DayZ

DayZ incelemesi

DayZ, bizleri o sıkıcı ve boş dünyasına bir kez daha davet ediyor.

Seneler önce PC için çıkmış olan DayZ, yakın geçmişte PlayStation 4 ve Xbox One için de piyasaya sürüldü. Bu oyunu çıkış döneminde ne yazık ki konsollarda oynayabilmemiz mümkün olmadı; herhangi bir inceleme kodu alamadık ama şimdi oyunu PlayStation 4 Pro konsolumda, kendi imkanlarım ile oynama imkanı buldum. Ardından da tabii ki bu hayatta kalma ve kısmen rol yapma oyununu inceleme şansına eriştim. Bakalım PC tarafında pek de ilgi çekici olmayan bu yapıt, konsolda nasılmış?

DayZ

DayZ, bildiğiniz bir oyun olmaya devam ediyor

İncelemekte olduğum bu video oyunu, seneler ve seneler önce piyasaya sürüldüğü için en baştan bir inceleme yazmayacağım. Yani, oyunun en temeline inmeyeceğim; sadece oyunun ben en son oynadığımdan beri yeni eklenen şeylere ve PlayStation 4 üzerindeki deneyimime göz atacağım. Yine de oyununun temelinden çok basit bir şekilde bahsetmek istiyorum. Bu sayede eğer ilk defa DayZ oyununu duyuyorsanız, en azından ürün hakkında ufak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

DayZ, temelinde bir hayatta kalma oyunudur. Oldukça büyük bir açık dünyada geçen bu video oyununda temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekiyor. Bu temel ihtiyaçlar da zaten sağlığınız, açlığınız ve susuzluğunuz. Oyunun açık dünyasında dolaşarak, farklı mekanları kontrol ederek bu ihtiyaçlarınızı giderecek ögeler bulabiliyorsunuz. Tabii aynı zamanda silah gibi daha saldırgan şeyler de bulmanız gerekiyor; çevrim içi bir deneyim yaşıyorsunuz ve her insan, pek arkadaş isteyen tiplerden olmuyor.

DayZ oyununda zombiler de bulunuyor. Yalnız, ben bu oyunu seneler önce PC tarafında oynadığım zaman da zombiler tam bir baş ağrısı idi, PlayStation 4 üzerinde de tam olarak öyleler. Sağda solda boş boş sesler çıkaran, sanki Çin sunucusuna bağlanmışsınız gibi gecikme ortaya koyan bu zombiler, herhangi bir tehlike arz etmiyor benim için ve oyunun temelinde de zombilerin bastığı bir dünyada hayatta kalmak olunca, tahmin edersiniz ki ortada komik bir olay oluyor.

Eğer bu video oyununda aktif olarak rol yapmıyorsanız ve tabii ki rol yapmanın yoğun olduğu bir sunucuda oynamıyorsanız, alacağınız deneyim oldukça sıkıcı olacak. Rol yapmıyorsanız, tamamen hedefiniz olmadan boş bir şekilde dolaştığınız bir dünya oluyor bu oyun. Fakat rol yapma başladığınız zaman sağa ve sola bakmak bile biraz daha anlamlı oluyor. Aynı zamanda arkadaşlarınızla oynamak ve tabii ki birlikte üs kurmak, çok daha eğlenceli oluyor ve tam deneyimi, arkadaşlarınızla alıyorsunuz.

DayZ

Kullanıcı arayüzü, bu deneyimi pek kolaylaştırmıyor

DayZ gibi video oyunlarının en önemli noktalarından bir tanesi, kullanıcı arayüzüdür. Bu arayüzün, temel oynanış ekranını çok meşgul etmemesi gerekir ve diğer anlarda da oyuncu, bu arayüz ile çok akıcı bir deneyim yaşamalıdır. Ayrıca bu tip arayüzlerin modern ve temiz görünmesi çok önemlidir. İncelemekte olduğumuz bu video oyununda ise kullanıcı arayüzleri hiç kaliteli görünmüyor. Öncelikle bu arayüzde hareket etmek oldukça zor ve arayüzün kendi tasarımı da hiçbir şekilde başarılı değil.

Ben, PC tarafında bu tip bir arayüzü kabul edebilirim; fare-klavye ile bu arayüzde hareket etmek çok kolay oluyor. Fakat PlayStation 4 tarafında kullanıcı arayüzünü bir kontrolcü ile kullanmak çok daha zor ve sinir bozucu. Yani, bu tip bir kullanıcı arayüzünde Xbox ve PlayStation kontrolcülerinin çok daha iyi bir şekilde haritalandırılmasını tercih ederdim. Tabii bunun üzerine bir de genel olarak oyunun kalitesizliği eklendiği zaman normalden de kötü bir deneyim yaşıyorsunuz.

Çevrede dolaşırken, herhangi bir eşyayı kullanırken, zombilere veya gerçek insanlara ateş ederken, hatta sağa ve sola bakarken bile sürekli olarak oyun hataları ile karşılaşıyorsunuz. Bu durum da genel olarak oyun deneyiminizi ciddi anlamda aşağıya düşünüyor. DayZ, hiçbir zaman kaliteli bir video oyunu değildi zaten ama seneler sonra bu problemlerin hiçbir şekilde düzeltilmemiş olması ve hatta üzerlerine yeni hataların eklenmiş olması, normalden çok daha sinir bozucu bir durum.

Bir başka sinir bozucu olan durum ise oyunun dünyası. Ben eskiden PC tarafında oynarken sunucularda en fazla kaç kişi olabiliyordu, hatırlayamıyorum ama şu an PlayStation 4 Pro konsolunda en fazla 60 kişi ile bu oyunu oynayabiliyorsunuz ve bu sunucularda da harita çok büyük olduğu için çok popüler olan birkaç nokta haricinde başka bir oyuncuya rastlamak çok zor oluyor. Ortada öyle bir tasarım var ki oyun sizi tek bir bölgede, tek bir şekilde oynamaya zorluyor ve böyle bir oyuna da bu durum hiç yakışmıyor.

DayZ

DayZ, performans konusunda da bizi rahat bırakmıyor

İnceleme yazım boyunca dediğim gibi bu büyük hayatta kalma oyununu PlayStation 4 Pro konsolumda deneyimledim. Tabii bu deneyimime 4K/HDR destekli bir televizyon da dahil edildi. Görsel anlamda bu video oyunundan zaten hiçbir şey beklemiyordum, hatta 4K/HDR tarafından bile herhangi bir şekilde umutlu değildim. Belki de bu olmayan beklentimden kaynaklanmış olacak ki DayZ oyununun görselliği bana çok da kötü gelmedi; bence ortalama veya ortalama altı bir görsellik sunuyor bu oyun.

Bu görselliğin üzerine performansın başarılı olduğunu düşünebilirsiniz ama performans da kısmen başarısız. PlayStation 4 Pro, bu oyunu en fazla 30 FPS olarak oynatabiliyor ama bu değer genelde 25 FPS civarlarında dolaşıyor. Eğer sunucuda çok oyuncu varsa ve yoğun bölgelerden birine girerseniz de 20 FPS civarında bir performans elde edebiliyorsunuz. Ben öyle çok büyük şehirlerde takılmadığım için performans konusunda da net bir şekilde şikayetçi olmak istiyorum; idare eder bir performans vardı.

Ses ve müzik tarafı da ne yazık ki başarısız bir tarafta. Öncelikle, oyundaki müzikler oldukça basit ve sürekli olarak kendisini tekrar ediyor. Yani, çok değil sadece birkaç saat sonra sürekli olarak aynı müziği dinler bir hale geliyorsunuz ki oyun içerisinde zaten çok fazla müzik bulunmuyor. Sesler ve diğer ses efektleri de gayet standart. Uzaktan duyulan silah sesleri filan bana gayet güzel geldi ama karakterlerin arada sırada çıkarttığı sesler, diğer çevre efektleri filan bana ne yazık ki başarılı gelmedi.

Genel olarak DayZ oyununa baktığım zaman, ne yazık ki ortalama altında olan bir yapıt görüyorum. Bu oyun şu an PlayStation Store üzerinde 229 TL üzerinden satılıyor ama bu oyunun değeri bana soracak olursanız, en fazla 50 TL. Bu yüzden de oyunu şu anda satın almanızı önermiyorum. Eğer bu tip oyunları seviyorsanız, belki 50 TL ile 100 TL civarına bir fiyat düşüşü yaşandığı zaman bu ürünü göz önünde bulundurabilirsiniz. Haricinde, ben bu oyunun oynanabilir bir seviyede olduğunu sanmıyorum.

DayZ
PC tarafında benim için başarısız bir video oyunu olan DayZ, ne yazık ki PlayStation 4 Pro tarafında da yeterince başarısız. Görsellik, eski nesil video oyunlarını andırırken ne yazık ki performans beni memnun edemiyor. Aynı zamanda temel oynanışın hiçbir şekilde eğlenceli olmaması, birçok farklı oyun içi hatanın bu yapıtta yer alması da beni bu oyundan soğuttu. Yine de eğer ağır bir şekilde rol yapabilirsiniz ve/veya bu oyunu arkadaşlarınız ile oynayabilirseniz, biraz da olsa eğlence yaşayabileceğinizi düşünüyorum.
Olumlu
Rol yapanlar için eğlenceli bir oyun olabilir.
Arkadaşlarınız ile güzel anlar yaşayabilirsiniz.
Açık dünyada zaman zaman eğlenceli anlar görülebiliyor.
Olumsuz
Bolca oyun içi hata bulunuyor.
Görsellik ve performans memnun edici değil.
Temel olarak eğlenceli bir deneyim sunulmuyor.
4
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x