Xbox Live, iOS ve Android için duyuruldu

Sadece Xbox Live değil, Microsoft Game Stack da genel anlamda bir duyuru ile karşımıza çıktı.

Microsoft, Xbox markasını tüm platformlara yayma planına, mobil platformlardan başladı. Game Developers Conference 2019 etkinliği öncesinde bu şirket dev bir duyuru yaptı ve Xbox Live sistemlerinin iOS ve Android için çok yakında geleceğini duyurdu. Bu sayede, bahsetmiş olduğumuz platformlara başarımlar, arkadaş listeleri, aile ayarları, güvenlik ögeleri ve birçok daha farklı şeyler gelecek. Ayrıca oyun geliştiricileri, bazı sistemlerini mobil platformlara uyarlayabilecek.

Xbox Live, iOS ve Android için duyuruldu

Xbox Live, Nintendo Switch için görülmedi

Microsoft ekibinden Kareem Choudhry bir açıklama yaptı ve Minecraft örneğini verdi. Microsoft, oyuncuları birleştirebilmek adına Minecraft oyununu her platforma, çapraz platform desteği ile getirmeye çalışmıştı. Kareem Choudhry, Xbox Live ile de aynı şeyi yapmaya çalıştıklarını, oyuncuları birleştirmeye, bir birlik oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Tüm bunların haricinde, Microsoft tarafından sunulmuş bir SDK sayesinde geliştiriciler, kendi mobil oyunlarını da oldukça basit bir şekilde bahsettiğimiz Xbox servisine getirebiliyor. Bu sayede de oyunlar inanılmaz kolay bir şekilde başarım gibi desteklere sahip oluyor. Peki, mobil platformlarda böyle bir adım atılırken, Nintendo Switch cephesinde neler oldu? Microsoft, daha önce Xbox Live platformunu Nintendo Switch için getirmek istediklerini de belirtmişti ama Game Developers Conference 2019 sırasında bu konuda ne yazık ki hiçbir şey söylenmedi.

Microsoft Game Stack ile geliştiricilere oldukça zengin bir paket de sunuluyor

Game Developers Conference 2019 sırasında Microsoft tarafından daha farklı bir duyuru da yapıldı. Bu duyuru, Microsoft Game Stack hakkında idi. Microsoft Game Stack, oyun geliştiricilerine sunulan bir kaynak paketi. Bu paketin içerisinde de Visual Studio, DirectX, Azure ve Havok gibi servisler bulunuyor. Microsoft, daha önce bu araçları birbirinden farklı noktalarda sunuyordu ve bazen geliştiriciler için bunları bulmak zor olabiliyordu. İşte yeni sistem ile tüm ihtiyaçlar, tek bir noktada olacak.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir