eFootball Pro Evolution Soccer 2021: Frikikte kaleci nasıl kontrol edilir?

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda duran toplar çok tehlikeli olabilir. Bu anlarda da kalecinin kontrolünü ele almak gerekebilir.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda duran toplar çok tehlikeli olabiliyor. Özellikle de ceza sahasına çok yakın bir mesafeden, yetenekli bir futbolcu frikik kullanıyorsa, sizler de kalecinize güvenmiyorsanız, gol yeme riskiniz çok daha fazla artıyor. Bu gibi durumlarda oyunun kontrolünü ele almayı isteyebilirsiniz; barajı veya çevrede boş boş dolaşan bir futbolcuyu kontrol etmek yerine, kalecinin kontrolünü alıp, kaderinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Yalnız, eFootball PES 2021 oyunu bunu nasıl yapacağınızı pek iyi bir şekilde anlatamıyor. Bu yüzden de sizlere bir rehber hazırladık.


eFootball Pro Evolution Soccer 2021 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


eFootball PES 2021

eFootball PES 2021, kolaylıkla kalecinin kontrolünü size veriyor

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda karşınızdaki gerçek oyuncu veya yapay zeka, frikik çekerken, L1 + R3 tuşlarını kullanmanız, kalecinizin kontrolünü size veriyor. Bu tuş kombinasyonu PlayStation konsolları içindir ama aynısını, Xbox konsollarında da kullanabilirsiniz. O tarafta da sol üst taraftaki tuş ile sağ analog tuşunu kullanmanız gerekiyor. Bu kombinasyonu yaptığınız zaman kontrol ettiğiniz oyuncu, kaleci olarak değişiyor ve kendisini kale civarları içerisinde yönlendirebiliyorsunuz. Peki, bu anlarda kalenin neresinde durmak gerekiyor?

Normalde oyuncular, kalecileri ile kalenin bir kısmını boş bırakıp, yapay zekayı o tarafa şut çekmesi için kandırmaya çalışıyor. Bu, zaman zaman işe yarayan bir taktik ama yine de önemli riskler taşıyor. Kaleciyi kontrol ettiğiniz anlardaki en sağlam strateji ise aslında aynı yapay zeka gibi kalenin tam ortasında durmak olacaktır. Bundan sonrası ise sizin reflekslerine kalıyor. Topun hangi yöne gideceğini anladığınız andan itibaren, kalecinizi doğru zamanlama ile yönlendirebilirsiniz ve birçok şutu kurtarabilirsiniz. Yalnız, kaleciyi kontrol etmeniz, onu bir anda 99 ortalamalı bir oyuncu yapmıyor; kendisinin yine bir kapasitesi bulunuyor.