Oyun konsollarındaki rekabetin en önemli etkenlerinden olan birinci parti oyunlar konusunda Sony ve Nintendo şirketlerinin başarısı bariz biçimde görülüyor. Sony, neredeyse her birinci parti oyunuyla ilgi çekerken, Nintendo da aynı şekilde birinci parti oyunlarından büyük satış rakamları elde ediyor. Microsoft cephesi ise bu bariz sorunun çözümüne ulaşmış değil. Microsoft ekibinin birinci parti oyunu olarak piyasaya sürülen Sea of Thieves, yeterli başarıyı gösteremezken; diğer oyun konsollarının birinci parti oyun etkisinin çok uzağında kaldı. Durumla ilgili ünlü analist Michael Pachter da bazı yorumlarda bulundu.

Xbox One için Sea of Thieves de ilaç olamadı

Wedbush Securities analisti Michael Pachter; Xbox One için gelen birinci parti oyunların, büyük etki yapamamasının en önemli nedenini, geliştirici ekiplerin yetersizliğine bağlıyor. Özellikle Sea of Thieves ekibinin kısıtlı imkanlarına işaret eden analist, bu oyunun bir anda ön plana çıkmasının olumsuz sonuçlar doğurduğu yorumlarını yapıyor. Analist örnek de veriyor; Halo serisinin ardında deneyimli ekip olan 343 Industries bulunuyor ve bu harika, Gears of War serisi de aynı şekilde güçlü bir ekip tarafından geliştiriliyor ama Sea of Thieves yetersiz bir geliştirici ekibe sahipti.

Xbox One, birinci parti oyun sorununu ne zaman çözebilir?

Korsan temalı video oyunlarının da herkese hitap etmediğinin altınız çiziyor Michael Pachter. Microsoft’un oyun türü seçimine dikkat etmesi gerektiğini belirten analist, korsan temalı oyunları kişisel olarak ilgi çekici bulmadığını ifade ediyor. Öte yandan analist tarafından; Sony şirketinin, çok daha geniş kitlelere hitap eden oyun türleri üstünde durduğu, güçlü ve çok sayıdaki geliştirici ekiplerle bunu doğru hamleler eşliğinde başardığı yorumları geliyor. Microsoft’un işinin zor olduğunun da altını çizen Michael Pachter, bazı çıkan sarın alınma söylentileriyle ancak atağa kalkılabileceği görüşünde. Hemen hatırlatalım, kısa süre önce; Microsoft’un EA, Bethesda, Valve gibi güçlü video oyunu şirketleri alacağı söylentileri çıkmıştı.

Xbox One için çıkışını gerçekleştirecek olan State of Decay 2 oyununa ise analistin biraz daha olumlu baktığını görüyoruz. Michael Pachter’a göre; çok sayıda zombi temalı oyun olmasına rağmen, bu türün daha çok kişiye hitap edeceğinden ötürü, bahsetmiş olduğumuz oyun daha fazla ilgi görebilir. Tabii beklenen patlayıcı etkinin State of Decay 2 ile yapılamayacağının da altı çiziliyor. Yorumlarını, Microsoft’un geliştirici stüdyo yetersizliğinin farkında olduğunu ifade ederek toparlayan Michael Pachter, şirketin sorunlarının kısa vadede tam manasıyla çözebileceğine inanmadığını ifade ediyor.

Etiketler:

,