Son birkaç yıldır video oyunu dünyası, Beyond Good and Evil 2 yapıtının çalkantılı geliştirilme sürecini çevreleyen olumsuz raporlara ve söylentilere alıştı. 2020 senesinde, oyunun yönetmeni olan Michel Ancel, projeden ve oyun endüstrisinden tamamen ayrıldı ama projenin “süper iyi gittiğini” söyledi. Yönetmenin ayrılmasından bu yana iki yıl geçti ve Ubisoft şirketinde hala geliştirilmekte olan oyun hakkında resmi olarak fazla bir şey söylenmedi. Temmuz 2022 içerisinde, halka açıklanmaması koşuluyla, oyunun ekran ve video görüntülerini sağlayan iki kaynakla harici oyun testlerine başladığını Tom Henderson bildirmişti.

Tom Henderson, görüntülere baktığı zaman, oyunun Ubisoft şirketinin Aralık 2018 içerisinde paylaştığı görüntülerden çok daha eksik göründüğü, bu yüzden de tekrar elden geçirildiğini düşünüyor. Beyond Good and Evil 2 oyununda kendi karakterinizi yaratabildiğiniz ve karakterinizin etrafında tasarlamaya başlamak için ön ayarları kullanabileceğiniz anlaşılıyor. Görülen bir örnek, köpekbalığına benzeyen bir karakterdi ve diğeri de bir pandaydı. Bu karakterler, isteğinize göre tipik özelleştirme seçeneklerinize sahip olabilir. Kaynaklar, oyunun hala “yıllarca uzakta” olduğunu ve “yönden yoksun” olduğunu söylerken, başka bir kaynak “oynarken ne yaptığım hakkında hiçbir fikirleri olmadığını” söylüyor.

Beyond Good and Evil 2

Sarah Arellano, kısa bir süre önce Beyond Good and Evil 2 oyununun baş yazarı olduğunu açıklamıştı ve bu da oyunun hala yazılacak bir hikayesi olduğunu ima ediyor. Bu kişi daha önce World of Warcraft içerisindeki anlatı tasarımcısı olarak çalıştı. Tom Henderson kişisine göre, bu video oyununun muhtemelen birkaç yıl daha uzakta olduğu çok açık. Yine de bu oyunu 15 yıldır bekliyorsanız, bu o kadar uzun değil. Ubisoft şirketinin Eylül 2022 içerisinde yeni bir etkinliği sergilemesi planlanıyor, ancak etkinliğin bu oyunu içerip, içermeyeceği belli değil.

Serinin ilk oyunu olan Beyond Good and Evil; hem eleştirmenlerden, hem de oyunculardan genellikle olumlu eleştiriler aldı. Oyunun iyi karşılanan özelliklerinden biri grafikleriydi ve ekibin geçmiş nesil konsol donanımıyla sınırlı hissetmesi mümkün. Oyun kendi başına ticari bir başarı olmasa da, birçok ödülde adaylık aldı ve bunların bazılarını da kazandı. Ubisoft şirketinin devam oyunu için çok sayıda yüksek beklenti var, ancak stüdyonun mükemmel bir ikinci oyun sunması için fırında birkaç yıl daha geçmesi gerekebilir.