Days Gone, aldığı olumsuz yorumları ve sözde kötü puanları hak ediyor mu?

Sosyal medya platformlarında Days Gone hakkında sürekli olumsuz yorumlar görüyorum. Bu oyun, o yorumları ve yorumların kaynağı olan puanları hak ediyor mu?

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 4 nesli ile inanılmaz bir iş çıkarttı. Bu nesilde karşımıza God of War, Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu ve Marvel’s Spider-Man gibi birbirinden kusursuz oyunlar çıktı. Şimdi ise oyuncular bu geleneğin The Last of Us Part II ve Death Stranding gibi oyunlarla devam etmesini umuyor. Yalnız, bu iki oyunun arasında bir tane daha yapıt bulunuyordu. O da Days Gone idi.

Days Gone, benim hiçbir zaman heyecanlandığım bir oyun olmamıştı. Bu tabii ki oyunu kötü bir duruma sokmuyor ama internet alemine şöyle bir baktığım zaman herkesin bu oyundan bir The Last of Us veya God of War kalitesi beklediğini görüyordum ve bu beni korkutuyordu. Şimdi bu oyun çıkışını gerçekleştirdi ve korktuğum da başıma geldi. Days Gone, yüksek beklentilerin kurbanı oldu.

Days Gone

Öncelikle Days Gone hakkındaki olumsuz yorumlara değineyim

Bana soracak olursanız, oyuncular bu oyuna karşı beklentilerini inanılmaz yüksek tuttu. Bu durumun suçlusu da bence Sony Interactive Entertainment değil; eğer Sony Interactive Entertainment isteseydi, bu oyun için inanılmaz bir bekleyiş oluşturabilirdi ama oluşturmadı. Şirketin böyle bir amacı da bence hiçbir zaman yoktu. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum; konu birinci parti PlayStation oyunları olduğu zaman, Sony Interactive Entertainment tarafından kolayca heyecanlandırılan biriyim ben.

Dediğim gibi Days Gone için hiçbir zaman net olarak heyecanlanmadım. Fakat sosyal medyada şöyle bir dolaştığım zaman; Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram gibi platformlarda yapılan paylaşımların yorumlarına baktığım zaman gerçekten hem Sony Interactive Entertainment, hem de Bend Studio için üzüldüm. Bu yorumlara göre oyuncular, bu oyunun bir The Last of Us veya God of War kalitesinde olmasını istiyordu.

The Last of Us oyununda da zombiler olduğu için artık sadece bu oyunun adını kullanacağım. Şimdi, The Last of Us oyununun geliştiricileri Naughty Dog. 1985 senesinden beri video oyunu geliştiren bir stüdyodur Naughty Dog. İnanılmaz kaliteli çalışanlara sahip olan ve bir PlayStation stüdyosu olduğu zamandan beri yüksek bütçeli oyunlarla karşımıza çıktı bu stüdyo.

Bir diğer tarafta ise Days Gone oyununun geliştirici stüdyosu var. Bu stüdyonun adı Bend Studio. 1996 ile 2012 seneleri arasında 10 farklı oyun geliştirdi ve piyasaya sürdü bu ekip. Stüdyonun tek serisi ise Syphon Filter idi. Biraz önce 1996 ile 2012 seneleri arası dedim; 2012 senesinden beri bu stüdyonun piyasaya sürdüğü tek bir video oyunu var. O oyunu da zaten biliyoruz.

Bend Studio tabii ki kötü bir geliştirici stüdyosu değil

Yukarıda kurmuş olduğum cümleler ile kesinlikle Bend Studio tarafını yerin dibine gömmeye çalışmıyorum. Aksine, Syphon Filter çok başarılı bir seriydi bence ama benim bahsetmek istediğim şey, deneyim. Naughty Dog gibi bir stüdyo tarafından geliştirilmiş oyunlarla, Bend Studio tarafından geliştirilmiş bir oyunu karşılaştırmak, sizin kulağınıza ne kadar mantıklı geliyor? Şahsen ben mantıklı bulmuyorum.

Piyasaya sürülen her video oyunu, çılgın bütçelere sahip olmak zorunda değil. Piyasaya sürülen her vidoe oyunu, yılın oyunu ödüllerini toplamayı bir hedef olarak belirlemek zorunda değil. Evet, Sony Interactive Entertainment çatısı altından son zamanlarda çıkan tüm oyunlar inanılmaz kaliteli ve başarılı idi ama bence yine de insanların kendi beklentilerini kontrolde tutması gerekiyordu; aksi halde sonuç bu oluyor.

Days Gone, sosyal medyalardan veya genel olarak tüm oyunculardan almış olduğu olumsuz yorumları hak ediyor mu? Bence kesinlikle hak edilmiyor bu yorumlar. Yorumlara şöyle bir bakınca, oyunda bolca hata olduğunu okuyorum ama ben şu güne kadar sadece alt yazıların geç gelmesi ile alakalı problemler yaşadım ki böyle bir şey benim için problem bile değil. Bunun dışında hiçbir hata ile karşılaşmadım.

Aynı şekilde, yorumlarda bu oyunun kalitesinin yetersiz olduğu da yazılı. Kalite, neye göre yetersiz? Bana soracak olursanız Days Gone yeterince kaliteli bir oyun. Yorumlarda hak verdiğim tek bir konu var, o da oyunun fiyatı. Eğer Sony Interactive Entertainment bünyesinde video oyunları için 3 seviye bulunuyorsa, bu oyun kesinlikle 2. seviyeyi hedefliyordu ve bu durumda da bence fiyat, özellikle ülkemizde bu kadar yüksek olmamalı idi. Yine de ekonomik nedenlerden dolayı bir oyuna çamur atılmamalı.

Sırada inceleme puanları var

Days Gone oyununu ben de inceledim ve 10 üzerinden 8.4 verdim puan olarak. İnternet aleminde ortalama puanlara baktığım zaman da 10 üzerinden 7.2 gibi bir puan gördüm ve açıkçası şaşırdım fakat benim bu oyunun 8.4 puanı hak ediyor olmasını düşünüyor olmamın sebebi muhtemelen oyuna karşı hiçbir beklentim olmaması idi. Eğer beklentim olsaydı, aslında oyun hakkında daha olumsuz düşünebileceğimi görebiliyorum, hayal kırıklığı yaşayabileceğimi görebiliyorum. Bu yüzden, 7.2 gibi bir ortalama aslında bana normal geliyor.

Peki, 7.2 nasıl bir inceleme puanı? Video oyunlarına 10 üzerinden puan veriyoruz ve bu durumda da ortalama bir oyunun 5 alması gerekir. Days Gone ise 7.2 aldığına göre bu puan, oyunu kesinlikle başarısız yapmaz fakat problem şu: Bugüne kadar 8 ve üstü puanlar, o kadar sık dağıtıldı ki insanların beyninde 8’in altındaki puanlar otomatik olarak kötü duruma düştü. Bu yüzden de inceleme puanına bakarak, insanlar bu oyuna kötü diyebiliyor.

Ben, Days Gone oyununu oynarken kesinlikle bu oyunun 7.2 gibi bir puanı hak ettiğini düşünmedim; beklenti mevzuları filan. Fakat kendimi beklentisi yüksek olan insanların yerine koyduğum zaman aslında oyunun ortalama puanının uygun olduğunu sizlere söyleyebilirim. Oyun, aldığı inceleme puanını hak ediyor etmesine ama dediğim gibi bu puandan çıkan olumsuz yorumları hak etmiyor.

Kendimi tekrarlamış olacağım ama dediğim gibi, günümüzde video oyunlarına 8 ve üstü puanlar o kadar sık dağıtılıyor ki 4,5,6 ve 7 gibi puanların varlığını unuttuk. Yalnız, hatırlamak gerekiyor bu puanları var. Oyunları puanlarken, elimizde toplamda 5 değil, 10 puanın olduğunu bilmemiz gerekiyor. Oyuncular da aynı şekilde, 7.2 gibi bir puanın berbat olmadığını anlayabilmeli.

Days Gone, alınmayacak bir oyun değil

Yani efendim, Days Gone bence kendisinden önce çıkmış olan kaliteli video oyunlarının gölgesinde kalan, yüksek beklentilerin tuzağına düşen, inceleme puanlarının da bugüne kadar yanlış kullanılmış olması ile olumsuz bir noktaya gelen bir video oyunu. Bu oyunun benim gözümdeki tek olumsuz yanı fiyatıdır ama fiyat aslında çözülebilecek en kolay problem: Kutulu oyunlara yönelmek veya indirim beklemek bence fiyat sorununu çözecektir.

Eğer Days Gone oyunu hakkında, internetteki yorumlardan ötürü kafanız karıştıysa, bence gönül rahatlığı ile bu oyunu 200 TL ile 350 TL arasındaki bir fiyata satın alabilirsiniz. Tabii oyunu bu fiyata bulabilir misiniz, bilemem. Bu yazımı ne zaman okuduğunuza bağlı fiyatlar. Neyse, bu oyun bence kendi seviyesine göre gayet başarılı bir yapıt. Bunu görebilmek için beklentinizi kontrolde tutmanız yeterlidir.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir