Şu an piyasada birkaç video oyunu aboneliği sistemi bulunuyor. Bunların en iyi örnekleri ise EA Access, Origin Access ve Xbox Game Pass. Bu tip sistemler ile oyuncular, yüzlerce oyunluk bir kütüphaneyi, sisteme abone oldukları sürece diledikleri gibi kullanabiliyorlar. Tabii durum böyle olunca, bu tip sistemlerin oyun satışlarını düşürdüğünü düşünebilirsiniz. Mesela Xbox Game Pass sistemi şu an birinci parti Microsoft oyunlarını, çıktığı gün sistemine ekliyor. Bu yüzden, birinci parti oyunların satışlarının düştüğü düşünülebilirdi. Yeni raporlara bakacak olursak, durum hiç de böyle değil.

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass benzeri sistemler, gelecekte de çoğalacaktır

Bir NPD analistli olan Mat Piscatella, Twitter üzeriden yaptığı bir paylaşımda bu konudan bahsetti. Mat Piscatella, “Xbox Game Pass gibi abonelik sistemleri, video oyunlarının satışlarına yardımcı oluyor. Tabii ki öyle çok büyük bir değişiklik yok ortada, istatistiklerde görebiliyorum. Gelecekte hem abonelik sistemleri, hem de direkt video oyunu satın almanın karıştığı bir sistem bulunuyor. Bunlar sadece markete yardımcı olur.” dedi.

Bu noktada bizler de küçük bir yorum yapalım: Özellikle ben, abonelik temelli sistemleri sevmiyorum video oyunlarında. Çünkü oynamış olduğum oyunun tamamen benim olmasını isterim. Yine de piyasada sadece abonelik sistemleri ile oyun oynayan insanlar da bulunuyor. Hatta çevremizde bile var. Bu insanlar bazen abonelik sistemlerinde oyunları deneyip, ardından oyunu indirim dönemlerinde satın alabiliyor. Bu durum yurt dışında kazanç gibi görünse de, ülkemizde ne yazık ki pek öyle görünmüyor. Yine de olsun. Gelecekte bu iki sistemi de birlikte görmek güzel olacaktır.

Etiketler: