Genel gelirindeki artışlara rağmen Microsoft, mali yılının son çeyreğinde Xbox bölümünde düşüşler bildirdi. Şirket, segmentlerinin her biri için belirli gelir rakamlarını paylaşmasa da, 31 Aralık 2022’de sona eren üç aylık dönem için oyun gelirlerinin %13, Xbox donanım gelirlerinin ve Xbox içerik ve hizmet gelirlerinin %12 düştüğünü bildirdi. Ancak platform sahibi, bu düşüşlerin kısmen Xbox Game Pass abonelik işindeki büyüme ve rekor sayıdaki aktif oyuncularla dengelendiğini hemen vurguladı.

Şirketin geliri 52,7 milyar dolar idi (yıllık bazda %2 artış), net gelir ise 16,4 milyar dolar (%12 düşüş) olarak açıklandı. Faaliyet geliri, 20,4 milyar dolar (%8 düşüş) ve daha fazla kişisel bilgi işlem (Xbox dahil) geliri 14,2 milyon dolar (%19 düşüş) idi. Bu sırada oyun geliri, %13 düşüş gördü; Xbox içerik ve hizmet geliri, %12 düşüş yaşadı; Xbox donanım geliri ise %13 düşüş ile dönemi kapattı. Son olarak, aylık aktif kullanıcı (oyun) 120 milyon olarak açıklandı.

Kişisel bilgi işlem gelirlerindeki düşüşler, Microsoft şirketinin Windows, cihazlar ve oyun bölümlerinin bir karışımına bağlandı, ancak şirket bu düşüşlerin beklentilerle uyumlu olduğunu vurguladı. Örneğin, geçen yılın aynı döneminde Xbox içerik ve hizmet geliri, Halo Infinite ve Forza Horizon 5 oyunlarının piyasaya sürülmesiyle %10 arttı. Bu yıl benzer sürümler olmadığından Microsoft, son çeyrek için bir düşüş bekliyordu. Birinci taraf lansmanlarının eksikliğine ek olarak şirket, üçüncü taraf içeriğinden daha az para kazanmayı da bir faktör olarak belirtiyor, ancak bu kısmen Xbox Game Pass aboneliklerindeki artışla dengelendi.

Xbox Game Pass

Satya Nadella (CEO), en son kazanç çağrısı sırasında yatırımcılara Microsoft şirketinin “Xbox Game Pass abonelikleri, oyun akış saatleri ve aylık aktif cihazlar için yeni zirveler” gördüğünü söyledi. Ayrıca, çeyrek için aylık 120 milyon aktif oyuncu sayısının şirket için yeni bir rekor olduğunu açıkladı. Şirketin mali yılının ikinci çeyreğindeki gelir artışının çoğu, bir önceki yıla göre %18 artışla 21,5 milyar dolara ulaşan akıllı bulut bölümünden geldi. CEO ayrıca bu segmentin yapay zekanın kullanımını ve kullanılabilirliğini geliştirmeye yardımcı olma rolüne işaret ederek açıklamalar yaptı.

Satya Nadella, “Microsoft Cloud dünyanın en gelişmiş yapay zeka modellerini yeni bir bilgi işlem platformuna dönüştürürken, bir sonraki büyük bilgi işlem dalgası doğuyor. Müşterilerimizin bugün daha azıyla daha fazlasını yapmaları ve yeni yapay zeka çağında gelecek için yenilik yapmaları için platformlarımızı ve araçlarımızı kullanmalarına yardımcı olmaya kararlıyız.” dedi. Bu ayın başlarında Microsoft, tüm ürünlerine AI yetenekleri eklemeyi planladığını duyurdu ve finans direktörü Amy Hood, kazanç görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Microsoft şirketinin gelecek çeyrekte oyun gelirlerinin “yüksek tek haneli rakamlarda” düşmeye devam etmesini beklediğini söyledi.

Şirket ayrıca, Xbox Game Pass büyümesinin birinci ve üçüncü taraf içerikte daha düşük para kazanmayı telafi etmesi sayesinde, Xbox içeriği ve hizmetleri gelirinin düşük tek haneli rakamlarda düşmesini bekliyor. Ancak Satya Nadella, bu geceki Xbox Developer Direct sırasında gösterilecek olan gelecekteki oyunların bazılarıyla ilgili daha fazla ayrıntıyla birlikte şirketin “yaklaşan AAA oyun lansmanlarından güç aldığını” söyledi.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster