Son zamanların tartışmalı konularından video oyunları içi harcanan gerçek parayla ilgili sorunlarda farlı boyutlara geliyoruz. Hükumetler mikro ödemeler konusunda adımlar atarken, video oyunları geliştiricileri de durumları kendi açılarından değerlendirmeyi sürdürüyor. Son olarak Belçika ve Hollanda hükumetleri; video oyunlarında gerçek parayla satın alınan ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren paketlerin, kumar statüsünde ve yasa dışı olduğu yönünde kararlar almıştı. Bu kararlar kapsamında FIFA Ultimate Team modu da etkileniyordu ve EA cephesinden savunma niteliğinde yanıtlar geldi.

Belçika ve Hollanda, FIFA Ultimate Team içeriklerini kumar olarak nitelendirecek

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EA şirketinin CEO’su Andrew Wilson; bünyelerindeki FIFA Ultimate Team moduna ait ganimet kutusu sistemini savundu. Bu sistemin, kesinlikle kollu kumar makineleriyle aynı statüye girmediğini belirten Andrew Wilson, FIFA oyunlarındaki mikro ödeme sistemlerini, aynı şekilde devam ettireceklerini bildirdi. Oyuncuları düşündüklerini ifade eden yönetici; mikro ödeme sistemlerini, şeffaf, eğlenceli, adil ve dengeli bir şekilde nasıl sunulacağını sürekli olarak düşündüklerini sözlerine ekledi.

FIFA Ultimate Team oyununun kazançları göz kamaştırıyor

EA şirketinin CEO’su Andrew Wilson’a göre; kullandıkları ganimet kutusu içeriklerinin, kumar olarak görülmemesi için iki büyük neden mevcut. Bunlardan birincisi; FIFA Ultimate Team ücretli paketlerinin, her zaman belirli sayıda öge sunması, yani verilen içeriklerin önceden oyuncuya açıklanması. İkincisiyse; gerçek dünya parası ve sanal para birimlerinin değişiminin sağlanmamasıydı. Bu şekilde, oyun içeriğindeki ögelerin, gerçek dünyada maddi anlamda bir değerinin olmadığının altı çizildi. Bilindiği üzere FIFA serilerinde; gerçek parayla, oyun içi para birimi satın alınmakta ve bu parayla sadece sürpriz paket açılımı yapılmaktadır. Oyuncu pazarından futbolcu satın almak için, oyundaki başarı puanları kullanılabilir.

Öte yandan, EA cephesinden; FIFA, Madden NFL, NHL ve NBA Live gibi markaların, Ultimate Team modlarının, piyasadaki mikro ödeme alanında, en büyük canlı para akışının sağlandığı alanlar olduğu bilgisi doğrulandı. Bu modlar, EA şirketine;  video oyunları satışlarından daha fazla gelir katkısı sağlıyor. Şirketin son çeyrekteki gelirinin 1,25 milyar dolara çıkmasının sebebinin de Ultimate Team modlarından gelen mikro ödeme kazançları olduğu görülüyor. Çünkü EA şirketi, bu zaman diliminde hiçbir yeni video oyunu piyasaya sürmedi. Uzun lafın kısası, böylesine karlı bir yapının, EA tarafından terk edileceği ihtimali görünmüyor.

Etiketler: