Wikipedia platformunun açılması için işlemler başlatıldı

Wikipedia, ülkemizde tekrar kullanılabilecek.

29 Nisan 2017 tarihinden beri ülkemizde erişime kapalı olan Wikipedia, geçtiğimiz haftalar içerisinde olumlu bir haber ile karşımıza gelmişti. Bu habere göre platform, ülkemizde kısa bir süre içerisinde açılabilirdi. Bugün ise konu, Resmi Gazete içerisinde yayımlandı ve platformun açılması için işlemler başlatıldı. Şimdilik bu platformun ne zaman açılacağı bilinmiyor ama tahminler sadece birkaç günden yana. Yani, sizler bu haberi okurken bile platform açılmış olabilir.

Wikipedia

Wikipedia, ne zaman açılacak?

Bir süre önce Vikipedi ve dünyadaki genel adıyla Wikipedia internet sitesindeki bazı yazı ve yorumlar nedeniyle bu internet sitesine Türkiye içerisinden girişler engellenmişti. Ülkemizi, çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde gösterdiği belirtilen bu yazı ve yorumların, bu internet sitesinden kaldırılmamasından sonra, bahsettiğimiz erişim yasağı aktif olmuştu.

29 Nisan 2017 tarihinden itibaren erişim engeli bulunan bu siteyi Türkiye’de temsil eden vakıf tarafından, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru karara bağlandı. Anayasa Mahkemesi, bahsettiğimiz siteye uygulanan erişim engelinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği kararı aldı. Bu kararın, 10 üyeye karşı 6 üye gibi bir oranlar alındığı öğrenildi.

Önümüzdeki günlerde nasıl bir gelişme yaşanacak bilemiyoruz ama bu internet sitesine uygulanan engellemenin haksız olduğu, en yüksek yargı organı tarafından karara bağlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça, internet sitemizden sizlerle paylaşıyor olacağız. Belki de bir sonraki haberimizde, haberimize konu olan internet sitesine olan erişim engelinin kalktığını sizlerle paylaşırız, diyerek haber yazımızı sonlandıralım.

Mavi Kol
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x