Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Disco Elysium

Disco Elysium: The Final Cut incelemesi

En iyi rol yapma oyunlarından biri olan Disco Elysium, yepyeni sürümü ile konsollara geldi.

Geliştirici
ZA/UM
Dağıtımcı
ZA/UM
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
30 Mart 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
40 USD - 285 TL
Tür
Rol Yapma
İçerik
Tekli Oyunculu

Daha önce internet sitemizde incelemiş olduğumuz Disco Elysium, birçok oyuncuya göre tarihin en başarılı rol yapma oyunlarından bir tanesi. Yalnız böylesine başarılı ve popüler bir video oyununu ne yazık ki konsollarda oynayamıyorduk. Disco Elysium: The Final Cut ise bu durumu değiştirdi ve oyun, konsollar için çıkışını gerçekleştirdi. Bizler de bu oyunu, PlayStation 5 konsolunda oynama imkanı bulduk ve şimdi de karşınıza bir inceleme yazısı ile çıkıyoruz. Yalnız bu incelemede oyunun konsol sürümüne odaklanacağız; eğer temel oyun hakkındaki fikirlerimizi merak ediyorsanız, ana inceleme yazısına göz atmanız gerekiyor.

Daha detaylı yorumlar için ana inceleme yazısına göz atmalısınız ama Disco Elysium: The Final Cut oyununun da temelinden bahsetmeden tabii ki bu yazıya başlamayacağım. Eğer bilmiyorsanız, bu oyunda hafızasını kaybeden bir dedektifin kontrolünü ele alıyoruz. Tepeden bakan bir kamera açısına sahip olan bu oyun, tahmin edebileceğiniz üzere bize dedektiflik yaptırıyor. Yalnız, yönettiğimiz karakter kendi işinde çok iyi olduğu için tek başımıza koskoca bir cinayeti bile üstlenebiliyoruz ve birbirinden farklı yeteneklerle bu sırrı çözebiliyoruz. Tabii bu sırada oyunda yapmamız gereken diğer yan içerikler filan da bulunuyor.

Disco Elysium: The Final Cut oyununun en iyi yönü ise soruşturmayı kesinlikle istediğimiz gibi yürütebiliyor olmamız. İsterseniz kanıtları toplayın, isterseniz şüpheliler veya tanıklarla konuşun, isterseniz de bir köşeye çekilin ve sigaranızı için. Aslında bunu oyunda yapmanız gerekecek; sigara içmek, alkol tüketmek ve uyuşturucu kullanmak, oyundaki bazı yeteneklerinizi yükseltebiliyor. Sizler de o yüksek yetenekleri kullanarak, bazı olayların üstesinden gelebiliyorsunuz. Yalnız, eğer üstesinden gelemezseniz de oyun bitmiyor. Tam tersine, oyunun hikayesi sizin başarınıza veya başarısızlığınıza ayak uydurup, devam ediyor.

Disco Elysium: The Final Cut oyununu en iyi rol yapma oyunlarından biri yapan şey de zaten bu. Oyunda gerçekten rol yapabiliyorsunuz ve oyun da sizin aksiyonlarınıza bir şekilde saygı gösteriyor. Yani, bu oyunda yapabileceğiniz hatalı veya yanlış hiçbir şey yok; her aksiyonunuz sizi farklı bir yoldan istediğiniz yere götürebiliyor. Tabii bu sırada sizin işiniz kolaylaşabiliyor veya zorlaşabiliyor. Ayrıca bu oyundaki karakterimizin 24 farklı kişiliği bulunuyor ve bunlar, siz sokakta boş boş dolaşırken bile devreye girebiliyor. Bu sayede bir anda farklı oynanış imkanları size sunulabiliyor. Böylece de oyunun dinamik yapısı ortaya çıkıyor.

Disco Elysium

Disco Elysium: The Final Cut, mükemmel bir oyunu aşağıya çekiyor

Disco Elysium, temelinde kusursuz bile sayılabilecek bir oyun. Eğer bu oyunu bilgisayarda filan satın alacak olursanız, türü de seviyorsanız, muhtemelen favori oyununuz ile tanışmış olacaksınız ama Disco Elysium: The Final Cut, ne yazık ki konsollarda aynı deneyimi sunmayı beceremiyor. Dediğim gibi ben bu oyunu PlayStation 5 konsolumda deneyimledim ve genel anlamda da ne yazık ki oynadığım oyundan zevk alamadım. Bunun ilk sebebi de oyunun hatalarla dolu olması. Oyunda öyle ciddi hatalar var ki bazı görevleri bu hatalar yüzünden hiçbir zaman bitiremiyorsunuz. Bu problemler için büyük bir güncelleme de geldi ama pek bir şey değişmedi.

Görevlerin bitmemesini sağlayan ciddi hataların yanında ne yazık ki sürekli olarak çökme problemi de yaşanıyor. Aslında, Cyberpunk 2077 oyununda filan çökme hatalarının ne zaman çıkabileceğini öngörüp, kendi kendime deneyimimi iyileştirebiliyordum ama Disco Elysium: The Final Cut oyununda tüm çöküşler rastgele yaşanıyor gibi hissettiriyor. Açıkçası, hatalardan daha çok bu çökme problemleri yüzünden doğru düzgün bir şekilde zevk alamıyorum oyundan. Bununla birlikte, çevrede dolaşmak ve etkileşime geçmek de bilgisayarlardaki kadar rahat hissettirmiyor. Bu da çoğu zaman can sıkıcı bir sonuç oluşturabiliyor.

Her şeyden daha da önemlisi, Disco Elysium: The Final Cut oyununda performans problemleri bulunuyor. Açıkçası ben bu oyunu PlayStation 4 konsolumda oynamış olsam bile performans problemi ile karşı karşıya kalacağımı düşünemezdim ama oyun, birçok farklı bölümde, PlayStation 5 konsolunda bile performans problemi yaşıyor. Aslında bu da oyunun ne kadar başarısız bir şekilde port edildiğini gösteriyor. Sonuçta, oynamış olduğum bu oyun normal şartlar altında şimdiki nesil konsolları zorlayabilecek kadar yüklü bir yapıt değil. Oyunun geliştirici ekibi küçük sayılır ama keşke biraz daha emek verilseymiş böylesine mükemmel bir oyun için.

Disco Elysium: The Final Cut, şimdilik sadece PlayStation 4 ve PlayStation 5 için çıktı. Aynı oyun; Nintendo Switch, Xbox One ve Xbox Series X/S konsolları için de yaz ayları içerisinde çıkacak. Bu durumda biz, oyunun konsollar için alfa sürümünü filan deniyormuş gibi hissettim açıkçası. Buna karşılık, bahsi geçen bu video oyununun özel sürümü ile sunulan her şey de kötü değil. Zaten oyunun kendisi muhteşem demiştik. Bunun üzerine, bu sürüme özel olarak bazı şeyler de geliyor ki bunlar özellikle oyuna geri dönmeye hazırlanan oyuncular için oldukça ilgi çekici olabilir. Onlardan da hemen bahsedelim!

Disco Elysium

Oyunun bu sürümünde karşımıza oldukça başarılı ve yeni özellikler de çıkıyor

Disco Elysium oyununun yeni sürümünde The Final Cut yazıyor olmasının tek sebebi, oyunun konsollara geliyor olması değil. Bu başarısız portun içerisinde aynı zamanda ilgi çekici yenilikler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de politik görevler. Bu görevlerin tamamını deneyimledim ve açıkçası kendilerine bayıldım. Görevlerin tamamı, ana oyundaki içeriklerle aynı kalitede, hatta onlardan çok daha iyi. Yine de yeni görevler çok sırıtmıyor. Bu şekilde kendileri oyunun dünyasına daha güzel bir şekilde yedirilmiş gibi görünüyor. Tabii eğer oyunda politika ile ilgilenmeyecekseniz, bu görevlerin de sizin için pek bir anlamı olmayabilir.

Disco Elysium: The Final Cut, yeni görevlerden çok daha fazlasını da sunuyor. Mesela, bu sürümün içerisindeki en önemli yeniliklerden bir tanesi de artık oyunda tam bir seslendirme desteğinin yer alması. Belli ki geliştirici ekip, ana oyundan kazandıkları paranın bir kısmını seslendirme için harcamak istemiş. Açıkçası oyunda böylesine bir seslendirme duymak garip hissettiriyor ama yine de oyunun kalitesini bir seviye yukarıya çıkartıyor. Seslendirmelerin kendisi ne yazık ki muhteşem değil ama karşımızda da oldukça küçük bir stüdyo var. Bundan daha fazlasını beklemek biraz haksızlık olurdu seslendirme konusunda.

Bu arada, Disco Elysium: The Final Cut oyununun PlayStation 5 sürümü, performans problemlerine rağmen 4K/60 FPS değerlerini hedefliyor ki her şey yolunda olduğu zaman oyun gerçekten güzel hissettiriyor. Bunun haricinde, görsellik tarafında bahsedilebilecek pek bir şey bulunmuyor. Bunlara ana oyunun inceleme yazısında yer vermiştik. Sesler ve müzikler için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Yani, bu oyunun sunumu gayet başarılı. Sadece işin içine kalitesiz bir port işlemi girdiği için her şey kötüye gidiyor. Peki, böyle bir oyunu almaya gerçekten gerek var mı, özellikle de konsollarda? Şimdi bu sorunun cevabını verelim.

Disco Elysium, tek başına zaten neredeyse kusursuz bir oyun. Eğer rol yapma oyunlarını seviyorsanız, bu oyunu mutlaka denemeniz gerekiyor ama konu Disco Elysium: The Final Cut olduğu zaman, oyunun konsol sürümlerinden şimdilik uzak durmanızı öneriyorum. Temel oyun inanılmaz kaliteli ama geliştirici ekibin başarısız port işlemi, bu oyuna net olarak yüksek bir puan vermemi engelliyor. Konsollar için daha fazla güncelleme beklemenizi ve bu oyunu indirimde almanızı öneriyorum. Bilgisayarlar için de, “Ne bekliyorsunuz, bir an önce oyunu alın ve oynamaya başlayın.” diyorum ve inceleme yazımızı bitiriyorum.

Disco Elysium
Disco Elysium: The Final Cut
Olumlu
Yeni seslendirmeler ve görevler yeterince kaliteli.
Eşini bulamayacağınız kadar kaliteli bir RYO deneyimi.
Temel oyunun sahiplerine tüm yeniliklerin ücretsiz sunulması.
Olumsuz
Görevleri bitirmenizi engelleyen bolca hata ve çökme problemleri.
Bölümlerin içerisinde kontrolcü ile hareket etmek pek iyi değil.
PlayStation 5 konsolunda bile performans tarafında sıkıntı çekilmesi.
7