Yeni nesil PlayStation VR, göz bebeklerini takip edebilir ve 4K desteği sunabilir

Eğer ortaya çıkan yeni bir rapordaki söylentiler doğruysa, yeni nesil için hazırlanan PlayStation VR, çok etkili bir donanım olabilir.

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 için yeni bir PlayStation VR üzerinde çalıştığını resmi olarak açıklamıştı. Hatta bu cihazın kontrolcülerinden ve genel yapısından da birazcık bahsedilmişti. Şimdi ise ortaya yeni bir rapor çıktı. UploadVR tarafının verdiği bilgilere göre kendilerinin birçok sağlam kaynağı, yeni nesil için hazırlanan sanal gerçeklik başlığının 4000×2080 çözünürlükte çalışacağını söylediklerini belirtti. Bu da demek oluyor ki oyuncuların her gözü için 2000×2040 gibi bir çözünürlük ayrılmış olacak. Eğer bu bilgi doğruysa, piyasadaki en yüksek çözünürlük veren ikinci sanal gerçeklik başlığı olabilir bu cihaz. Birinci başlık HP Reverb G2.

PlayStation VR

PlayStation VR, teknoloji tarafında nesil atlayabilir

Söylentilerin devamına göre yeni nesil PlayStation VR, içerisinde bir titreşim motoru da bulunduracak. Bu motor sayesinde oyun geliştiricileri, haptik teknolojiyi direkt olarak oyunculara sunabilecek. Aynı zamanda cihazın içerisinde lens ayırma ayar kadranı ve oyuncuların göz bebeğini takip eden bir bakış takibi sisteminin olacağından bahsediliyor. Bu bakış takibi, Foveated Rendering teknolojisine destek verebilecek. Yani, video oyunları sizin nereye baktığınızı bilecek ve sadece baktığınız yerde kaliteli ve yüksek çözünürlüklü gösterim yapılacak. Eğer konuya uzaksanız, Foveated Rendering ile sanal gerçeklikte yeni bir çağın başlatılabileceğini söyleyebiliriz.

Yeni neslin PlayStation VR cihazı aynı zamanda bazı kameralara sahip olacak. Bu kameralar, cihazın kontrolcülerinin nerede olduğunu anlayabilecek ve ayrıca bağlantı da direkt olarak PlayStation 5 konsoluna, USB Type-C bağlantı ile gerçekleştirilecek. 2021 senesinden sonra piyasaya sürüleceği tahmin edilen bu sanal gerçekçilik cihazı, sızdırılan yeni bilgileri ile oldukça dikkat çekti. Bu noktada, UploadVR tarafının da güvenilir bir kaynak olduğunu belirtmek istiyoruz. Zaten adından da tahmin edebileceğiniz gibi kendileri sanal gerçekçilik teknolojisi temelli bir platform ve bugüne kadar birçok doğru bilgi sızdırdı.