ASUS, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti ve NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti isimli ekran kartlarını temel alan yepyeni serilerini duyurdu. NVIDIA Ampere mimarisinden gücünü alan NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti; ışın izleme, NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex ve NVIDIA Broadcast gibi beğenilen özelliklerle, performansta olağanüstü artış sağlıyor ve gerçekçi görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Ekran kartlarındaki ekstra bellek de en popüler tasarım uygulamalarını yüksek hızla kullanma imkânı veriyor. Rekabetin yoğun olduğu orta sınıfta ise NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti kartının daha fazla sayıda CUDA, RT ve Tensor çekirdekleri orta seviye sistemlere can veriyor.

Bu yeni ve daha güçlü ekran kartlarından yararlanan ASUS; yüksek saat hızlarına, düşük sıcaklık ve fısıltı düzeyinde gürültüyle ulaşabilen özel tasarımlar hazırladı. Hibrit soğutma tasarımına sahip ilk NVIDIA GeForce RTX 30 serisi modeli olan ROG Strix LC GeForce RTX 3080 Ti, inanılmaz bir performans potansiyeli taşıyor. NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti ve NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti modellerinin ASUS ROG Strix ve ASUS TUF Gaming sürümleri ise hava soğutmaya farklı açılardan yaklaşıyor. Bu ekran kartlarının tamamının tüm gerekli detayları ise haberimizin devamında sizleri bekliyor.

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

ASUS ROG Strix LC GeForce RTX 3080 Ti

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti kartının tüm potansiyelini açığa çıkarmak için sıvı soğutma kullanıldı. Kartın hız odaklı stili, açılı ön kısım ve yüzeyde göz alıcı hatlar boyunca parlayan adreslenebilir RGB ışıklandırmalarla hemen dikkat çekiyor. Bu sefer, soğutma bölümünü koruyan kısımda daha sade bir metalik yapı tercih ettik. Karakteristik siber metin tasarımımız yerine diğer donanımlarının renkli ışıkları ve farklı desenleriyle entegre olmaya hazır sade bir stil kullandık. Ayrıca fanı ve soğutucu borularının üzerindeki aşınma önleyici ağlarda bulunan aydınlatma kablolarını da kaplayarak daha şık bir görünüm elde edildi.

Ön kısmın altında yer alan tam boy su soğutma bloğu; üründe ve GDDR6X belleklerde oluşan ısıyı kasanın içine vermek yerine sıvı soğutma döngüsüne iletiyor. Soğutucu sıvı son derece uzun 600 mm borulardan geçerek 240 mm radyatöre ulaşıyor. Bu uzun borular ve 240 mm radyatörün birçok kasaya uyan yapısı sayesinde kullanıcılar ASUS ROG Strix LC GeForce RTX 3080 Ti kartının en büyük kasalara bile güvenle yerleştirebiliyor. Bu yapı, sistem toplayanlara ekran kartlarının ihtiyacına en uygun hava akış yolunu belirleme fırsatı da veriyor. Radyatör kasanın üst kısmına da monte edilebiliyor. Böylece oluşan ısı kasanın içine hiç girmiyor.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 3080 Ti ve ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070 Ti

ASUS ROG Strix GeForce RTX 3080 Ti ve ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070 Ti, hava soğutma alanında geliştirilen en son yeniliklerin tümünü içeriyor. 2,9 yuva yer kaplayan devasa soğutma bloğu; dikkat çekici açılara ve sol kenarında uzanan ta boy adreslenebilir RGB ışıklandırma dizisine sahip ön koruma parçasıyla sarılı. Tüm bu unsurlar yeni fakat markanın ürünü olduğu hemen anlaşılan bir tasarım oluşturuyor. Bu yeni tasarımda metalik tam boy bir arka plaka da bulunuyor. Zıt dokular ve tek renkli sade gölgelerin sardığı bu son derece işlevsel arka plaka, ısınan havayı kasanın doğal hava akış yoluna iletmesi için bir soğutma açıklığına sahip.

En yeni eksen teknolojisi tasarımını kullanan üç adet fan farklı yönlerde dönerek, yüzey alanı geniş kanatçıkların arasına kesintisiz hava akışı sağlıyor. Çok sayıda kanada sahip olan fanlar hem statik basıncı, hem de toplam hava akışını gürültüyü istenmeyen seviyeye getirmeden artırabiliyor. Dıştaki fanların çentikli bariyer halkaları ve ortadaki fanın sağlam bariyer halkası türbülansı kontrol altına alıyor ve soğutucu havanın soğutma bloğundaki en sıcak yerlere sürekli iletilmesini sağlıyor. Böylece düşük sıcaklık ve yüksek performans elde ediliyor. Kart boştayken fanlar 0 dB moduna geçerek sistemin gürültü seviyesinin minimuma inmesine yardımcı oluyor.

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 Ti ve NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 Ti ve NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti, gösterişten uzak sistemler kurmak isteyenler için mükemmel birer tercih. Her iki kart da son derece sade yeni bir tasarıma sahip. Siyah, fırçalanmış alüminyum soğutma koruması, 2,7 yuva yer kaplayan soğutma bloğunu kaplıyor. Bu blok ise başarısı kanıtlanmış eksen teknolojisi tasarımıyla üretilen üç adet fanla soğutuluyor. ASUS ROG Strix modellerinde olduğu gibi, ASUS TUF Gaming serisi de sistem boştayken sessiz çalışma için fanları tamamen durdurabiliyor. Tam boy alüminyum arka plakanın ön kısmında bir soğutma açıklığı bulunuyor.

ASUS TUF Gaming serisi yalnızca dışarıdan bakıldığında sağlam değil. Tüm seride yararlanılan Auto-Extreme üretim teknolojisi sayesinde, bileşenler insan müdahalesi olmadan yerlerine hassas bir şekilde lehimleniyor. Bu da üretim kalitesini ve güvenilirliği artırıyor. Güç dağıtımı alt sistemindeki son derece sağlam kapasitörler zorlu koşullar alında uzun süre dayanacak şekilde seçildi. Fabrikada yapılan 144 saatlik testler sayesinde her kartın sisteme takılır takılmaz yüksek performans göstereceğinden emin olundu. Bu sayede de oyuncuların karşısına en kaliteli ekran kartları sunulmaya çalışıldı.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster