Game Informer ekibi Nisan 2018 boyunca Marvel’s Spider-Man oyunu hakkında yeni bilgiler yayımlamıştı. Bizler ise sürekli heyecandan ölüyorduk. Mayıs 2018 içerisinde bu durum farklı olur, belki Game Informer ekibi bizim ilgimizi çekmeyen bir video oyunu ile ilgilenir diye düşünüyorduk ve yanıldık. Çünkü Game Informer, Mayıs 2018 boyunca Days Gone hakkında birbirinden farklı bilgiler yayımlayacak ve bu bilgilerin ilk adımı da geçtiğimiz gün yayımlandı. Eğer dilerseniz yazımızın devamından, ekip tarafından yayımlanan tüm resmi bilgilere göz atabilirsiniz.

Days Gone

Tüm bu Days Gone bilgileri, Game Informer ekibinden geliyor

Game Informer ekibinden aldığımız bilgilere göre Days Gone, yaklaşık 5 yıldır geliştirilme sürecinde. Bu oyun, geliştirici ekibin Uncharted: Golden Abyss projesinden sonra akıllarına gelen ilk fikir idi. Ayrıca bu oyun üzerinde şu an 100 kişiden fazla geliştirici çalışıyor. Özellikle 2016 senesinden beri geliştirici ekip, bu video oyunu için hızla büyüyor. Tüm bunların haricinde, yapılan açıklamalara göre bu oyun, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yaşanan bir zombi krizinden birkaç sene sonrasında geçiyor.

Yapılan açıklamalara göre oyun içerisinde zombiye dönüşen insanlara basit bir şekilde, “Infected” deniyor. Oyunda bu konuda NERO, National Emergency Response Organization, isimli bir organizasyon da bulunuyor. Bu organizasyon, oyunun evreninde 12 farklı noktada zombi kontrolü yapıyordu ama artık tüm noktalar terk edildi. Ayrıca, oyundaki ana karakterimiz olan Deacon, Boozer isimli bir asker arkadaşa da sahip. Peki, bu arkadaş ne işe yarıyor? Şimdilik bilmiyoruz ama oyunun amacı, zombi virüsüne bir çözüm bulmak değil, hayatta kalmak. Yani The Last of Us serisi ile ayrılıyor Days Gone bu konuda. Bize soracak olursanız, oldukça akıllıca bir adım.

Biraz önce Boozer karakterinden bahsetmiştik. Bu arkadaş asker olduğu için, kendisinde bolca silah ve mermi bulunuyor ama eğer bizler bu karakterden bir şey çalarsak, kendisi biraz bozuluyor ve aramızdaki ilişki bozuluyor. Tabii ilişkimizi bozmamamız gereken 5 büyük kamp da bulunuyor oyunda. Tüm bu kamplar ile aramızda bir ilişki var ve oyunun evreninde yaptığımız çoğu şey, bu ilişkiyi etkiliyor. Ayrıca, bu tip bölgelere hızlı seyahat yapabilmemiz için de öncelikle o kampları zombilerden temizlememiz gerekiyor.

Game Informer ekibinden gelen bilgilere göre Days Gone içerisinde yağan yağmurlar veya diğer hava koşulları, kozmetik açıdan silahlarımızı etkileyebiliyor. Peki, bu durumda yeni bir silahı nereden bulacağız? Küçük kamplardan şeklinde düşünebilirsiniz ama hayır. Yapılan açıklamalara göre oyunda keşfedilmeyi bekleyen büyük şehirler de bulunuyor. Ayrıca, bu şehirleri veya kampları, kendi dürbünümüz ile önceden keşfedebiliyoruz. Tüm bunların haricinde, Deacon isimli bu karakterimiz, Mongrels isimli bir motosiklet kulübünün lideri. Tabii oyunun evreninde öyle bir kulüp kalmıyor artık.

[better-ads type=”banner” banner=”1850″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

Oyun içerisindeki motosikletimiz, modifiye edilebiliyor

Motosiklet kulübünde olduğumuz için bize ait bir motosiklet de var oyun içerisinde. Gelen bilgilere göre bu motosikleti kozmetik açıdan ve oynanışı etkileyen açıdan modifiye edebiliyoruz. Mesela aracın lastiklerini değiştirebiliyoruz, böylece farklı hava koşullarına uyum sağlayabiliyoruz veya kozmetik açıdan renk değişimi yapabiliyoruz. Ayrıca, oyunda birçok farklı silah ve patlayıcı tipi bulunuyor. Bu silahlar ve patlayıcılar ile kamplara gizli saldırılar yapabiliyoruz. Tabii oyunda tek işimiz kamplara saldırmak da değil. Bazen hayvan avlamamız veya belli zombileri öldürmemiz de gerekiyor.

Yapılan açıklamalara göre oyunda, bizleri eski zamana gönderen bazı görevler de bulunuyor. Bu görevlerde ana karakterimizin, Sarah ile olan ilişkisini öğreniyoruz. Oyunda gerçek zamana döndüğümüzde ise bizleri doğal olarak zombiler bekliyor. Bu zombiler veya virüs kapmış olan diğer şeyler, karanlık alanlarda kendilerine yuva kurabiliyorlar. Bu yuvaları da yanıcı veya patlayıcı şeyler ile temizleyebiliyoruz. Tabii tüm bunları yaparken de hayatta kalmamız gerekiyor. Bu yüzden ana karakterimiz, hayatta kalma bakışı isimli bir özelliğe sahip. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman etrafınızdaki işe yarar şeyleri daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Ana karakterimiz, zamanı yavaşlatabiliyor ve bu zamanı yavaşlatma özelliği daha da yükseltilebiliyor. Aynı şekilde canımız ve dayanıklılık değerimiz de yükseltilebiliyor. Tüm bunların haricinde, oyunda tırmanabileceğimiz radyo kuleleri bulunuyor ama bunlara tırmanınca neler oluyor, bilemiyoruz. Şimdi sakin olun. Radyo kulesi deyince hemen aklınıza boş görevler gelebilir ama açıklamalara göre oyundaki her görevin bir amacı var, hiçbir şey boş yere, oyuncuyu oyalamak için yapılmıyor. Ayrıca, oyunda büyük zombi orduları olabiliyor. Mesela en küçük ordu, 300 zombiden oluşuyor. E3 2016 sırasında gösterilen zombi ordusunda ise 500 civarı zombi bulunuyordu.

Yazımızın bu noktasına kadar sizlere Game Informer tarafından verilmiş bilgileri sunduk. Bu bilgilerden sonra, video oyunu sektöründe çok saygı duyulan, artık kendisi de bir geliştirici olan shinobi602, oyun hakkında ekstra bilgiler verdi. Shinobi602 tarafından verilen bilgilere göre, oyunda zaman zaman seçimler yapmamız gerekiyor ve bu seçimler, çok fazla olmasa da oyunun finalini ve yaşadığınız anı etkileyebiliyor.

Mesela Days Gone içerisinde sakat bir arkadaşınızı, evin içerisinde silahla veya silahsız bir şekilde bırakabiliyorsunuz. Aynı şekilde, aynı arkadaşınızı silahlı veya silahsız bir şekilde yanınıza alabiliyorsunuz. Bu tip seçimler bulunuyor oyunda ve bu örnek, en basit örnek olarak geçiyor.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster