Örnek gösterdiğimiz bu saha dizilimlerinin genel yapısını fazla sayıda savunma oyuncusu oluşturur. Aynı zamanda, bu dizilimleri kullandığınızda, orta saha oyuncularının savunmaya yardıma gelebilecek bölgelerde yer aldığını da görürüz. Oyun tarzınıza göre bu taktikleri seçebilir veya maçların gidişatına göre takımınızın saha dizilişini verdiğimiz örneklere göre ayarlayabilirsiniz.

eFootball PES 2021 oyununda kuvvetli oyuncuları ön plana çıkaracak olan saha dizilişleri nelerdir?

Futbol oyunlarına meraklıysanız, Pro Evolution Soccer serisindeki bireysel yeteneklerin FIFA serisine nazaran daha ön plana çıkabildiğini biliyorsunuzdur. eFootball PES 2021 oyunundaki maçlarda, bazı oyuncularınızın kişisel yeteneklerinden daha fazla yararlanmak istemeniz oldukça doğaldır. Kullandığınız saha dizilimlerini, yıldız olan oyuncularınıza göre ayarlamanızın faydasını göreceğinizi söyleyebiliriz. Örneğin; Messi gibi yetenekli bir kanat oyuncusuna sahipseniz, 4-3-3 taktiği ile bu oyuncunun ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı fikirden yola çıkarak, zayıf bulduğunuz oyuncuların bulunduğu bölgeleri de kalabalık tutmanız ve takım yardımlaşmasına uygun bir saha dizilimi kullanmanız mantıklı olur. Bu duruma da orta saha oyuncularıyla örnek verebiliriz. Eğer orta saha oyuncularınız çok üst düzeyde yetenekli değillerse, bu oyuncuları birbirlerine yakın oynatarak sorunu kısmen çözebilirsiniz. Verdiğimiz örnekteki gibi durumlarda, orta saha oyuncularının sayısı fazla olan saha dizilimlerini tercih etmenizi önerebiliriz.