AOC Q2790PQU

AOC Q2790PQU incelemesi

2K çözünürlük değerine sahip, 27 inç boyutlu bir ekrana sahip olan kaliteli bir ev ve ofis monitörünü inceledik.

Ev ve ofis kullanımı için monitör ihtiyacı bulunanların ilgisini çekeceğimizi düşündüğümüz bir donanım incelemesi ile karşınızdayız. Karşımızdaki ürün olan AOC Q2790PQU model monitör, 27 inç boyutları ve 2K diye tabir edilebilen 2560×1440 piksel çözünürlük değerleriyle dikkat çekiyor. Kullanıcısına oldukça ergonomik bir sunum yapan bu ürünün diğer özelliklerini merak ediyorsanız, alt satırlarımıza göz atmanızı öneriyoruz.

AOC Q2790PQU

AOC Q2790PQU, sade tasarımıyla dikkat çekiyor

İncelemekte olduğum ürünün gayet sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu sade tasarımın yanında bu ürün hayli kullanışlı özelliklerini kullanıcılarına sunabiliyor. Ekran çerçeveleri hayli ince olarak tasarlanan AOC Q2790PQU modeli, dairesel monitör ayağıyla şık bir görüntü oluştururken, gereksiz yer kaplamadığı gibi kalabalık masaları olanlara ek bir kullanım alanı sağlıyor.

Bu arada, dairesel ayağın yere değen kısmında bu ayaktan harici olarak konumlandırılmış bir bölüm yer alıyor. Bahsettiğim harici bölüm sayesinde, monitörü kaldırmadan dairesel olarak döndürebiliyoruz. Ayrıca, dairesel ayağın dirsek kısmında bir kablo kanalı yer alıyor. Bu boşluk sayesinde, kablo yoğunluğunu toparlamaya yardımcı olurken şık bir görüntü sunuluyor.

Giriş kısmında belirttiğim bu ürün, ofis ve ev kullanımını hedeflediğinden ötürü aydınlatmalara gerek duymuyor ve bu tip görsel farklılıklar barındırmıyor. Bu ürüne baktığınızda yalnızca güç ışığının parladığını görüyoruz. Bununla birlikte, kullanıcılara sunulan ergonomik özelliklerin dikkat çekici olduğunu söylemeliyim. Bunlardan önce, ekranın 27 inç boyutunda olması, masalarda kullanım için gayet uygun bir boyut olarak değerlendirilebilir.

27 inç boyutundaki bu ekran, aşağı ve yukarı doğru -5 derece ile 25 derece açılar arasında eğilebiliyor. Yükseklik ayarına da sahip olan bu ürün, genel anlamda kullanıcılarının konforunu bir hayli önemseyerek tasarlanmış durumda. Bu arada, 27 inç boyutundaki ekranda kullanılan IPS panel sayesinde 178 derece gibi geniş bir görüş açısı sunulabiliyor.

Bu sayede, kullanıcı dışında ekrana bakmak isteyenlere de kaliteli bir görüntü sunulmuş oluyor. Örneğin, ofislerde bir projenizi çalışma arkadaşına gösterdiğinizde sizinle aynı görüntüyü masanızın kenarına gelen kişi de görebiliyor. Ev kullanımlarındaysa, bir filmi birden fazla kişinin aynı kalitede izlemesinin olanağının sağlandığını belirtmek isterim. Tüm bunlarla birlikte, incelemekte olduğum monitörün ekranı 165 derece döndürülerek dikey olarak da kullanılabildiğini söylemeden geçmeyeyim.

AOC

Ofis ve ev kullanıcıları için gerekli teknik özellikler sunuluyor

Donanım incelemeleri bölümümüze konuk olan AOC Q2790PQU modelinin sunduğu teknik özelliklere baktığımızda bu ürünün ofis ve ev kullanıcılarının ihtiyaçları için üretildiğini daha bariz bir biçimde algılayabiliyoruz. Üst kısımlarda belirttiğim gibi bu üründe; 27 inç boyutunda, 2560×1440 piksel çözünürlük sunan ve IPS panele sahip bir ekran bulunuyor. Buradaki, en ilgi çekici kısmın çözünürlük olduğunu belirtebilirim.

2K ya da QHD olarak lanse edilen; 1440p yahut 2560×1440 piksel çözünürlük sunan ekranın gayet başarılı sonuçlar verdiğini söylemek isterim. Bu değerlerin yanında incelemekte olduğum ürünün 60 Hz yenileme hızı değerine sahip olması, bu ürünü bir oyuncu bilgisayarı nitelendirmesinden uzaklaştırıyor. Bununla birlikte oyun konsollarının standart sürümleri için bu değerlerin yeterli belirtmek gerekiyor.

Ofis ve ev kullanımına uygun olan bu ürün, 350 Candela parlaklık değeriyle bu konuda güçlü bir ürün olduğunu gösteriyor. Ayrıca, renk çeşitliliği bakımından gayet zengin bir yelpazeye sahip olduğunu gördüğümüz bu monitör 16,7 Milyon renk kapasitesi özelliklerini gösteriyor. Sahip olunan renk paleti sayesinde, özellikle profesyonel tasarım işlemlerinde bu ürünün tercih edilme olasılığının artacağını düşünüyorum.

İncelemekte olduğum ürünün diğer teknik verilerine baktığımda 1000:1 kontrast oranının ve 100 Milyon: 1 dinamik kontrast oranının olduğunu görüyoruz. Piksel aralığı 0.233 olan bu ürün, 4 ms tepki süresi değeriyle ve genel yapısı itibariyle hem ofiste hem de evlerinde bir monitöre ihtiyaç duyan kişilerin beklentilerini ziyadesiyle karşılayan özellikleri sunabiliyor.

Bu arada, belirttiğim gibi bir oyuncu monitörü olarak nitelendirilmeyen bu üründe AMD tarafının Free-Sync ve NVIDIA tarafının G-Sync gibi desteklerini göremiyoruz. Yenileme hızı olarak 60 Hz değeri bulunan bu ürün, oyuncuların ilgisini çekecek detaylı özelliklerden yoksun olarak karşımıza çıkıyor. Zaten bu nedenden ötürü, inceleme yazısının başında kullanım alanını belirttiğimiz gibi AOC firması da bu ürünü sınıflandırırken ofis ve ev kullanımına dikkat çekiyor.

AOC Q2790PQU

Bağlantı noktalarında da kullanıcılar ön plana çıkartılıyor

AOC Q2790PQU model monitörde gayet zengin bir bağlantı noktası çeşitliliği görüyoruz. Bu üründe; 2 adet HDMi 1.4 girişi, 1 adet DisplayPort 1.2 girişi, bir adet VGA girişi ve tam 4 adet USB 3.0 girişi görüyoruz. Ayrıca bu USB girişlerinden bir tanesi hızlı şarj özelliğini de destekliyor. Ayrıca USB için giriş boyutu seçenekleri mevcut.

Belirttiğim gibi giriş sayısı bakımından kullanıcıların sıkıntı çekmeyeceği bir ürün var karşımızda. Son zamanda pek rastlanmayan VGA girişi de üst kısımda yazdığım üzere bu üründe yer alıyor. Böylelikle hem VGA hem de DisplayPort desteği gerektiren ekran kartlarına sahip olan bilgisayarların bu monitöre bağlanmalarının önünde bir sorun kalmıyor.

Tüm bunlarla birlikte, ürünün kutusunda 1,8 metre uzunluklara sahip olan; HDMI kablosu, DisplayPort kablosu ve VGA kablosu yer alıyor. Bir diğer deyişle AOC Q2790PQU modelini satın aldığınızda evde kablo var mıydı gibi sorunlarla boğuşmak durumunda kalmayacaksınız. Kullanıcıların ihtiyacı olan tüm donanımlar bu ürünün kutusunda yer alıyor. Kablolar demişken, mecburi olarak bir adet güç kaynağı kablosunun da ürün içeriğinde yer aldığını hatırlatayım.

Pek çok donanım incelemesinde belirttiğim gibi zayıf da olsa monitörlerde dahili hoparlörün bulunmasından yanayımdır. İncelemekte olduğum bu üründe 2 adet 2W gücünde dahili hoparlör yer alıyor. Çok güçlü bir ses kalitesi sunulmamasına karşın zorunlu durumlarda bu donanım özelliğinin faydasının görülebileceğini belirtmek isterim. Harici bir hoparlör ya da kulaklık kullanmak isteyenler için de 3,5 mm boyutundaki jak girişi, monitörün arka panelinde yer alan bağlantı noktalarından birisi olarak duruyor.

Görüntüyle ilgili ayarlamaları gerçekleştirmemiz için ise bu ürünün yine arka panelinde bir analog çubuk yer alıyor. Elin kolayca ulaşabileceği bir bölümde olan bu analog çubuk sayesinde, gayet yeterli bir görüntü ayarı menüsüne ulaşabiliyoruz. Tabii bu menü sayesinde diğer pek çok ayarlara erişim sağlayabiliyoruz. Tek kötü tarafıysa bu menüde Türkçe dil desteği yer almıyor.

AOC Q2790PQU

AOC Q2790PQU, beklentilerin ne kadarını karşılayabilir?

İnceleme yazısının genelinde belirttiğim gibi ofiste veya evde yeni bir monitöre ihtiyaç duyuyorsanız, AOC Q2790PQU modeli aradığınız adres olabilir. 27 inç ekran boyutuyla masa kullanımı için gayet yeterli olan bu ürün, 2K çözünürlük desteği sunan ve IPS panele sahip olan ekranıyla ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Hatta, yine inceleme yazısında belirttiğim gibi profesyonel tasarım alanlarında bu ürün özellikle tercih edilebilir.

Bu ürün, inceleme yazısını kaleme aldığım günlerde 3000 Türk Lirasının üzerinde değerlere satılmaktaydı. Kullanım alanının mantıklı seçilmesi gereken bir ürün var karşımızda. Eğer, ofis ve evde kullanmak niyetindeyseniz beklentilerinizin karşılığını göreceksiniz. Bununla birlikte oyun oynamak gibi planlarınız varsa oyuncu monitörü olarak nitelendirilen modellere bakmanızı önerebiliriz.

AOC Q2790PQU
AOC Q2790PQU
Ev ve ofis kullanımı için monitör arayan kişilere kaliteli bir seçenek olarak sunulan AOC Q2790PQU, ergonomik ve kullanıcısının ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayan yapısıyla ilgi çekmeyi başarıyor. Çok sayıda bağlantı seçeneğiyle farklı kullanım alanları sunabilen bu ürün, 2K yani 2560x1440 piksel çözünürlük oranlarıyla boyutunun hakkını verecek bir ürün olarak yorumlanabilir. Bu arada, kullanıcıların ihtiyaçlarını iyi belirleyerek bu ürüne yönelmesi gerekir zira fiyat olarak ülkemizin standartlarının biraz üzerinde bir miktarla satılıyor. Ayrıca, evde kullanırım ama arada oyun oynarım diyenler için pek bir artı özellik sunmuyor.
Olumlu
Profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek renk kalitesini sunabilmesi.
Çözünürlük oranı olarak benzer ürünlerin üzerinde konumlanması.
Günümüzün teknolojik desteklerinden pek çoğunu barındırıyor.
Geniş açılı IPS ekranı, kullanıcıların işlerini kolaylaştıran bir rahatlık sunuyor.
Olumsuz
Ev kullanımında, oyuncuların ihtiyaçlarına yönelik özellikleri pek barındırmıyor.
Siyah tonlamaları ve parlaklık merkezleri çok iyi değil.
Fiyatı, ihtiyaçların ötesinde bir değer olarak görülebilir.
7.9
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x