Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.
ASUS ROG Strix G531GU

ASUS ROG Strix G531GU incelemesi

Oyuncuların tam ihtiyacı olan bir ürün mü?

ASUS, oyunculara yönelik dizüstü bilgisayarlarının arasına bir yenisini daha ekledi. Bu bilgisayar ise ASUS ROG Strix G531GU idi. Ülkemizde 10 bin TL gibi bir fiyat etiketine sahip olsa da aslında bu cihaz, oyuncu bilgisayarlarının giriş seviyesi ile orta seviyesi arasında yer alan ürünlerden biri. Bizce, gayet başarılı bir ürün var karşımızda ve bunun nedenlerine de dilerseniz inceleme yazımızda değinelim.

ASUS ROG Strix G531GU

ASUS ROG Strix G531GU, farklı ama hoş bir görünüme sahip

Öncelikle, incelemekte olduğumuz bu bilgisayarın dış görünümünden bahsetmek istiyoruz. Bana soracak olursanız, cihazın tasarımı farklı ama hoş bir yapıda. Öncelikle, ekran ile klavyenin arasında önemli bir boşluk bulunuyor. Ayrıca, genel olarak tuşlarda ve ekranda da asimetrik dokunuşlar yer alıyor. Genel olarak cihazın rengi de siyah değil, hafifi griye dönük, koyu bir renk kullanılmış.

Cihazın tasarımında bolca kullanılmamış alan bulunuyor ve bu alanlar bence hoş görünüyor. Zaten, o alanlar sadece görünür seviyede kullanılmamış. Yoksa alt tarafta ne gibi parçaların olduğunu biliyoruz. Tasarımda hoşuma gitmeyen tek şey, cihazın W, A, S ve D tuşlarının kemik renginde hazırlanmış olması. Şimdi, tabii ki bir oyuncu bilgisayarında bu tuşlar ön plana çıkmalı ama böyle de olmamalıydı.

ASUS ROG Strix G531GU, tahmin edebileceğiniz gibi bir ışıklandırma yapısına da sahip. Işıklandırmalar, hem klavyenin altında yer alıyor, hem de cihazın altında. Tuşlardaki ışıklandırmalar, her tuş için ayrı ayrı işlerken, cihazın altında tek bir sıra ile oluşturulmuş ışık barı bulunuyor. Böylece, cihazın sadece üstünden değil, altından da bir ışık alıyorsunuz. Bu ışıklar, tabii ki uygulama aracılığı ile değişebiliyor.

Tuşlar ise gayet hoş bir tasarıma sahip ve genel anlamda da büyük. Yalnız, klavyedeki yön okları ciddi anlamda küçük bir yapıya sahip ve bu beni ciddi anlamda rahatsız etti. Ben, büyük bir ele sahibim ve yön okları ile oynanabilen oyunları oynamakta gerçekten zorlandım. Ayrıca bu klavyenin üzerinde herhangi bir numara takımı da bulunmuyor. Numara takımı, istenildiği zaman dokunmatik alanda oluşuyor.

ASUS ROG Strix G531GU

Biraz da yazılımdan ve girişlerden bahsedelim

ASUS ROG Strix G531GU, bir oyuncu bilgisayarı. Oyuncuların, bir bilgisayardan birçok farklı isteği olabiliyor. Mesela, biraz önce bahsetmiş olduğumuz ışıklandırmalar ile oynamak isteyebilirsiniz; bilgisayarın modunu değiştirmek isteyebilirsiniz; fanların hızını, işlemcinin veya ekran kartının ne durumda olduğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. İşte bu noktada da karşımıza Armoury Crate çıkıyor.

Armoury Crate, klavye üzerinden tek bir tuşa basarak açılabilen bir uygulama. Bu uygulama aracılığı ile bilgisayarınızda nelerin olup bittiğini görebiliyorsunuz. Ne kadar boş alanınız kalmış, bilgisayarınızın sıcaklığı ne durumda, yukarıda saymış olduğum her şey ve çok daha fazlası, Armoury Crate ile kontrol edilebiliyor. Armoury Crate, bir oyuncunun ihtiyacı olan her şeyi, içerisinde bulunduruyor.

Şimdi ise sırada girişler var. Cihazın üzerinde toplamda 4 adet USB girişi var. Bunlardan 2 tanesi standart giriş; diğer iki tanesi ise 3.1 Type-C ve 3.1 USB girişi olarak geçiyor. Ayrıca cihazın üzerinde LAN ve HDMI gibi diğer klasik girişler ve çıkışlar da yer alıyor. Yalnız, bu girişler cihazın sadece sol tarafında ve arkasında bulunuyor. Sağ tarafta herhangi bir giriş yok ve bu da rahatsız edici olabilir.

Tüm bunların haricinde, güç kablosunun ince tarafının kısa tutulması da beni rahatsız etti. Şu anda bu cihazın adaptörü, benim masamın üzerinde duruyor; kablo o kadar kısa ki yerde durabilmesi imkansız. Eğer bu adaptörü masadan alacak olursam, havada asılı kalıyor ve kimse böylesine büyük ve ağır bir adaptörü havada asılı bırakmak istemez. Bu durum beni ciddi anlamda rahatsız etti.

ASUS ROG Strix G531GU

ASUS ROG Strix G531GU, güçlü bir donanıma sahip

Yazımın başında ASUS ROG Strix G531GU cihazının aslında giriş seviyesinde olduğunu söyledim. Cihaz gerçekten de o seviyede ama kesinlikle o seviyenin yüksek sıralarında. Cihazın içerisinde işlemci olarak Intel Core i7-9750H bulunuyor. 2.6 GHz değerlerinde çalışan ve 16 çekirdek olan bu işlemci, 16 GB gibi büyük bir RAM değeri ile de destekleniyor. Ayrıca cihazda DirectX 12 desteği de mevcut.

Konu, görüntü olduğunda ise karşımıza öncelikle entegre bir ekran kartı olan Intel UHD Graphics 630 çıkıyor. Cihazın içinde tabii ki çok daha güçlü bir ekran kartı olan NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti de bulunuyor. Giriş ve orta seviye için bence gayet güçlü bir ekran kartı olan NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti; 15.6 inç büyüklüğündeki, 1080p çözünürlükteki, 120 Hz değerindeki ekrana görüntü veriyor.

Şimdi, ekran kartı gayet hoş. Giriş seviyesi için de 1080p yeterli. Hatta ekranın IPS oluşu ve 120 Hz değerinde çalışması bence gayet güzel bir durum ama 15.6 inç büyüklük, benim için her zaman problem olacaktır. İster giriş seviyesi olsun, ister gerçek bir oyun bilgisayarı olsun… Ben bugüne kadar 15.6 inçlik ekranlardan gerçekten nefret ettim ve bu cihazın da en büyük eksisi, benim için bu oldu.

Bu sırada, Windows 10 tarafından ekran ölçeklemesinin %125 olarak öneriliyor olması da ayrı bir durum. Ekranın yapılış durumundan ötürü işletim sistemi, cihaza %100 ölçeklemede bakılmasını önermiyor. Bu durumda, bilgisayar gerçekten küçük görüntüler sunuyor ama ölçekleme %125 olarak ayarlandığı zaman da çok büyük ve bulanık görüntüler ile karşılaşıyoruz. Bu da büyük bir eksi benimi için.

ASUS ROG Strix G531GU

NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti donanımına daha yakından bakalım

NVIDIA GeForce GTX 1660, ortalama bir ekran kartı idi ama NVIDIA GeForce GTX 1660 ile NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti arasında ciddi anlamda büyük bir fark bulunuyor. Genel anlamda, bu ekran kartını kullanırken, en yüksek ayarlarda 60 FPS alabilmek çoğu zaman mümkün değil ama 30 FPS kesinlikle garanti. Eğer grafik ayarlarını en yüksekten, yükseğe getirirseniz de 60 FPS garantilenebiliyor.

Tabii bu demiş olduğum şey, oyundan oyuna değişiklik gösterebiliyor. Ben bu cihazı, oldukça klasik ve yer yer yeni oyunlar ile test ettim. Test ettiğim oyunlar ise Grand Theft Auto V, The Witcher 3: Wild Hunt, Final Fantasy XV, Battlefield 1, Battlefield V, Far Cry 5, Far Cry: New Dawn, PlayerUnknowns Battlegrounds, PlayerUnknowns Battlegrounds Lite, Forza Horizon 4 ve Tom Clancy’s The Division 2 idi.

Şimdi, tüm oyunları en yüksek ayarlara, 1080p çözünürlükte getirdiğim zaman eski oyunlarda 60 FPS ve üstü performans aldım. Daha yeni oyunlarda ise optimizasyona göre bu durum değişti. Oyunlardan aldığım her performansı hemen aşağıda listeleyeceğim, hiç merak etmeyin ama bunu yapmadan önce cihazın performansı hakkında genel bir yorum yapmak da istiyorum.

ASUS ROG Strix G531GU, giriş seviyesinde olmasına rağmen gayet başarılı bir bilgisayar. Bu başarının en büyük kaynağı da RAM, VRAM ve tabii ki NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Açıkçası bu video oyunu, günümüzün oyunları ile gayet başarılı ama tabii ki gelecekte Cyberpunk 2077 gibi video oyunları çıktığı zaman, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti muhtemelen en yüksek ayarlarda dayanamayacaktır.

 • Grand Theft Auto V – 75-80 FPS
 • The Witcher 3: Wild Hunt – 80-85 FPS
 • Final Fantasy XV – 70-75 FPS
 • Battlefield 1 – 100 FPS
 • Battlefield V – 70 FPS
 • Far Cry 5 – 90 FPS
 • Far Cry: New Dawn – 90 FPS
 • PlayerUnknowns Battlegrounds – 120 FPS
 • PlayerUnknowns Battlegrounds Lite – 120 FPS
 • Forza Horizon 4 – 90 FPS
 • Tom Clancy’s The Division 2 – 60 FPS
 • Tropico 6 – 100 FPS
 • Planet Coaster – 70 FPS
 • Total War: Three Kingdoms – 50 FPS
 • Assassins Creed Odyssey – 40 FPS
 • Metro Exodus – 40 FPS
ASUS ROG Strix G531GU

ASUS ROG Strix G531GU, SSD ile de etkiliyor

ASUS ROG Strix G531GU cihazının içerisinde dikkat çekici bir SSD bulunuyor. Bu SSD, Western Digital PC SN520 olarak geçiyor. Bu noktada büyük bir problem bulunuyor ki SSD inanılmaz hızlı olsa da, inanılmaz kaliteli olsa da ve deneyimi inanılmaz güzel olsa da kendisi sadece 256 GB ve günümüzdeki video oyunları 100 GB büyüklüğe ulaşırken, bu alan inanılmaz dar.

Cihazın içerisinde 1 TB büyüklüğünde bir de HDD bulunuyor ama cihazın içerisinde kaliteli ve başarılı bir SSD varken, HDD hakkında olumlu yorum yapabilmek gerçekten zor. Bu noktada cihazın batarya ömrüne de kısaca değinmek istiyorum. Eğer aktif bir şekilde video izleyecek olursanız, cihazın şarjı 5 saat gibi bir sürede bitebiliyor. Tabii bu bir oyuncu bilgisayarı, şarj takılı olmadan niye kullanasınız ki?

Peki, böylesine bir bilgisayara, ülkemizde 11 bin TL gibi bir ücret ödenir mi? Google üzerinden şöyle bir arama yaptığımız zaman bu ürünün birkaç yerde satıldığını görüyoruz ve ürünün tam fiyatı da en ucuz 11.099.00 TL olarak görünüyor. Fiyat, her ne kadar günümüzde oldukça yüksek olsa da piyasada bu fiyata, daha iyi bir ürünün olmadığını da gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Tabii, şu durumda bu bilgisayarı satın alacak olursanız, 11 bin TL’lik bir harcama ile kalacağınızı düşünmüyorum; cihazın gerçekten, en azından bir 256 GB kadar bir SSD cihazına daha ihtiyacı var. Ayrıca, güç kablosunu da daha uzun bir hali ile de değiştirmek isteyebilirsiniz. Artın, geriye kalan hesabı siz yapabilirsiniz efendim. Bizce, fiyat konusunda da ASUS ROG Strix G531GU gayet başarılı.

ASUS ROG Strix G531GU

Bu bilgisayarı almalı mıyız?

Günümüzde bilgisayarlar ciddi anlamda pahalı. Özellikle de konu, oyuncu bilgisayarı olduğu zaman fiyatlar daha da uçuyor. Bu noktada ASUS gibi şirketlerin ellerinden çok bir şey gelmiyor. Sonuçta, fiyatların böyle olmasının sebebi onlar değil. Bu yüzden de bu cihazın 11 bin TL’lik fiyat etiketi, mecburen uygun görünüyor. Biraz önce de dediğimiz gibi bu cihaz, bu fiyata alabileceğinizin en iyisi.

Fiyat bir yana, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti ve Intel Core i7-9750H ile sunulan performans da gayet güzel. Zaten sizlere bazı oyunların performansını da yukarılarda belirtmiştim. Bu bilgisayarın günümüzde ve bir süre boyunca da gelecekte açamayacağı hiçbir video oyunu yok. Günümüzün oyunları garanti olarak 30 FPS, optimizasyona göre de sabit olarak 60 FPS verebiliyor

Konu, birkaç sene öncesinin oyunlarına gelecek olursa da bu bilgisayarın 120 Hz değerindeki IPS ekranı ile 120 FPS değerlerine kadar çıkabilen deneyimler yaşayabilmeniz bile mümkün. Yani, hedefinizde Cyberpunk 2077 gibi güçlü ve yeni video oyunlarını en yüksek ayarlarda oynamak yoksa, bu bilgisayar sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak demektir.

Evet, cihazın en azından benim için birkaç önemli problemi bulunuyor ama genel olarak bu cihazda, görsel anlamda ve dış donanımların kullanımı konusunda herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Son olarak belirtmek istiyorum ki eğer kendinize hoş bir oyuncu bilgisayarı arıyorsanız ve o bilgisayarın kaliteli olmasını istiyorsanız, ASUS ROG Strix G531GU sizi bekliyor.

ASUS ROG Strix G531GU, 11 bin TL'lik fiyat etiketi ile bazı oyuncuları korkutabilir fakat piyasada böyle bir fiyata, daha iyi bir dizüstü oyuncu bilgisayarı bulabileceğinizi hiç düşünmüyoruz. ASUS markasının teknolojileri, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti ve Intel Core i7-9750H, bu cihazın içerisinde harikalar yaratıyor. Bu bilgisayar; hem geçmişin, hem de günümüzün oyunlarını rahatlıkla, en yüksek grafik ayarlarında gayet başarılı bir şekilde oynatabiliyor.
Olumlu
Dış görünümün, renklerdirmeler ve asimetrik dokunuşlar ile hoş olması.
Ekran kartının ve işlemcinin başarılı bir performans sunuyor olması.
Ekranın IPS tasarım ile 120 Hz değerinde çalışıyor olması.
Olumsuz
SSD başarılı olsa da kendisi ile küçük bir alan sunuluyor olması.
Stok kabloların kısa olması ve sağ tarafta USB girişi bulunmaması.
Thunderbolt desteğinin eksikliğinin hissediliyor olması.
9
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir