Apple Arcade nedir?

Abonelik ile video oyunlarına sahip olma çılgınlığı şimdi konsollar ve bilgisayarlardan, mobil cihazlara taşınıyor.

Origin Access, EA Access, Uplay Plus, Xbox Game Pass ve PlayStation Now derken, günümüzde artık video oyunlarına sahip olmak yerine, onları kiralar haline geldik. Netflix gibi olan bu sistemler, günümüzde bilgisayarlar ve konsollarda yoğunluğunu hissettirirken; yavaş yavaş mobil cihazlar da benzer sistemlerden yararlanmaya başlayacak gibi görünüyor. Bu konuda da iOS kullanıcılarının karşısına Apple Arcade çıkacak. Peki, tam olarak nedir bu sistem?

Apple Arcade

Apple Arcade ile abonelik sistemi, iOS temelli cihazlara da geliyor

Apple Arcade, adından da anlayabileceğiniz üzere Apple tarafından iOS temelli cihazlar için hazırlanmış olan bir abonelik sistemidir. Bu abonelik sistemi, sadece video oyunlarını kapsamaktadır. 2019 senesinin sonbahar aylarında çıkışını resmi olarak gerçekleştirecek olan bu sistem sayesinde oyuncular, aylık ücret ödeyerek, sistemde yer alan tüm video oyunlarını sınırsız bir şekilde oynayabilecek.

Oyunun kurallarını değiştireceği söylenen bu sistemin çıkışında 100’den fazla mobil video oyunu yer alacak. Bu oyunlar arasında sadece günlük yapımlar yer almayacak. Hikaye veya oynanışa önem veren oyuncular da birbirinden güzel yapıtlarla tanışabilecek. Ayrıca Apple Arcade, tek bir abonelik sistemine sahip olacak. Yani, oyuncuların kafasını karıştıran olaylar, bu sistemde yer almayacak.

Bahsetmiş olduğumuz bu sisteme abone olan oyuncular, sistemin kütüphanesindeki tüm video oyunlarını reklamlar olmadan oynayabilecek. Ayrıca, bu oyunlarda mikro ödeme sistemleri de yer almayacak. Bu noktada, Apple muhtemelen mikro ödeme içeren video oyunlarını bu kütüphaneye almayacaktır veya kütüphaneye özel olarak mikro ödeme sistemi kaldırılacaktır diye düşünüyoruz.

Apple Arcade sisteminin kütüphanesindeki tüm oyunlar, çevrim dışı bir şekilde oynanabilecek. Yani, bir yola gittiğiniz zaman veya internet erişiminiz olmadığı zaman bile bu sistemdeki video oyunlarını deneyebileceksiniz. Sadece siz değil, eğer Apple hesabınızda aile olarak belirlediğiniz kişiler varsa, 6 kişiye kadar tek bir aboneliği, kendi aileniz içerisinde paylaşabilmeniz mümkün olacak.

Bu sistemle video oyunları her yere gelecek

Biraz önce, Apple Arcade sisteminin iOS temelli cihazlarda yer alacağını belirtmiştik. Oyuncular, bu destek sayesinde tek bir platformdan abone olup, oyunlarını akıllı telefonlarından, televizyonlarından ve bilgisayarlarından oynayabilecek. Tabii tüm cihazlarda sizin hesabınızın giriş yapılması ve tabii ki Apple ailesinden cihazlara sahip olmanız gerekecek platform paylaşımlı oyun için.

Apple, bahsetmiş olduğumuz bu sistemi, “Mümkün olanın sınırlarını zorlamak için dünyanın en yenilikçi oyun geliştiricileriyle güç birliği yaptık ve hayallerindeki oyunların gerçeğe dönüşmesine yardımcı olmak için onlarla yakın bir iş birliği gerçekleştirdik. Kısacası onların hayalleriyle yola çıktık, sizin hayallerinizdeki oyunlara imza attık.” şeklinde de tanımlıyor tabii ki.

Şimdilik bu sistemde yer alacak tüm oyunları bilmiyoruz ama yapılan açıklamalara bakacak olursak; Where Cards Fall, The Pathless, LEGO Brawls, Hot Lava, Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm ve Beyond a Steel Sky gibi video oyunlarını bu sistem sayesinde oynayabileceksiniz. Eğer dilerseniz, şu an Apple markasının internet sitesini ziyaret ederek, bu sistem hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için haberlere abone de olabiliyorsunuz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x