Hayran olduğunuz bir oyun markasının, yıllar sonra yeni çıkacak oyununun duyurusu yapıldığında sevinirdiniz, öyle değil mi? Peki bu oyunun, kendi türünden uzaklaşarak farklı bir akıllı telefon oyunu haline geldiğini gördüğünüzde üzülmez miydiniz? EA Play 2018 sırasında duyurulan ve belki de en çok eleştiriyi, bir mobil oyun haline gelmesinden ötürü alan Command & Conquer: Rivals, işte böyle bir duyguyu hayranlarına yaşattı. Gelen eleştirilere karşıysa, EA cephesinin bazı söyleyecekleri vardı. Nitekim EA ekibinden Patrick Söderlund; yapılan eleştirilere karşı yanıtlar verirken, ilerleyen zamanlarda mobil oyun piyasasına çok daha fazla saygı duyulacağına inandığını açıkladı. Patrick Söderlund ile yapılan röportajda ilgi çeken başlıklara, dilerseniz beraberce bir göz atalım.

EA, mobil oyunlara olan saygının giderek artacağını söylüyor

EA, her geçen gün mobil oyun piyasasının geleceğine inanıyor

Öncelikle, gerçekleşen röportajda; EA Play 2018 ana sunumu sırasında sahne üzerinde canlı oynanan ve duyurusu yapılan Command & Conquer: Rivals oyununa gelen eleştirilere dair yanıtlar geldi. Geliştirdikleri oyunun, Command & Conquer markasının modern ve çağdaş bir yorumu olduğuna inandıklarını ifade eden Patrick Söderlund; oyunun mobil sürümünün sadece eski hayranlarına, yani yaşı ilerleyen oyunculardan ziyade, geniş bir çevreye hitap edeceğini dile getirdi. Ayrıca, mobil oyunlara, konsol oyunlar kadar saygı duyulması gerektiğini söyleyen Patrick Söderlund; E3 gibi organizasyonlarda bunun fark edilmesinin zor olduğunu ancak mobil oyunlarla olan ilgilerinin gittikçe büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Röportaj sırasında, EA ekibinin bu önemli ismine yöneltilen; mobil platformlar ile oyun konsolları oyunlarının gittikçe birbirine benzemesiyle ilgili soruya, Fortnite örneğiyle bir yanıt geldi. Akıllı telefonlardaki oyunların, gün geçtikçe daha fazla konsol ve PC oyunlarına yaklaştığını söyleyen Patrick Söderlund; Fortnite oyunuyla, Epic Games tarafından başarılan işlerden bahsederek soruyu yanıtladı. Kendisinin PC, PlayStation 4 veya Xbox One ile Fortnite oynarken; kızlarının akıllı telefonlarla, aynı oyunu oynayabildiklerini belirten Patrick Söderlund, yapılanın önemine dikkat çekti.

Yüksek çözünürlüklü bir video oyununun, mobil sürümünün yapılabilmesi ve çalışan tüm platformlarda çapraz platform desteğiyle oynanabilmesinin önemine dair düşünceler vardı yanıtın devamında. Öte yandan, oldukça geniş bir kitleye ulaşabilen mobil oyunların; her geçen gün, EA şirketinin daha fazla ilgisini çektiğine dair açıklamalar da geldi. Buradan da zaman içerisinde, bu önemli video oyunu firmasının, daha fazla mobil oyun alanına yöneleceği sonuçlarını çıkartabiliriz.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster