Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.
ASUS ROG Delta Core

ASUS ROG Delta Core incelemesi

PC, oyun konsolları ve mobil platformlarda kullanılabilen, kullanıcısını düşünen bir oyuncu kulaklığını sizler için inceledik.

Geçtiğimiz günlerde sizlere çok özel bir oyuncu kulaklığı olan ASUS ROG Delta ürünün incelemesini sunmuştuk. Şimdi ise bu ürünün kardeşi diye tanımlayabileceğimiz, tasarım olarak pek çok noktasında benzerlik gösteren fakat kendine has bazı özellikler de barındıran ASUS ROG Delta Core modelini masaya yatıracağız. PC ile birlikte tüm oyun konsollarında uyumluluk gösteren bu ürünün ilginizi çekeceğinizi düşünüyoruz. Sizler de hazırsanız, video oyunlarının keyfini birkaç kat daha arttırabilecek bir oyuncu kulaklığının incelemesine başlayalım diyoruz.

ASUS ROG Delta Core

ASUS ROG Delta Core ile neredeyse her platforma bağlanmak mümkün

Giriş kısmında belirttiğimiz gibi karşımızda, ASUS ROG Delta ile adeta ikiz kardeş olan bir oyuncu kulaklığı bulunuyor. Aralarında, görüntü anlamındaki en büyük farkın RGB LED aydınlatmalar olduğunu söyleyebiliriz. Oyunculara farklı bir hava veren ve renk değiştirebilen RGB LED aydınlatmalar, ASUS ROG Delta Core isimli modelde mevcut değiller. Haliyle bir renk ayarı düğmesi de incelemekte olduğumuz bu modelde bulunmuyor.

Bununla birlikte benzer kulağa oturan üçgen tasarımı bu üründe görebiliyoruz. Benzer kaliteli malzemeyle birlikte iki farklı kulaklık yastığı kullanılan ASUS ROG Delta Core, kullanım tercihine göre oyuncu konforunu ön plana çıkarıyor. Kulaklık yastıklarından bir tanesi; ROG Hybrit ismiyle, daha uzun süreli video oyunları deneyimi sunmak adına geliştirilmiş durumda. Hava geçirebilen bu model 2,5 cm derinliğiyle, terleme gibi durumların önüne geçerken nispeten dışarıdan sesleri geçirebiliyor.

Diğer kulaklık yastığı ise 1,9 cm kulaklık derinliği bulunan Protein Leather isimli model olarak karşımıza çıkıyor. Dış sesleri, video oyunu sırasında neredeyse hiç duymadığımız Protein Leather kulaklık yastıklarının, özellikle uzun süreli oyun deneyimlerinde ve sıcak havalarda bir miktar kulağı sıktığını ve terlettiğini söyleyebiliriz. Oyuncuların konforuna ve tercihine göre her iki kulaklık yastığı modelinin de kendi alanında oldukça başarılı sonuçlar çıkarttığı yorumunu yaparak inceleme yazımızı sürdürelim.

ASUS ROG Delta Core

Siyah ve grinin dansını izliyoruz

ASUS ROG Delta Core modeli ile incelemesini yayımladığımız bir önceki model olan ASUS ROG Delta arasındaki en bariz farklardan bir tanesinin de bağlantı kısmında ortaya çıktığını belirtmek isteriz. İncelediğimiz bu modelde 3,5 mm jak çıkışı bulunuyor. Örgü desenli olan şık bir kablonun kullanıldığı bu çıkış sayesinde PC başta olmak üzere; PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve uygun olan akıllı telefonlarda bu ürünü rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Cihazla entegre biçimde gelen 1,5 metrelik kabloya ek olarak 1 metrelik de ek kablonun ürün kutusundan çıktığı bilgisini verelim. Toplamda 2,5 metrelik bir uzaklıktan, bu kulaklık rahatlıkla kullanılabilmekte. Deneyimlerimizi PC, PlayStation 4 ve Nintendo Switch üzerinden gerçekleştirmiş olduğumuzu da bir kenara yazalım. Tabii ki USB girişlerine yer yer ihtiyaç duyulsa da Jak girişinin hemen her platformda bulunuyor olması, doğrudan monitörlere takılabilmesi gibi artıları mevcut.

Öte yandan, daha önce incelediğimiz ASUS ROG Delta modelinde yer alan önemli bir teknolojinin, incelemekte olduğumuz modelde bulunmadığını söylemeden geçmeyelim. İncelemekte olduğumuz ASUS ROG Delta Core, Hi-fi ESS 9218 Quad DAC teknolojisini desteklemiyor. Bu teknolojinin desteklenmemesi ses kalitesi anlamında çok büyük bir sorun oluşturmasa da teknolojinin getirdiği kalitenin, bu kulaklıkta bulunmayışının eksikliğinin hissedilir olduğunu söylemeliyiz. Bununla birlikte bu modelin de özel bir ses verme kabiliyetine sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim ve bir sonraki bölümde bu özelliklerden bahsedelim.

ASUS ROG Delta Core

Ses sinyali saptırma teknolojisi ile farklı bir deneyim yaşanabilir

ASUS ROG Delta Core ile birlikte yeni geliştirilen ses sinyali saptırma teknolojisi sayesinde daha saf ve daha net seslerin oluşması sağlanıyor. Yüksek, orta ve düşük frekanslı seslerin geçişinde bozulmalara sıklıkla rastlanır. Dairesel bir duvar vasıtasıyla frekans aralıkları arasındaki bozulmaları engelleyen bu teknolojinin gayet başarılı bir biçimde uygulandığını deneyimledik. Özellikle Battlefield V isimli video oyunundaki ses çeşitliliği sayesinde bu teknolojinin gayet başarılı bir biçimde işlediğine şahit olduğumuzu söyleyelim.  

İncelediğimiz ürünün teknik özelliklerine baktığımızda, 20 ile 40.000 Hz arasında değişen kulaklıkların frekans tepkisi değerlerini görüyoruz. Aynı değerin mikrofon için 100 ile 10.000 Hz arasında değişim gösterdiğini belirtelim. Ayrıca ürünün mikrofon hassasiyetinin -40 dB gibi yeterli bir değerde olduğunu sizlerle paylaşalım. Mikrofon demişken tıpkı ASUS ROG Delta modelinde olduğu gibi kolayca çıkarılıp takılabilen, ağız göre ayarlanabilen esnek ve şık bir mikrofona sahip olduğumuz bilgisini es geçmeyelim. Dilerseniz son olarak da işin ergonomik kısmından bahsedelim.

Kulaklık yastıklarının çeşitliliğine üst kısımlarda değinmiştik. Ağırlığı resmi verilere göre 346 gram olan ASUS ROG Delta Core, ergonomik yapısıyla gayet kullanışlı bir ürün olarak rahatlıkla değerlendirilebilir. Bu ürün, kullanıcıların baş büyüklüklerine göre yükseltilip alçaltılabilirken, başın üst kısmına gelen yüzeyin yumuşak olması kulaklığın konforunu arttırıyor. Ayrıca, kulak kısımlarının kendi etrafından dönerek yine başın şekline göre konumlanması, oldukça rahat ve kullanıcı dostu bir ergonomi sağlıyor. Bu arada sol kulaklık kısmındaki mikrofon açıp kapama ve ses ayarı düğmelerinin hızlı kullanım açısından başarılı örnekler olduğunu belirtelim.

ASUS ROG Delta Core

ASUS ROG Delta Core, oyun deneyimi üst seviyeye taşınacaktır

Bir incelemenin daha sonuna gelirken sizlere, dilimiz döndüğünce ASUS ROG Delta Core modeli oyuncu kulaklığının özelliklerinden bahsetmeye çalıştık. Eğer video oyunu zevkini birkaç kademe daha yukarılara taşımak gibi bir niyetiniz varsa bu ürünü bir kenara yazabilirsiniz. Hem ergonomisi hem kullanım kolaylığı hem de sunduğu kaliteli ses teknolojisiyle piyasadaki en iyi oyuncu kulaklıklarından bir tanesini bu ürün olarak tercih edebilirsiniz.

3,5 mm Jak çıkışıyla birlikte bu oyuncu kulaklığının; PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve akıllı telefonlarda rahatlıkla kullanılabildiğini hatırlatalım. Piyasa genelinde farklı fiyatlar mevcut ama bu ürünün resmi satış fiyatının 90 Sterlin olarak baz alındığı bilgisini de sizlerle paylaşabiliriz. Bütçeniz bu rakama çıkıyorsa, şık ve rahatsız etmeyen bir oyuncu kulaklığına ihtiyacınız varsa tercihinizi ASUS ROG Delta Core modelinden yana kullanabilirsiniz.

Yalnızca Jak çıkışı barındırması ve USB çıkışına yer vermemesi ürünün bir eksikliği olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte özellikle deri kulaklık yastığının uzun süreli kullanımlar sırasında ve sıcak havalarda rahatsız etmesi, ROG Hybrit ismindeki kulaklık yastığının ise kısmen ses geçirgenliğine sahip olmasını da dikkate katabilirsiniz. Toparlamak gerekirse, bazı eksikliklerine rağmen ASUS ROG Delta Core için; görünüş, ergonomi ve teknik özellikler bakımından ortalamanın bir hayli üstünde bir oyuncu kulaklığı tanımlaması yapabiliriz.  

ASUS ROG Delta Core; PC dahil PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve hatta mobil platformlarda bile rahatça kullanılabilen bir oyuncu kulaklığı. Şık tasarımı ve kullanıcı dostu ergonomik özellikleriyle birlikte kullanıcılarının memnuniyetini düşünen bir ürün olarak değerlendirilebilir kendisi. Fiyatı ve bazı eksikliklerine rağmen başarılı bir oyuncu kulaklığını deneyimlediğimizi söyleyebiliriz. Bu ürünü satın alanlar, video oyunu deneyiminin bir kaç kat yükseldiklerini görecekler.
Olumlu
Ergonomik ve kullanıcı konforunu düşünen yapısı.
Kullanım amacına göre çift kulaklık yastığı barındırması.
Ses sinyali saptırma teknolojisi ile frekans arası bozuklukları yansıtmaması.
Pek çok platformda kolayca kullanılabilmesi.
Olumsuz
Fiyatı, ülkemizin şartlarına göre biraz fazla görülebilir.
Yalnızca Jak girişine sahip olması ve herhangi bir USB çıkışı bulundurmaması.
Deri kulaklık yastığının uzun kullanımlarda sıkıntı vermesi.
8.5

5
Yorumlar

avatar
2 Yorum Konuları
3 Konu Cevapları
3 Takipçiler
 
En Popüler Yorum
En Sıcak Yorum
  Abone Ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan Püsküllü
Ziyaretçi
Oğuzhan Püsküllü

Hocam ürün 7.1 mi??????

Kaan Gezer
Yönetici
Kaan Gezer

Evet, üründe 7.1 sanal çevresel ses desteği mevcut.

ibrahim çotur
Ziyaretçi
ibrahim çotur

kulaklığın mikrofonu delta modeliyle aynı mı???