Devolver Digital dediğimizde, aklımıza hemen kaliteli olduklarını belirtebileceğimiz bağımsız yapımlar geliyor. Bu bağımsız yapımlar arasında Hotline Miami serisi ve 24 Nisan 2018’de çıkmış olan The Sword of Ditto gibi oyunlar bulunuyor. Elbette yayıncı ekip tarafından yayımlanmış olan kötü oyunlar da bulunuyor ama yine de Serious Sam gibi bizlere güzel anlar yaşatmayı başarmış olan yapımlar da Devolver Digital imzasını taşıyor. Bu ekip her ne kadar bizlere böylesine keyifli yapımlar sunmuş olsalar da, topluluğun sert yorumlarından kaçamıyorlar ne yazık ki. Ekibin kurucularından biri olan Mike Wilson ise, bu konuda bayağı bir tepkili.

Devolver Digital

Devolver Digital da sert yorumlara maruz kalıyor

Bizlere, muhteşem yapımları sunmayı başaran ekip bile, görünüşe göre insanların sert yorumlarından payını alıyor. Mike Wilson’ın Reboot Develop ile yaptığı konuşma esnasında kurmuş olduğu cümleler bir hayli sert oldu. Öncelikle, “En büyük problem, bağımsız geliştiricilerden düzenli olarak toplulukla direkt iletişim içerisinde olmaları bekleniyor.” diyerek açıklamasına başladı Mike Wilson. Sonrasında, “Bu şey, sanat tarihindeki hiçbir artistin daha önce içinden çıkması gereken bir problem değildi. Bu insanlar zaten, 2-3 kişi ile her ay çıkan binlerce oyun arasında kendini gösteren bir oyun yapmak ve bunu topluluğun, oyunu sadece 2-3 kişinin yapmış olduğunu asla anlamayacağını bilmek gibi bir şey yapıyor.” dedi Mike Wilson.

Mike Wilson tarafından söylenen en ağır söz ise, “Oyun topluluğu, internet üzerinde tam bir pislik olma konusunda çok iyi ve bunun sebebini de anlamıyorum. Zaten zor bir gün geçirirken, Twitter üzerinde binlerce kişinin sizin işe yaramaz biri olduğunuz konusunda hemfikir olması, sizin asla iyi bir şey yapamayacağınız için çalışmayı bırakmanız gerektiğini söylemeleri, hassas bir insan için çok zor bir durum.” oldu. Pislik ve işe yaramaz derken, aslında birtakım kavramları sansürledik. Asıl söylediklerini, buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Fakat açıklamaların bu hali ile bile, Devolver Digital kurucularından Mike Wilson’ın haklı olduğu kadar ağır cümleler kullandığını söylemek mümkün.

Etiketler: