Sokaktan geçen çocuğu çevirip durdursanız, Sony ve Microsoft arasındaki rekabete etki eden en büyük sebebin ne olduğunu söyle derseniz, aldığımız yanıtlar muhtemelen benzer olacaktır. Bilindiği gibi Sony cephesinden büyük heyecan oluşturan birinci parti oyunlara dair duyurular sürekli olarak gelirken, bir yandan da şirket, çıkışını gerçekleştirdiği yapımlarla büyük ilgi çekmeyi başarıyor. Oyun konsolları alanında, hiç de küçümsenemeyecek atılımlar yapan Microsoft tarafının ise en büyük eksikliği olan; birinci parti oyunlar tarafından, yeterli etkide adımların atılmadığını görüyoruz. Konuyla ilgili Xbox ekibinin lideri; Twitter üzerinden gelen bir soruyu yanıtlarken, konunun kendi gündemlerinde olduğunu ama çözümün çok basit olmadığını ifade etti.

Microsoft

Twitter üzerinde gerçekleşen diyalogdan bahsetmeden önce; Xbox ekibinin lideri Phil Spencer tarafından yanıtlanan sorunun, öyle çok önemli bir kişiden gelmediğinin altını çizelim. Sıradan bir video oyuncusu tarafından gelen, biraz eleştirel ve samimi soruya, karşısındaki oyuncuyu küçümsemeden muhatap olarak yanıt veriyor Phil Spencer. Buradan da Microsoft cephesinin; video oyunlarını sevenler ve Xbox markası kullanıcılarıyla, eskisine nazaran daha samimi bir yakınlık kurmak istedikleri gerçeği ortaya çıkıyor. Böylelikle, Microsoft’un kendi markasının kullanıcılarını ve sıradan oyuncuları bile önemseyerek hareket ettiği sonuçlarını çıkarabiliyoruz.

Microsoft, senaryo temelli oyunların işaretini verdi

Gelelim, bu sıradan video oyuncusunun, Phil Spencer’a yönelttiği soruya. Vic Shadez isimli Twitter kullanıcısı; Xbox başkanını etiketleyerek, yeni, heyecan yaratacak ve daha önce yaşanmamış bir deneyim olabilecek, birinci parti video oyunları görmek istediğini ifade ediyor. Phil Spencer tarafından gelen yanıt ise, sorunun bu kadar basit olmadığı görüşünü ön palana çıkartırken, kullanıcının düşüncelerini önemsediğini anlatır nitelikte. Twitter kullanıcısının sorusunu yanıtlarken, soruda anlatılmak istenen için yapılması gereken işleri de sıralayan Phil Spencer, bu sorunun zaten gündemlerinde olduğu izlenimini veriyor.

Haberimizin en alt kısmında görebileceğiniz Twitter paylaşımlarından, biraz üstü kapalı bir yanıt bulduğumuzu söyleyebiliriz. Yine de beklemenin faydalı olacağına inandığımızı belirtelim. Yapılan açıklamalar neticesinde E3 2018 Xbox etkinlikleri kapsamında pek çok sürprizle karşılaşılacağı ifade ediliyor. Herkes tarafından bilinen bir eksikliğin de, işin başındaki birisi tarafından fark edilmiş olduğunu tahmin etmek için dahi olmaya gerek yoktur herhalde. Bakalım üçüncü parti oyunların tanıtımları ve güçlü Xbox One X cihazlarının ayrıcalığı, Microsoft tarafından birinci parti oyun desteğiyle hareketlenecek mi?

Yukarıda göstermiş olduğumuz Twitter paylaşımı oldukça önemli çünkü dikkatinizi çekmesi gereken birkaç öge bulunuyor. Öncelikle, soruyu sormuş olan Twitter kullanıcısı sadece çoklu oyuncu temelli oyunlardan bahsetmiyor. Senaryo temelli oyunları da sorusuna katıyor ve Xbox cephesinin de bu şekilde cevap vermiş olması, ekibin daha kaliteli, daha senaryo odaklı birinci parti video oyunlarına önem vermeye çalıştığını gösteriyor olabilir.

Sony ile Microsoft arasında bu konuda büyük bir fark bulunuyordu. Sony, senaryo temelli oyunlara yönelirken; Microsoft ekibi çoklu oyuncu temellere yöneliyordu. Son zamanlarda durum bu şekilde idi ama geçtiğimiz haftalarda ekibin video oyunlarına daha fazla önem vermeye başlayacağını sizlere rapor etmiştik. İşte bu önem, senaryo temelli video oyunlarından geçiyor olabilir.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster