Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen E3 2018 sırasında yapılan Twitter paylaşımları verilerine ulaşıldı ve tahmin edildiği üzere, platform kullanıcılarının ana konusu video oyunlarıydı. Yılın diğer zamanlarına göre % 94 oranında bir artış gösteren oyunlara dair Twitter paylaşımlarının listeleri ve raporları hazırlandı. Haberimizde; E3 2018 ile ilgili hangi ülkelerin daha çok paylaşım yaptıklarından, hangi duyuruların ve oyunların daha fazla konuşulduğuna kadar pek çok bilgi yer alıyor. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan, oyun dünyanın kalbinin attığı sırada, sosyal medyaya nasıl bir resim çıkmış, beraberce bakalım.

E3 2018, Twitter platformunu harekete geçirdi

Twitter dünyası, E3 2018 diyerek çıldırdı

Verilere göz attığımızda, E3 2018 sırasında 15 Milyon adet #E3 etiketli paylaşımın yapıldığını görüyoruz. Bu paylaşımların, en yoğun olarak; 12 Haziran 2018 tarihinde Nintendo sunumu sırasında gerçekleştiği, Türkiye saatine göre sunumun yapıldığı esnada yani 12 Haziran 2018 günü, 19:00 ile 20:00 arasındaki zaman diliminde yapıldığı bilgisini de ekleyelim. Belirttiğimiz saatler arasında; #E3 etiketi kullanılarak, 890 Bin adet Twitter paylaşımının yapıldığını da söyleyelim. Aynı etiket ile en çok Twitter paylaşımı yapılan ülkelere baktığımızda, sırasıyla; Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa’yı gördüğümüzü arz ederek diğer verilere geçelim.

Peki, E3 2018 sırasında, en çok hangi ürün veya video oyunu firmasından söz edilmiş diye bir soru yöneltilirse, bunun yanıtının da içeriğimizde bulunduğu yanıtını verebiliriz. Video oyunlarla ilgili Twitter platformu, paylaşım konularının sıralamasını da yoğunluk sırasına göre hemen altta listeleyelim ki okurlarımız fazla yorulmadan inceleyebilsinler.

  • Nintendo (@Nintendo)
  • Xbox (@Xbox)
  • Super Smash Bros. (#SuperSmashBros)
  • Fallout (@Fallout)
  • PlayStation (@PlayStation)
  • Kingdom Hearts (@KINGDOMHEARTS)
  • Ubisoft (@Ubisoft)
  • Elder Scrolls (@ElderScrolls)
  • Death Stranding (#DEATHSTRANDING)
  • Fortnite (@FortniteGame)

Henüz piyasaya çıkmayan, geliştirme aşamasındaki hangi oyunun Twitter üzerinden en çok ilgiyi gördüğü de merak edilebilir. Bu oyunları da; Super Smash Bros. Ultimate, Kingdom Hearts 3, Fallout 76, The Last of Us Part II ve Death Stranding olarak sıralayalım. Ayrıca Twitter platformunda; Nintendo, Bethesda, Ubisoft, PlayStation ve Xbox imzalı paylaşımlar, en çok tartışılan konulardan bazıları oldular. Tüm bunlarla birlikte unutmadan ekleyelim ki, E3 2018 etkinliklerinin gerçekleştiği hafta boyunca tüm dünyada #E3 ve #E32018 etiketleri Twitter trendlerinde 1 numarada yerlerini aldılar.

Etiketler:

,