DICE sadece Battlefield ile ilgileniyor; Mirror’s Edge gibi markalar için zaman yok

DICE tarafından Battlefield haricinde bir oyun bekliyorsanız, beklememeniz gerekiyor.


DICE stüdyosunun yeni genel müdürü, stüdyonun kendisini FPS pazarında lider bir geliştirici olarak kurmak gibi göründüğü için Battlefield dışı projeleri sürdürmek için “zamanı olmadığını” söyledi. Stüdyo, son 20 yıldır öncelikle Battlefield serisi üzerinde çalışırken, zaman zaman Mirror’s Edge ve Star Wars Battlefront serileri de dahil olmak üzere başka oyunlar da geliştirdi. GamesIndustry.biz, Kasım 2021 içerisinde şirkete katılmasından bu yana ilk röportajlarından birinde, Rebecka Coutaz’a Mirror’s Edge tarzında projeler üzerinde çalışmanın şu anda masanın dışında olup olmadığını sordu. Gelen cevaplar ise bazı oyuncuları mutlaka üzecektir.

Rebecka Coutaz, “Sadece ama sadece Battlefield 2042 oyununa odaklanıyoruz. Başka bir şey için zaman yok ve yapmak istediğimiz de bu. Üç yıl içinde, DICE stüdyosunun hak ettiği birinci şahıs nişancı devi olmak istiyoruz ve amacımız da bu.” dedi. Battlefield 2042 oyununun hayal kırıklığı yaratan bir lansmanının ardından Rebecka Coutaz, DICE stüdyosunun oyunu “düzeltmek ve geliştirmek” için altı aydan fazla zaman harcadığını ve gecikmiş ilk canlı içerik sezonunu Haziran 2022 içerisinde başlatma konusunda kendinden emin olduğunu söyledi ve stüdyonun “iyi geri bildirim” aldığını belirtti.

Rebecka Coutaz; “Oyuncular haritamızdan ve sağladığımız içerikten keyif alıyorlar, bu yüzden bu bizim için bir kazanç ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Ekip, Battlefield yapmak için burada ve bu konuda tutkulular. Bu nedenle Battlefield 2042 oyununu ve oyuncularımıza sunabileceğimiz deneyimi geliştirmek bizim için önemli. Bunu onlara borçluyuz.” dedi. EA şirketinde CEO olarak görev alan Andrew Wilson, Mayıs 2022 içerisinde şirketin uzun vadede Battlefield 2042 oyununa bağlı kaldığını da iddia etmişti.

Battlefield 2042

Andrew Wilson, “Bu, sektördeki en büyük ekiplerden biri tarafından inşa edilen sektörümüzün en büyük bayiliklerinden biri ve beklentilerimiz, büyümeye devam edecek ve önümüzdeki uzun yıllar boyunca portföyümüzün gerçekten önemli bir parçası olacak. “demişti. EA, Battlefield 2042 için bir yıl boyunca dört mevsim canlı hizmet içeriği yayımlamayı taahhüt etti. Haziran 2022 dönemi başlarında, Battlefield 2042 için ek içeriklerin, yalnızca vaat edilen sezonluk içeriği sunmaya odaklanan bir “iskelet ekibi” tarafından üzerinde çalışıldığı ve stüdyonun odağı şimdiden bir sonraki oyununa kaydığı iddia edildi.

EA o zaman bu iddiaları reddetti ve Rebecka Coutaz ayrıca DICE stüdyosunun Battlefield 2042 oyununun hayal kırıklığı yaratan lansmanının üstesinden gelmeye ve hayran kitlesini yeniden kazanmaya kararlı olduğunu söyledi. Rebecka Coutaz, “Battlefield 2042 ile ekibin gerçekten gurur duymasını istiyorum. Takip ettikleri şey bu ve kalpleri ve tutkuları orada. DICE ile gerçekten, gerçekten gurur duymak istiyoruz. DICE stüdyosunun Avrupa’da birinci şahıs nişancı oyunları için bir numaralı nokta ve dünyadaki güç merkezlerinden biri olmasını istiyoruz. Muhteşem bir takım. Birlikte sihir yapacağız.” dedi.

Aralık 2021 içerisinde EA, bahsi geçen markanın geliştirme yapısındaki yaygın değişikliklerin yanı sıra “bağlı bir Battlefield evreni” yaratma niyetini açıkladı. Bu planların bir parçası olarak, DICE stüdyosunun eski bir genel müdürü olan Oscar Gabrielson, EA şirketinden tamamen ayrılırken, Respawn Entertainment ve Infinity Ward stüdyolarının kurucu ortağı olan Vince Zampella, Battlefield serisinin tamamının gözetmeni olarak yeni bir rol üstlendi. Halo serisinin tasarımcısı olan Marcus Lehto ise bahsi geçen oyun serisine daha anlamlı bir anlatı eklemeyi amaçlayan Seattle temelli yeni bir stüdyoya liderlik ediyor.