Battlefield 2042 oyununun açık betasındaki en büyük problemlerden biri botlardı

Bu arada, Battlefield 2042 oyununun açık beta versiyonun 1-2 aylık olduğu da öğrenildi.

Şu sıralar Battlefield 2042 oyununun açık beta versiyonu herkes tarafından denenebiliyor. Eğer bu oyunu yeni nesil konsollarda oynuyorsanız, lobilerin alabileceği oyuncu sayısı 128 oluyor. Bu durumda, eğer çevrenizde yeteri kadar oyuncu yoksa, lobilerin bir kısmı botlar ile dolduruluyor. Bu bilgiyi zaten EA ve DICE, daha önceden vermişti. Şimdi ise oyuncular, botlarla olan oyuncu eşleştirme sistemini denedikten sonra, sistemin anlatıldığından çok daha problemli olduğunu gördü. Bazı oyuncular, açık beta sürecinde tamamen botlardan oluşan lobilere düştü, bazen karşı takımda sadece 1-2 kişi gerçek oyuncuydu, bazen botlar inanılmaz zekiydi, bazen ise inanılmaz salaktı.

Battlefield 2042

Twitter ve Reddit gibi platformlardan oyuncuların yaptığı paylaşımlara göre bazı botlar, oldukça güçlü bir şekilde sizi vurabiliyor. Bu botların vuruşları, sadece birkaç mermide sizi öldürebiliyor ve sizin o saldırılara cevap verecek bir vaktiniz bile olmuyor. Bazen ise botlar, sizinle savaşmayı reddediyor ve sizin, onları öldürmenizi bekliyor. Tank kullanan botlar ise ne yapacağını pek bilemiyor. EA ve DICE, tahmin ediyoruz ki farklı şekillerde hareket eden bot sistemlerine sahip ve bu sistemin iki ucu da biraz ekstrem seviyede. Yani, size hiçbir şekilde karşılık vermeyen botlar ile 1-2 mermide sizi öldürebilen botlar, biraz fazla salak ve zeki gibi görünüyor.

Tabii ki oyuncuların Battlefield 2042 oyununun beta versiyonunu oynadığını unutmamamız gerekiyor. DICE tarafından daha önceden yapılan açıklamalara göre oyunun açık beta sürümünün en az 1-2 aylık. Geliştirici ekip, bu sürümün üzerine bolca iyileştirme yaptı ve oyunculardan gelen geri bildirim ile de iyileştirmeler yapılmaya devam edilecek. Tabii bu iyileştirmelerin arasında botlarla alakalı şeyler var mı, bilemiyoruz ama oyunculardan gelen geri bildirimler ışığında mutlaka botlara da değinilecektir. Sonuçta, bu tip özellikleri gerçek oyuncuların geri bildirimleri ile ayarlamak en mantıklı yol olacaktır. Beta gibi sürümlerin amacı da zaten geri bildirim almak.

Tüm bunların haricinde, Battlefield 2042 oyunu ön siparişe ilk açıldığı zaman standart sürüm, iki nesil için de ayrı ayrı satılıyordu. Şimdi ise EA, bu durumu basitleştirmek adına tek bir standart sürüm oluşturdu ve bu sürümün içine oyunun iki nesil versiyonunu da koydu. Yani, şimdi bu oyunun standart sürümünü satın alırsanız, oyunun hem eski nesil, hem de yeni nesil versiyonuna sahip olabileceksiniz. Eskiden durum böyle değildi. Bu sayede, oyunun ön sipariş tablosu biraz daha sakinlemiş oldu. Bu tip durumlarda kafası karışan oyuncular için de daha basit bir çözüm sunulmuş oldu. Peki, atılan bu adım hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?