Activision, tüm çekirdek stüdyolarının Call of Duty üzerinde çalıştığını doğruladı

2000'den fazla oyun geliştiricisi Call of Duty markası için çalışıyor.

Birkaç ay önce VGC tarafından ortaya çok güçlü bir rapor atılmıştı. Bu rapora göre Activision şirketinin çatısı altında yer alan her stüdyonun Call of Duty markası üzerinde çalıştığı belirtiliyordu. Şimdi ise bahsi geçen dev şirket, bu raporu doğruladı ve tüm çekirdek stüdyoların, ünlü oyun markası üzerinde bir şekilde görev aldığını belirtti. Bu da demek oluyor ki şu anda 2000’den fazla kişi aktif olarak Call of Duty markası üzerinde görev alıyor. Activision şirketinin 10 adet çekirdek stüdyosu bulunuyor ve bunlardan 8 tanesi, serinin yeni oyunları ve/veya Battle Royale deneyimi üzerinde çalışıyor. Diğer iki stüdyo ise mobil platformlarda görev alıyor.

Call of Duty: Warzone

Örnek vermek gerekirse, 2021 senesinin yeni oyunu olan Call of Duty: Vanguard, Sledgehammer Games tarafından geliştiriliyor. Treyarch ise aynı oyunun zombi modunu hazırlıyor. Bu sırada, Raven Software da Battle Royale deneyimi üzerinde görev alıyor. Beenox, Demonware, High Moon Studios, Activision Shanghai ve Toys for Bob isimli diğer çekirdek stüdyolar da hem aktif olarak geliştirilen ana oyunlara, hem de Battle Royale oyununa destek oluyor. Ana oyun geliştirme konusunda başrol oynayan Infinity Ward ise birkaç ay öncesine kadar eski oyununa destek vermeye devam ediyordu ama şimdi, kendilerinin yeni bir oyun üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor.

Activision şirketinin kendi içerisinde kurmuş olduğu yeni bir mobil oyun geliştirme stüdyosu da Call of Duty markası altında bir oyun geliştiriyor. Bu geliştirilme sürecine de Beenox ve Activision Shanghai tarafları destek oluyor. Bu arada, bahsi geçen yeni stüdyonun adı henüz belli değil ama Activision Mobile olarak anılıyor. 2000’den fazla kişinin bu büyük marka üzerinde çalışması, aslında bazı oyuncular için kötü haber demek olabilir; Activision şirketinin daha çok oyun markası var ve onlara emek harcanmıyor anlamı çıkartılabilir bu açıklamalardan. Yalnız, durum öyle değil. Mesela, Toys for Bob tarafının Crash Bandicoot serisi ile çalışmaya devam edeceği belirtilmişti.

Toys for Bob stüdyosu için Crash Bandicoot serisinde bir gelecek var iken aynı zamanda Sledgehammer Games de gelecekte kendisini farklı bir marka için çalışırken görebileceklerini belirtiyor. Bu stüdyonun yetkili isimleri, kreatif açıdan yeni projelerde görev almak istediklerini, sonsuza kadar Call of Duty markası için oyun geliştirmek istemediklerini belirtiyor. Tabii ki buna karar veren taraf çok büyük bir ihtimalle Activision olacak. Yine de Sledgehammer Games, bu marka üzerinde çok da güçlü bir koltuğa sahip değil. Bu yüzden Activision, aslında kendilerine kreatif özgürlük tanıyabilir veya en kötü ihtimalle, bir destek stüdyosu olmaya geri dönülebilir.