Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Xbox tarafının The Last of Us Part II için hazırladığı inceleme ortaya çıktı

Sızdırılan belgeler arasında The Last of Us Part II oyununun incelemesi, S.T.A.L.K.E.R. 2 için anlaşmalar ve Microsoft Store için atılacak kritik bir adım bulunuyordu.

Microsoft ve Xbox taraflarına ait olan belgeler şu sıralar internet alemine yayıldı. Bu belgeler arasında S.T.A.L.K.E.R. 2 oyununun ne kadar süreliğine Xbox platformuna özel olarak kalacağından tutun da Microsoft Store üzerinde Xbox konsolunun oyunlarına yönelik olarak yapılacak kritik bir değişikliğe kadar birçok bilgi yer alıyordu. Ha, tabii bir de Xbox markasının portföy takımının The Last of Us Part II için hazırlamış olduğu inceleme bulunuyordu. Malum; Microsoft, Sony ve Nintendo gibi şirketler birbirlerine rakip ve bu yüzden de rakipler tarafından birinci parti oyunların incelenmesi ve analiz edilmesi, gayet normaldir.

The Last of Us Part II için hazırlanmış olan incelemede öncelikle bazı temel bilgiler yer alıyordu; oyunun ilk haftasında ne kadar sattığı ve Metacritic üzerindeki ortalama inceleme puanı gibi. İnceleme yazının kendisinde ise oyun oldukça övülüyor; kendisinin hikaye anlatımı temelli video oyunlarına örnek olarak gösterilebileceğinden bahsediliyor. Aynı zamanda oyunun temel oynanışı ve görselliğe de övülen noktalardan bazıları olarak karşımıza çıkıyor. Hikayeyi ileri taşıyabilen nadir oyunlardan biri olarak incelenen bu yapıt, kendi türü için yeni bir standart olarak da gösteriliyor. Muhtemelen toplantılar için hazırlanan bu incelemeye sizler de göz atabilirsiniz.

The Last of Us Part II

The Last of Us Part II haricindeki bazı merakla beklenen oyunlar da karşımıza çıkıyor

Sızdırılmış olan belgeler arasında The Last of Us Part II haricinde S.T.A.L.K.E.R. 2 oyununa da rastlıyoruz. PC ve Xbox platformları için duyurulmuş olan bu video oyunu, sızdırılan belgelere göre sadece 3 aylığına Xbox konsollarına özel olarak kalacak. 2021 senesinin dördüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceği tahmin edilen bu oyun, belgelere göre 2021 senesinin ilk yarısında PlayStation 5 için piyasaya sürülebilir. Burada, PlayStation 4 konsolunun adını geçiremiyoruz; bambaşka bir tarafta röportaj veren S.T.A.L.K.E.R. 2 oyununun geliştiricileri, bu yapıtın eski nesil konsollarda çalışmadığını, bu yüzden sadece yeni nesil konsollara geleceğini açıkladı.

Tüm bunların haricinde bir de Microsoft Store var. Hatırlayacak olursanız Microsoft, birkaç gün önce PC tarafındaki oyunlar için geliştiricilerden alınan kazanç payının azalacağını açıklamıştı. Yani, Microsoft Store üzerinden PC için oyun satan bir geliştirici, artık kazancın %70 yerine %88’ine ulaşabilecekti. Sızdırılan belgeler arasında aynı planın konsol oyunları için yapıldığı da göründü. PC tarafında atılan bu adım çok fazla ses getiremeyebilir ama konsollarda Microsoft, Sony ve Nintendo, kendi mağazalarında gelirin %30 kadarını alıyor ve eğer Microsoft, bu konuda bir iyileştirmeye giderse, ciddi bir avantaja sahip olabilir.