Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Assassin’s Creed III Remastered incelemesi

Ubisoft, Assassin's Creed III Remastered ile hem nostalji, hem de tanıdık hataları sunuyor.

Assassin’s Creed serisinin en beğenilen oyunlarından bir tanesiydi Assassin’s Creed III. Ubisoft, bu video oyununu günümüze bir Remastered başlığı ile taşıdı ve 2019 senesinin ilk çeyreğinin sonlarına doğru Assassin’s Creed III, piyasaya sürüldü. Bu oyun; hem tek başına satıldı, hem de Assassin’s Creed Odyssey oyununun Season Pass ögesini satın alanlara hediye edildi. Bizde ne yazık ki Season Pass ögesi yoktu. Şimdi ise oyunu tekli olarak satın aldık ve incelemesini sizlere sunuyoruz!

Assassin's Creed III Remastered

Öncelikle Assassin’s Creed III Remastered oyununun içeriğinden bahsetmek lazım

Remastered başlıklı oyunların tahmin edebileceğiniz gibi tamamını incelemiyoruz. Oyuna neden Remastered deniyor? Bu soruya cevap veren ögeleri inceliyoruz; temelinde Assassin’s Creed III, oldukça yaşlı bir oyun. Şimdi, kişisel olarak ben eskiden bu video oyununu oynamıştım ama hiçbir içerik paketine sahip değildim. Assassin’s Creed III Remastered, beni öncelikle bu yönden memnun etti.

Şöyle ki, bu paketin içerisinde öncelikle The Tyranny of King Washington içeriği ve normalde tek başına satılmış olan Assassin Creed Liberation Remastered bulunuyor. Bunlar haricinde, iki oyun için de çıkmış küçük, tek başına satılan ek paketler de oyunun içerisinde bulunuyor. Yani, eğer eskiden sadece orijinal oyunu oynadıysanız, Remastered sürümde karşınıza neredeyse 2 kat daha fazla içerik çıkıyor. Bence bu gayet hoş bir durum.

Steam üzerinde şu an 209 TL olan Assassin’s Creed III Remastered, eğer ilk defa deneyimleyeceğiniz bir oyunsa, içerik olarak kesinlikle paranızın karşılığını veriyor ama daha önce ana oyunu oynadıysanız, biraz düşünmek, hatta indirimleri beklemek isteyebilirsiniz. Eğer daha önce bu oyun ile bağlantılı olan her içeriği deneyimlediyseniz, açıkçası 209 TL gibi bir ücreti bu pakete vermek ister misiniz, bilemiyorum. Açıkçası ben aynı deneyim için vermezdim 209 TL.

Tabii ben bu cümleleri, oyunun sadece içeriğini düşünerek kuruyorum. Ubisoft, bu oyuna Remastered başlığını verirken sadece ek paketleri ücretsiz olarak oyunculara sunmadı. Oyundaki grafiklerde, çözünürlüklerde ve karakter modellerinde de iyileştirmeler oldu. Dilerseniz bu iyileştirmelere de bir sonraki başlıkta göz atalım.

Assassin's Creed III Remastered

Ubisoft, oyunculara Remastered bir deneyim sunabilmek için uğraşmış

Assassin’s Creed III Remastered ile tahmin edebileceğiniz gibi karşımıza iyileştirilmiş grafik, iyileştirilmiş ışıklandırma, iyileştirilmiş karakter modelleri ve 4K çözünürlük desteği çıkıyor. Görsel anlamda bu oyuna baktığımız zaman, Ubisoft ekibinin iyi bir iş çıkarttığını sizlere söyleyebiliriz. Tabii bu demek değil ki bu oyun, günümüz oyunları gibi yüksek grafik kalitelerine sahip. Ne yazık ki durum böyle değil ama böyle bir şeyi de bekleyemedik. Bizce, ortada yeterli bir çalışma var.

Görsel yenilikler sayesinde Ubisoft, oyundaki bazı sistemleri de iyileştirmiş gibi görünüyor. Mesela; eşya üretme sistemi, mini harita, kullanıcı arayüzü ve temel savaş/gizlilik mekanikleri, standart oyuna göre çok daha iyi görünüyor. Bunlara karşılık olarak Ubisoft ne yazık ki kötü bir sürpriz de sunuyor bizlere bu oyun içerisinde.

Assassin’s Creed III, çıkışını gerçekleştirdiği zaman kusursuz bir video oyunu değildi. Oyunda çok fazla hata bulunuyordu ve Ubisoft, bu hataları düzeltmek için çok da fazla uğraşmamıştı. Assassin’s Creed III Remastered ile bu hataların düzeltilmiş olduğunu düşünebilirsiniz ama ne yazık ki böyle bir durum yok ortada. Assassin’s Creed III oyununun tüm hataları, aynı şekilde Remastered sürümde de bulunuyor. Açıkçası, bu noktada gerçekten hayal kırıklığına uğradık.

Yani, Ubisoft tarafından genel olarak yapılan iyileştirmelere baktığımız zaman hem memnun oluyoruz, hem de memnun olamıyoruz. Memnun oluyoruz; grafiksel anlamda yapılan iyileştirmeler gayet tatmin edici görünüyor. Memnun olamıyoruz; Ubisoft, ne yazık ki neredeyse 10 yıllık hataları düzeltmeye çalışmamış bile. Oyun iyi, oyun güzel ama bol hatalı bir oyun için 209 TL verilir mi?

Assassin's Creed III Remastered

Umuyoruz ki Assassin’s Creed Odyssey – Season Pass ögesine sahipsinizdir

Assassin’s Creed III Remastered, içerisinde kesinlikle etkileyici iyileştirmelere sahip. Aynı zamanda da Ubisoft ekibinin, oyunun çıkışında bulunan hataları bile düzeltmemiş olması gerçekten can sıkıcı. Durum böyle olunca da bol hatalı bir Remastered oyununa 209 TL vermek ister misiniz, bilemiyorum. Eğer Assassin’s Creed Odyssey – Season Pass ögesine sahipseniz, bu oyuna ücretsiz sahipsiz oldunuz demektir. Bu durumda, oyunu kesinlikle denemenizi öneririz ama öbür türlü, indirim beklemenizi tavsiye ederim.

Ubisoft, her ne kadar Assassin's Creed III Remastered ile başarılı iyileştirmeler ve bol içerikler sunuyor olsa da ortada önemli bir durum var. Bu durum da oyunun içerisindeki neredeyse hiçbir hatanın düzeltilmemiş olması. Tamam, grafiksel iyileştirmeler ve bol içerik güzel ama neden hiçbir şekilde hatalar düzeltilmedi? Siz, hata dolu bir oyunu tekrar oynamak ister miydiniz?
Olumlu
Başarılı grafiksel iyileştirmeler.
Paketteki bolca içerik.
Düzeltilen kullanıcı arayüzü ve bazı sistemler.
Olumsuz
İnanılmaz hata sayısı.
Temel oynanışa hiçbir şekilde dokunulmamış.
Kısmen yüksek fiyat etiketi.
7
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir