Catherine: Full Body

Catherine: Full Body incelemesi

Catherine: Full Body ile klasik Catherine deneyimini daha iyi ve daha yeni bir şekilde yaşıyoruz.

Catherine, 2011 senesinde piyasaya sürüldüğü zaman gerçekten güzel ve farklı bir deneyim yaşatmıştı oyunculara. Oyun ile sunulan hikaye de gayet başarılıydı ve bence her oyuncu, aradığını bu video oyununda bulabilmişti. Şimdi ise aynı oyunun Remake/Remaster sürümü, Catherine: Full Body adı altında çıkışını gerçekleştirdi. Ben, geçmişte bu oyunun ön incelemesini yazmıştım ama inceleme kopyasını ne yazık ki elde edememiştik. Bugün ise oyunu kendi imkanlarım ile oynamayı başardım.

Catherine: Full Body

Catherine: Full Body ile Catherine geri dönüyor

İnceleme yazımda öncelikle Catherine: Full Body ile oyunculara sunulmuş olan büyük değişikliklerden bahsetmek istiyorum. Bu değişikliklerden ilki ise benim favori ögem olan hikaye. Orijinal hikayede her almayan Rin, bizim kontrol ettiğimiz Vincent karakterinin aşık olabileceği üçüncü kişi olarak karşımıza çıkıyor bu yapıtta. Rin sayesinde Catherine ve Katherine arasında bir ayrılık yaşanıyor ve bu iki karakterin tam tersine Rin, Vincent ile birlikte olabilmek için karakterimizi zorlamayan bir yapıya sahip.

Rin, bu oyundaki ana karakterlerden bir tanesi ve orijinal oyuna göre bu yapıtta da Rin ile alakalı 3 yeni final bulunuyor. Bu finallerin yanında, diğer iki karakter için de alternatif sayılabilecek finaller bulunuyor. Bu finaller, oyuna tekrar ve tekrar oynanabilirlik katıyor. Bununla birlikte oyuncuların karşısına bu oyunda, 15-20 civarı yeni sinematik sahneler çıkıyor. Bu sahnelerin üzerine, orijinal oyundaki sinematik sahneler de yer yer iyileştirilmiş bir şekilde yerini alıyor Catherine: Full Body oyununda.

Bu video oyununda eğer dilerseniz işin içine yeni Rin karakterini katmadan da devam edebilmeniz mümkün ve bence bu çok önemli bir özellik. Bu seçenek, karşımıza altıncı günde çıkıyor ve Vincent karakterine sunulan sorular cevaplanmazsa ve önemli bir sayaç, eğer yeterli bir noktaya gelmezse oyun, orijinal rotasına devam ediyor. Yani, Catherine deneyimini bu yeni Remake/Remaster sürümde yaşıyorsunuz. Eğer gerekli şeyleri karşılarsanız da hikaye yenileniyor ve Rin işin içine giriyor zaten.

Oyunun hikayesinde bazı küçük noktalarda da farklılıklar bulunuyor. Mesela, orijinal Catherine oyununda Stray Sheep mekanının patronları farklı ve bu yenilenmiş oyunda da patronlar farklı. Hikaye haricinde, görsel olarak da önemli değişiklikler bulunuyor. Özellikle de Stray Sheep, neredeyse bambaşka bir mekana dönüşmüş gibi; bu mekan artık çok daha canlı renklere sahip ve daha aydınlık. Bu sayede belki Stray Sheep, eski kişiliğini biraz kaybediyor ama bence yeni kişilik çok daha güzel görünüyor.

Catherine: Full Body

Eski deneyim, yenilenmiş bir şekilde karşımızda

Catherine: Full Body, orijinal oyuna göre daha farklı değişikliklere de sahip. Mesela, Stray Sheep mekanında olduğu gibi oyunun diğer bölgelerinde daha gerçekçi ışıklandırmalar bulunuyor. Ayrıca, Kabus bölümlerinde de sis seviyesi biraz daha azaltılmış gibi görünüyor. Açıkçası ben bu durumdan çok memnun olmadım, Kabus kısımlarına sis gerçekten çok yakışıyordu ama böyle de daha temiz bir deneyim yaşanıyor gibi görünüyor. Açıkçası, sis seçeneğinin açılıp, kapanabilir olmasını tercih ederdim.

Orijinal oyuna göre bu yapıtta yeni bir zorluk seviyesi de bulunuyor. Catherine: Full Body, benim için hikayenin ön planda olduğu bir video oyunu olsa da kendisi bir platform ve bulmaca oyunu. Eğer siz, platform ve bulmacalar ile uğraşmak istemiyorsanız, Güvenlik Modu isimli yeni zorluk seviyesini aktif edebiliyorsunuz. Bu seviyede; herhangi bir zaman sınırı bulunmuyor, oyunda başarısız olma imkanınız bulunmuyor, bulmacaları otomatik geçebiliyorsunuz veya otomatik oynama modunu açabiliyorsunuz.

Otomatik oynama modu aynı zamanda Kolay seviyesinde de yer alıyor ve bu kolay veya diğer zorlu oyun modları ile iki farklı deneyim yaşayabiliyorsunuz. Bu deneyimler Classic ve Remix olarak geçiyor. Eğer Classic deneyimini yaşamayı seçerseniz, orijinal Catherine oyunundaki bulmaca ve platform bölümleri ile karşılaşıyorsunuz. Eğer Remix modunu seçerseniz de Catherine: Full Body ile tanıştırılan yeni oyun mekaniklerini devreye sokuyor ki oynanış açısından çok ayar bulunması, bence çok güzel bir şey.

Orijinal Catherine oyununda 200 civarı bölüm bulunuyordu ve oyun, bu bölüm sayısı sayesinde hem olumlu, hem de olumsuz yorumlar almıştı. Bu sefer, yenilenmiş oyunda olumsuz yorumlardan kaçınılmak için belli ki çok çalışılmış; Catherine: Full Body oyununda 500 civarı bölüm bulunuyor. Yani, orijinal oyunun iki katı daha fazla bir deneyim yaşayabiliyorsunuz ki bu, benim oyunda en sevdiğim yeniliklerden bir tanesi oldu; Remake/Remaster her zaman yeterli değil ve yeni içerikler gayet iyi.

Catherine: Full Body

Catherine: Full Body ile çevrim içi bir deneyim yaşayabiliyorsunuz

Eğer PlayStation Plus abonesi iseniz Catherine: Full Body oyununun çevrim içi modunu deneyimleyebiliyorsunuz. Catherine oyununda herhangi bir çevrim içi mod bulunmuyordu ve buna rağmen oyuncular, kendi içlerinde rekabet oluşturmayı başarabilmişti. Oyunun dağıtımcı ve geliştirici ekibi ise belli ki bu durumu avantaja çevirmek istemiş; bu oyundaki rekabetçi savaş modu bence bu oyunun ihtiyacı olan bir şey idi. Ayrıca bu deneyim; rekabetçi ve günlük olarak da ayrılıyor.

Her şeye rağmen, bana soracak olursanız Catherine: Full Body herkese hitap eden bir oyun değil. Bu oyun, Remake/Remaster tipinde olduğu için ben daha fazla yeniliklere odaklanmaya çalıştım ama bu oyunun temelinde diyalog okuma, seçimler yapma ve kula tırmanma bulunuyor. Tabii ki işin kule tırmanma kısmını kolay modları kullanarak işin içinden çıkartabiliyorsunuz ve saf bir hikaye deneyimi yaşayabiliyorsunuz ama bu şekilde de oyun kısmen eksik hissettiriyor kendisini.

Yine de bu oyunun temelinden bahsetmek gerekirse, Catherine ve Catherine: Full Body oyunlarında 32 yaşındaki Vincent isimli bir karakterin hikayesine tanıklık ediyoruz. Bu hikaye bir aşk üçgeninden oluşuyor ve Vincent, sevgilisini aldatıp, aldatmadığını öğrenmek istiyor. Aynı zamanda da yeni ilişkiler yaşayabiliyorsunuz ve psikolojiniz bozuk olduğu için kabuslar görüyorsunuz. Her kabus, bulmaca ve platform bölümlerini oluşturuyor. Her bölümde farklı bir kabus teması bulunuyor.

Oyunun asıl oynanış anlarında bulmaca ögelerini kullanarak, taşları doğru yerlere koyup, bir kuleyi tırmanmaya çalışıyoruz. Bu noktada acele etmemiz gerekiyor; altta sürekli olarak yukarı çıkan bir tehlike bulunuyor. Bu oynanış bölümleri, bence en ilgi çekici olmayan kısımlar ama yine de işin içinde farklı metaforlar bulunduğu için zaman zaman zevk alabiliyorsunuz. Bu bölümler yine de zaman zaman sıkıcı olsa da kolay zorluk seviyelerinde bu bölümleri neredeyse etkisiz hale getirebilmek oldukça hoş bir şey.

Catherine: Full Body

Karşımızda başarılı bir şekilde yenilenmiş bir yapıt var

Catherine: Full Body, bana soracak olursanız başarılı bir yeniden yapım. İsterseniz orijinal Catherine oyununu oynamış olsun, isterseniz de oynamamış olun; Catherine: Full Body, her halükarda türü seven oyuncular için güzel bir deneyim sunacaktır. Orijinal oyunu oynamış olan oyuncular da aynı içerikleri tekrardan deneyimlemekten korkuyorsa, korkmamalılar; yeniden yapımda neredeyse 2 katı daha fazla içerik bulunuyor. Bu sayede hem oynanış, hem de hikaye taze kalabiliyor finale kadar.

Eğer orijinal oyunu, yenilenmiş sunumu ile denemek istiyorsanız, yeni karakterlerle ve yeni oynanış mekanikleri ile uğraşmak istemiyorsanız, sizlere böyle bir seçenek de veriliyor. Bu sayede, orijinal deneyimi tekrardan yaşayabiliyorsunuz ama tabii bunu kim, neden yapmak ister, bilemiyorum. Ayrıca oyunda yeni finallerin bulunuyor olması da yeniden oynanabilirlik sunuyor. Ben her ne kadar oyunları bir kere oynayıp, deneyimi tadında bırakma taraftarı olsam da birçok oyuncu bu duruma sevinecektir.

Catherine: Full Body
Catherine: Full Body; 250'den fazla yeni bölümle, yer yer yenilenmiş sunumuyla, oldukça önemli yeni karakteri ve çok daha fazlası ile oyuncuların karşısına tekrar çıkıyor. Hikaye temelli bu video oyununda, ne yazık ki bulmaca-platform kısımları benin için çok sıkıcı kalıyor ama yine de o bölümlerde hoş metaforlar sunulduğu için en azından benim o bölümleri oynayasım geliyor. Eğer siz de benim gibi sadece bir hikaye deneyimi yaşamak istiyorsanız ama metaforlar ile ilgilenmiyorsanız, o bölümleri en kolay seviyeye alarak da etkisiz hale getirebiliyorsunuz. Eğer Catherine deneyimini klasik bir şekilde yaşamak istiyorsanız da bu oyun, size gerekli olan her şey veriyor. Tüm bunlar yüzünden Catherine: Full Body, bence başarılı bir yeniden yapım.
Olumlu
250'den fazla yeni bölümün sunuluyor olması.
Bulmaca-platform kısımları için yeni zorluk seviyesi.
Tekrar oynanabilirlik katan 5 farklı yeni final.
Yer yer iyileştirilmiş olan görsellik ve mekanlar.
Olumsuz
Rin, çok da doğal bir şekilde hikayeye yerleşmiyor.
Yeni ses sanatçıları, zaman zaman eskileri aratıyor.
Bulmaca-platform kısımları sıkıcılığını koruyor; hikayenin akıcılığını bozuyor.
8.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x