Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile incelemesi

Call of Duty: Mobile sağ olsun, bu klasik FPS serisi şimdi ceplerimize girdi.

Artık oyun dendiği zaman akıllara sadece PC ve konsol oyunları gelmiyor; ortada mobil cihazlar da yer alıyor. Activision da büyümekte olan bu mobil marketi değerlendirmek istedi ve ortaya Call of Duty: Mobile oyununu çıkarttı. Bu oyun serisinin Black Ops ve Modern Warfare evrenlerini tek bir oyunda toplayan mobil bir oyun var karşımızda ve kendisini şimdi incelemek istiyoruz.

Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile, klasik bir mobil oyunu gibi görünüyor

Call of Duty: Mobile oyununu açtığınız zaman karşınıza öncelikle bir antrenman bölümü çıkıyor. Simon “Ghost” Riley tarafından yönetilen bu antrenman bölümü bence oyunun temellerini gayet iyi anlatıyor ve oyunculara da kontrol tipi gibi önemli seçimler yaptırıyor. Bu noktada da kontrollerde hiçbir özelliğin bulunmadığını isterim. Karşımızda bir Call of Duty oyunu var ama kendisi klasik bir mobil oyun gibi.

Bu video oyununu kontrol edebilmek için öncelikle ekranın sol tarafını kullanarak hareket ediyoruz, sağ tarafını kullanarak ise etrafa bakabiliyoruz. Nişan almak, zıplamak ve yere yatmak için de dokunmaktik noktalar bulunuyor. Ayrıca, eğer bir düşmana 1 saniye kadar nişan alırsak, oyun bizim yerimize ateş etmeye başlıyor. Yani, siz sadece karakteri hareket ettirip, nişan alsanız, oyun sizin yerinize ateş ediyor.

Bu sırada, Call of Duty: Mobile oyununda Scorestreak özelliği de bulunuyor ve antrenman kısmında bu özellik de gösteriliyor. Tabii Scorestreak üzerinde herhangi özel olan bir şey bulunmuyor. Antrenman görevini bitirdikten sonra ise asıl oyun başlıyor. Tabii sözde asıl oyun başlıyor; Simon “Ghost” Riley bizim birkaç kez klasik çoklu oyunculu modu oynamamızı istiyor ama o modda botlar bulunuyor.

Simon “Ghost” Riley tarafından çoklu oyunculu moda yönlendirildiğimiz zaman ilk 5v5 şeklindeki karşılaşmamız, botlara karşı oluyor. Oyun, bunu hiçbir şekilde size belirtmiyor ama durumu anlamak oldukça kolay. Botların sayısı her geçen maçta biraz daha düşüyor ve en sonunda tamamen gerçek insanlara karşı oyunu deneyimleyebilmeye başlıyorsunuz. Botlara karşı en az 2 maç yapabiliyorsunuz.

Call of Duty: Mobile

Günlük hediyeler ve daha fazlası olmazsa, olmazdı

Biraz önce Call of Duty: Mobile oyununun klasik bir mobil oyun olduğunu sizlere söylemiştim. Bu söylemim, her mobil oyununda bulunan mikro ödemeler, ücretli paketler, günlük giriş ödülleri ve daha fazlası ile destekleniyor. Bu video oyununun, çok ağır bir şekilde parayı veren düdüğü çalar tipinde olduğunu düşünmüyorum ama kozmetik açıdan mikro ödemeler oldukça yoğun görünüyor.

Tüm bunlar, oyunun ana menüsünde karşınıza çıkıyor. Ana menüde seviye atladığınız zaman ne ödüller kazanabildiğinizi görebiliyorsunuz; reklamlar izleyerek mikro ödeme birimi kazanabiliyorsunuz; ücretli paketleri görebiliyorsunuz; sezonluk ödüllere bakıp, aktif olan etkinlikleri kontrol edebiliyorsunuz. Tüm bunların haricinde, klasik ayarlar ve envanter gibi sekmelerde ana menüde yer alıyor.

Eğer oyunu oynamak isterseniz de karşınıza 3 farklı oyun modu çıkıyor. Bu oyun modlarından ilki Çok Oyunculu, ikincisi ise 100 kişilik olan Battle Royale modu. Bu video oyununda üçüncü oyun modu da bulunuyor ve bu oyun modunun bir zombi deneyimi olduğu biliniyor ama bu deneyim henüz aktif değil ve güncellemeler aracılığı ile gelecekte aktif edilecek.

Bu menüler aracılığı ile mağazalara girip kozmetik yönden farklı görünen silahları, Battle Royale için farklı araç görünümlerini ve çok daha fazlasını satın alabiliyorsunuz. Battle Pass sekmesinde ise klasik bir Battle Pass sistemi, ücretli ve ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor. Teçhizat sekmesinde ise silahlarımızı özelleştirip, onlara seviye atlatabiliyoruz. Bu yönden Call of Duty: Mobile, güzel görünüyor.

Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile, birçok farklı oyun modu bulunduruyor

Hemen yukarıda sizlere bir Çok Oyunculu, bir de Battle Royale modunun olduğunu söyledim ve tahmin edebileceğiniz gibi Çok Oyunculu modu, kendi içerisinde de çeşitleniyor. Bu video oyununda şu an Frontline, Team Deathmatch, Gun Game ve Search & Destroy modları bulunuyor. Harita olarak da serinin ikonik haritalarından olan Nuketown, Crash ve çok daha fazlasını seçebiliyorsunuz.

Bu oyun modlarına girmeden önce Teçhizat sayfanıza da göz atmanızı öneririz; Ana Silah, İkinci Silah, Operatör Tipi, Operatör Yeteneği, Öldürücü Ekipman, Taktiksel Ekipman ve üç adet Perk boşluğu yer alıyor. Tüm bu boşluklar, yeni seviyelerle birlikte açılıyor. Yani bir anda bu kadar çok sekme ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yalnız, bu sekmelerden en önemlisi ise Ana Silah.

Ana Silah, oyunun %95’i boyunca kullanacağız silah ve kendisine biraz özen göstermeniz gerekiyor. Oyunda beş farklı Ana Silah tipi bulunuyor: Assault, Sniper, LMG, SMG ve Shotgun. Tüm bu kategorilerdeki silahlar için bolca ek parça, kamuflaj, seviye atlatma özelliği ve daha fazlası bulunuyor. Yan Silah kısmında ise Pistol, Melee ve Launcher kategorileri yer alıyor.

Call of Duty: Mobile oyununun temel özelliklerine ve oynanışına baktığımız zaman, karşımızda kesinlikle ortalama bir oyunun olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyun, bir mobil yapıt olduğu için tabii ki net bir video oyunu tadı vermiyor ama PC ve konsol gibi platformlarda Call of Duty oyunlarını deneyimleyemeyen oyuncular da en azından bu yapıtı deneyebilir ama bu yapıtta sadece klasik bir deneyim yer almıyor.

Call of Duty: Mobile

Battle Royale tarafında işler nasıl gidiyor?

Battle Royale, Call of Duty serisi ile pek de ilgili bir tür değil. Evet, Call of Duty: Black Ops IIII oyununda bir Battle Royale modu bulunuyordu ama bu bir ilkti. Şimdi ise Call of Duty: Mobile oyununda aynı oyun modu geri dönüyor. 100 kişilik olan bu Battle Royale modunu Solo, Duo veya Squad şeklinde oynayabiliyorsunuz. Yalnız bu oyun modunda karşınıza bolca bot da çıkabiliyor gibi görünüyor.

Aslında karşımızda klasik bir Battle Royale modu var: Paraşüt ile haritaya atlıyorsunuz, silah topluyorsunuz, düşmanları öldürüyorsunuz ve kazanıyorsunuz. FPP veya TPP olarak oynanabilecek olan bu oyun modu, Karakter Sınıfı sistemi ile bir farklılık oluşturmaya çalışıyor; bu oyun başlamadan önce bir Karakter Sınıfı seçebiliyorsunuz ve bu sınıflar, oyun deneyiminizi etkileyebiliyor.

Eğer Defender sınıfını seçerseniz, Transform Shield ve Reinforced özelliklerine kavuşuyorsunuz. Mechanic ise EMP Drone ve Engineer özellikleri ile geliyor. Oyunda ayrıca Scout, Medic, Ninja ve Clown sınıfları yer alıyor. Bu sınıflar arasından en ilgi çekeni de Clown; bu sınıf, zombileri kendi avantajına kullanabiliyor. Ayrıca bu oyun modunda takım arkadaşlarınızı, ölümden bile canlandırabiliyorsunuz.

Genel olarak baktığım zaman Battle Royale modunu da gayet ortalama olduğunu söyleyebilirim. Yani, ben mobil cihazlarda böylesine ağır oyunlar oynamaktan hoşlanan bir insan değilim. Bence mobil cihazlardaki oyunlar, günlük oyunlar olmalı. Bir insan, belki 10-20 dakikalığına meşgul edilmeli ve ardından bırakılmalı. Bu yüzden de Battle Royale modu da beni etkileyemedi.

Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile oyununa şans vermeli miyiz?

Call of Duty: Mobile oyununa baktığım zaman herhangi bir mobil oyunundan başka hiçbir şey göremiyorum. Call of Duty, benim eskiden beri çok sevdiğim bir seri ve Call of Duty: Modern Warfare için de şu sıralar oldukça heyecanlıyım ama bu mobil oyun, gerçekten ortalama bir mobil yapıt olmanın üstüne çıkamıyor. Bolca mikro ödeme ise tüm bunlara çok hoş bir ekstra oluyor.

Oyunu açtığınız an yüzünüze yapıştırılan onlarca farklı paket reklamı ve çok daha fazlası, Activision ekibinin bu oyunu sadece ama sadece para kazanmak amacı ile piyasaya sürdüğünü rahatlıkla gösteriyor. Tabii ki Activision gibi bir şirketin para kazanması gerekiyor ama bu para kazanılırken de oyunculara sunulan video oyununun biraz oyuncu dostu olması gerekiyor bence.

İnanılmaz basit seviyede bir oynanış, klasik mobil oyun zımbırtıları ve çok daha fazlası, Call of Duty: Mobile gibi bir oyuna bence yakışmadı. Ayrıca oyunda çok fazla botun bulunuyor olması da bence pek hoş bir durum değil; botlara karşı oynadığınız için anında oyundan sıkılabiliyorsunuz. Kontrolcü desteğinin de bu oyunda yer almıyor olması beni ayrıca üzen bir durum oldu.

Yani efendim, Call of Duty: Mobile oyununu direkt olarak sizlere öneremem. Eğer bir PC veya konsol sahibi iseniz gidin o cihazlarınızda farklı bir oyun üzerinde harcayın zamanınızı. Fakat yine de ben mobil cihazımda bir FPS oyunu oynamak istiyorum diyorsanız da bu video oyununu deneyimleyebilirsiniz. Yalnız, bunu yapacaksanız da beklentilerinizi minimumda tutmanızı öneriyorum.

Call of Duty: Mobile
Call of Duty: Mobile
Activision, Call of Duty markasını mobil markete soktu. Bu kesinlikle suç atılması gereken bir durum değil; mobil cihazlar için oluşturulmuş olan market, oldukça büyük ve çok daha kolay kazanç elde edilebilecek bir ortam. Belki de bu kolaylıktan ötürü olacak ki Call of Duty: Mobile, bizlere çok sıradan bir mobil oyun gibi göründü. O klasik Call of Duty serisine böyle bir mobil oyunu yakıştıramadık ama akıllı telefonlarda da gerçek bir Call of Duty deneyimi yaşattırabilen başka resmi yapıt da bulunmuyor tabii. Bu sebepten ötürü de oyuna belki bir şans vermek isteyebilirsiniz.
Olumlu
Temel oynanış gayet basit, herkes bu oyunu deneyimleyebilir.
Karakter, silah ve ekipman özelleştirmelerinin hoşluğu.
Oyunun temelinde ücretsiz olması ve Türkçe metin desteği bulundurması.
Olumsuz
Görsel tasarım ve çözünürlük benim için sınıfta kaldı.
Oyunu avcı rolüne bürüyen bir mikro ödeme yoğunluğu.
Gerçek oyuncuların arasına serpiştirilmiş olan botların fazlalığı.
5.9
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x