Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Catherine: Full Body

Catherine: Full Body ön incelemesi

Catherine: Full Body ile bu sefer bir aşk üçgenin değil, aşk dörtgeninin içerisine giriyoruz.

Aşk üçgenlerini belki Catherine serisi ile öğrenmedik ama bu video oyunu serisi, yine de hayatımıza oldukça ilginç bir aşk üçgeni hikayesi soktu. Şimdi ise sırada bu serinin en yeni oyunu olan ve batılı oyuncular için PlayStation 4 platformuna çok yakında gelecek olan Catherine: Full Body var. Geçtiğimiz günlerde bu video oyununun ilk bölümü, bir demo olarak yayımlandı ve bu demo aracılığı ile sizlere bir ön inceleme yazısı sunmaya karar verdim. İşte, karşınızda Catherine: Full Body oyununun ön incelemesi!

Catherine: Full Body

Catherine: Full Body ile bir aşk dörtgeni görüyoruz

3 Eylül 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan bu video oyununda serinin önceki oyunlarından Erica, Katherine ve Catherine yer alıyor. Bizim yönettiğimiz karakter olan Vincent, bu üç arkadaş ile halihazırda problemler yaşıyordu ama şimdi bu problemlerin arasına dördüncüsü ekleniyor. Bu dördüncü karakter de oyunun demosunda tanıtılıyor. O karakterin adı Rin. Kendisi, Vincent karakterinin hem komşusu, hem de Stray Sheep mekanının yeni piyanisti. Ayrıca bu arkadaşın bir de hastalığı var.

Catherine: Full Body oyununun demosunda ne yazık ki pek de fazla içerik bulunmuyor. Demoda tek bir bölüm, tek bir zorluk seviyesi ve bolca ara sahne bulunuyor. Yine de bu bölüm ve ara sahne aracılığı ile oyunun neye benzeyeceğini anlayabiliyoruz. Tabii ki bu oyunun aslında tam sürümünü oynayabilmek mümkün; oyun sadece batıya yeni geliyor. Asya bölgelerinde bu oyun çok uzun zamandır piyasada. Yine de ben bu oyunun Asya sürümlerini oynamadım ve batı sürümü, benim için yeni bir oyun gibi görünüyor.

Catherine: Full Body, hikayesinin yanında bir bulmaca oyunu. Vincent, geceleri kabus görüyor ve bu kabustan kurtulabilmek için bir mekanda sürekli tepeye tırmanıp, kapıya ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de bloklardan oluşan bir yapıyı tırmanmaya çalışıyoruz. Bu noktada da hem temel oyunda bolca blok mekaniği karşımıza çıkıyor, hem de oynanışı değiştirebilecek farklı sistemler ve kullanılabilir ögeler sunuluyor. Demodaki bölüm pek zorlayıcı değildi ama devamı tahmin edebilmek kolay.

Tabii bu oyunun oynanış kısmı sadece bulmacalardan oluşmuyor. Karakterimiz, gününü Stray Sheep mekanında geçirirken kendisine gelen mesajlara cevap verebiliyor ve bu cevaplar hem karakterler ile olan ilişkileri etkiliyor, hem oyunun hikayesinin gidişatını etkiliyor, hem de karakterimizin içsel düşüncelerini etkiliyor. Tüm bu etkilerin oyuna ciddi anlamda katkısı oluyor. Yani, aslında ilgi çekici bir yapıt var karşımızda ama oynanışa ve sunuma genel olarak bakınca, bu ilgi çekicilik sönebiliyor.

Catherine: Full Body

Birçok şey, detaylarda saklı

Catherine: Full Body oyununun demosu hakkında birkaç şey daha söyleyip, ön inceleme yazımı sonlandırmak istiyorum. Söylemek istediğim şeylerden bir tanesi, karakterlerin tasarım olarak aslında ilgi çekici olması. Catherine evrenine çok fazla yabancı sayılmam ama karakterlerin de hepsini hatırladığımı söyleyemeyeceğim. Bu oyundaki karakterler, tasarım olarak gayet başarılı idi ama yüz tasarımı ile vücudun geri kalanında çok büyük bir fark vardı; yüz tasarımları berbattı.

Yüz tasarımları haricinde, oynanış sırasındaki animasyonların da çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Zaten çok da detaylı ve gerçekçi animasyonlar beklemek, bu oyuna haksızlık yapmak olurdu ama ben açıkçası animasyonların bir tık daha iyi bir hale getirileceğini düşünüyordum. Bu sebepten ötürü de açıkçası bu oyunun eğlence harici bir amaçla zor oynanabileceğini düşünüyorum. Tabii bu düşünceme, oyunun ilginç ilerleyişi ve kamera kesintileri de destek veriyor.

Öncelikle, oyunun ilerleyişine kötü demediğimi belirtmek istiyorum; sadece ilginç diyorum. Aynı şey kamera kesimleri için de geçerli. Ara sahnelerdeki sahneler çok ilginç ve beklenmedik anlarda kesilebiliyor. Bunların yanında, bu ilginçliğin aslında Catherine: Full Body oyununu farklı kıldığını da belirtmek isterim. Bu sayede, bahsetmiş olduğum bu oyun, herhangi bir yapıt olmaktan kurtuluyor ve bir benzersizlik ortaya çıkıyor bence.

Son olarak oyundaki seslendirmelerin, ses efektlerinin ve müziklerin de başarılı olduğunu söylemek isterim. Demo sürümünde aslında çok fazla müzik duyamıyoruz ama duyduğum kadarıyla ben oyundan memnun kaldım. Seslendirmeler, yani dublaj çalışmaları da bence gayet güzeldi. Tabii yine de ben bu oyunun orijinal seslendirmeleri ile oynanmasını tercih ederim. Oyunların orijinal dillerinde oynanması bana daha otantik geliyor ve otantiklikten de hoşlanıyorum.

Catherine: Full Body

Catherine: Full Body, şans vermek isteyebileceğiniz bir oyun olabilir

Catherine: Full Body, PlayStation 4 için 3 Eylül 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Eğer ön incelememi okuduktan sonra oyuna karşı bir merak yaşadıysanız, PlayStation Store aracılığı ile oyunun demo sürümünü indirmenizi de öneriyorum. Oyunun demosu zaten çok da büyük bir boyutta değil ve tabii ki ücretsiz. Benim anlattıklarımın yanına, oyunu bir de kendiniz denemelisiniz. Şayet, bazı şeyler anlatılmıyor ama yaşanıyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x